Největším rizikem pro kanalizační potrubí jsou velké, rychle rostoucí stromy. Růst jejich kořenů vytváří obrovský tlak, který dokáže rozevřít potrubní spoje, zvlášť pokud je potrubí uloženo v malé hloubce. Kořeny stromu obvykle nejdříve trubku obklopí a „čekají“ na chvíli, kdy v trubce vznikne drobná trhlina anebo otvor, aby mohly proniknout dovnitř.
Podle testů Institutu pro podzemní infrastrukturu (IKT) může kořen růst v potrubí po dobu více než dvou let, než naruší jeho těsnění. Poté však začne docházet k únikům odpadních vod, do půdy se dostává i vzduch, a vytváří tak perfektní směs kyslíku, vody a živin pro růst stromů. Kořeny se tedy dále rozrůstají, pronikají hlouběji do popraskané trubky a způsobí její zablokování. Svou roli hraje také materiál. Kanalizační potrubí z materiálů, jako je hlína, cihla nebo beton se časem uvolňuje, což způsobuje jejich oddělení od země, praskání a erozi. Kořeny stromů rostoucích v blízkosti kanalizačních potrubí se mohou dostat přes takové trhliny dovnitř. Růst kořenů vytváří obrovský tlak, který dokáže rozevřít i ty nejtěsnější a nejhustší potrubní spoje.
Náklady na opravy takovéto havárie potrubí mohou být vyšší než náklady spojené s novou výstavbou.
Jak lze škodám zabránit?
Stačí dodržet tři zásady, které růstu kořenů stromů v blízkosti kanalizačních sítí a tím i jejich ohrožování zabrání:
- plánujte výsadbu stromů: doporučuje se omezit množství stromů, které je vysazováno v těsné blízkosti kanalizace. Pokud se výsadbě vyhnout nelze, pak je dobré poblíž kanalizace vysazovat menší stromy, které mají mělkou kořenovou strukturu. Jde například o cypřiš či ovocné stromky, jako je například třešeň, švestka, anebo broskvoň. Větší a rychle rostoucí stromy, jako jsou javor, topol, bříza, vrba či jilm je třeba vysazovat co nejdále od kanalizačního potrubí.
- pečujte o svou půdu: například instalace tekuté půdy do příkopu zabrání růstu kořenů, pomůže také pravidelné provzdušňování půdy.
- používejte pro kanalizaci kvalitní materiály z plastu: plastové potrubní systémy vynikají svou pevností a dlouhou životností i v náročných podmínkách. Jejich velkou výhodou jsou i pevné spoje a mimořádná odolnost. Všechny tyto vlastnosti z nich dělají ideální materiál pro kanalizační sítě – pokud je totiž kanalizace řádně uzavřená, pravděpodobně nebude náchylná k invazi kořenů. Předností trubek z plastu je také jejich nízká hmotnost a tím i snadná manipulace. V případě, že chce mít stavebník opravdovou jistotu, že k narušení kanalizace kořeny nedojde, doporučuje se ještě použití odolných potrubních přípojek nebo položení panelů a fólii do výkopů tak, aby potrubí a kořeny byly od sebe oddělené.
Pokud budou všechna tato opatření dodržena, lze poškození potrubí kořeny předejít. Přesto je vhodné celý kanalizační systém průběžně kontrolovat a v případě varovných signálů, jako jsou klokotavé zvuky v toaletě nebo pravidelné ucpávání kanalizace, volat co nejdříve instalatéra.
Sdílet / hodnotit tento článek