REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malý byt plný chytrých nápadů. Kuchyň má ve skříni, úložný prostor pod schody

Třiatřicet metrů čtverečních chytrých nápadů. Zhruba tak lze vystihnout projekt rekonstrukce bytu, která se loni odehrála v centru Moskvy. Na první pohled nenápadné bydlení v sobě skrývá nejedno překvapení.

Jejich produkce obvykle není vystavena obdivu mezinárodních architektonických žurnálů, za jejich díla se nerozdávají designérské ceny. Přesto ruským architektům nechybí postřeh a invence. Opakovaně to dokazuje malé moskevské Studio Bazi, které se soustředí na poměrně specifickou oblast působnosti. Jejich revírem je Moskva, především pak její historické části. Jejich tempo je… velmi uvolněné a klidné, stejně jako užité prostředky. To proto, že se soustředí na rekonstrukce dobových bytů, a snaží se jim dodat moderní ráz. Což není zrovna snadné, uvážíme-li minimální rozlohu zdejších bytů.

První projekt zavřel ložnici do krabice

Ve světě neznámé Studio Bazi na sebe poprvé upozornilo v roce 2016, vtipným řešením renovace bytového jádra moskevského bytu. Ložnici, tedy manželkou postel s osvětlením, bez nočních stolků, tehdy zasadili do „dřevěné krabice“. A z tohoto jednoúčelového boxu tehdy vytvořili ústřední prvek čtyřicetimetrové garsonky. Objem bytu zůstal zachován, ale centrální krabice s lehce klaustrofobickou ložnicí posunula celý byt na dočista novou úroveň. Kuriozita, řeklo se tehdy.

Foto: Polina Poludkina

Třiatřicet metrů pro život?

Jenže jestli něco Alireza Nemati, šéfarchitekt studia Bazi umí, tak je to nabízet nečekaná alternativní a současně vysoce funkční řešení rekonstrukcí na minimálním prostoru. Se svým aktuálním moskevským projektem to naprosto dokonale demonstruje. Dílo nese prostý název „33m2“, a tím je řečeno prakticky vše. Záměr rekonstrukce totiž řeší, jak může klient, svobodný mladý muž, žít a přežít v podkrovním bytě, jehož využitelná plocha koresponduje třiceti metry čtverečními. A snad neprozradíme pointu příliš brzy, když řekneme, že to evidentně jde.

Tmavý, stísněný a nehezký. Co s tím?

Studio Bazi se pochopitelně muselo vyrovnat s několika limitujícími prvky, z nichž jen jeden se týkal omezujícího prostoru. Problematizující byl také fakt, že byt se sice mohl rekonstruovat zevnitř, ale navenek vůči svému okolí musel zůstat neměnný. Původní, dělícími stěnami silně zastíněný interiér, skutečně nepůsobil lichotivým dojmem. Nemati se tedy musel vypořádat s tím, jak dostat světlo dovnitř, přímo doprostřed bytu. Tedy tam, kam ústily přívody technických instalací pro koupelnu a kuchyň.

Foto: Polina Poludkina

Klient, co rád art deco

Selekcí také prošla část bytového vybavení. Klient si totiž hověl ve vyhraněném stylu nábytku a bytových doplňků „ve stylu Hercula Poirota“, tedy v prostých liniích art deco. Originální kousky z třicátých let minulého století byly nadmíru zachovalé, a bylo by škoda se jich zbavovat. Jenže jak skloubit jejich umístění a využitelnost na ploše tak skromné svými rozměry? Těžko. A neméně náročné bylo vměstnat do vymezeného prostoru všechny prvky, které by z bytu slovy klienta: „Udělaly z bytu místo naplňující všechny potřeby moderního člověka.“

Modernizace? Spíše aktualizace bytu na 21. století

Nemati často hovoří o projektu rekonstrukce bytu 33m2 jako o „nezbytném upgrade“. Jenže celá práce zdaleka nebyla jen o modernizaci jednoho bytu. Architekt musel vymyslet, jak do pokoje vsadit knihovnu, prádelnu, šatník, úložné prostory, kuchyň; prostě vcelku obyčejné a praktické věci k užívání, aniž by disponoval patřičným místem. Proto (možná z věrnosti svému předchozímu projektu s ložnicí v krabici) vsadil všechny prvky do policových a krabicových úložných systémů. Ty se navenek tváří jako obyčejné vestavěné skříně, ale uvnitř žijí vlastním životem.

Foto: Polina Poludkina

Vše je schované za dveřmi

Výsuvné prvky tak dokáží z obyčejné skříně vytvořit kuchyňskou linku se dřezem, zásobou nádobí, integrovanou lednicí a malou spíží. Za dveřmi další skříně se nachází podobně schovaná pračka s šatníkem. A pohodlná pracovna, pokud vám tedy stačí k práci stůl a židle, vznikne sklopením ke stěně připaženém modulu. Na koupelnu, která jak asi chápete, nepatří k největším, volně navazují vysouvací bloky tří prádelníků. A takových drobných a na první pohled nezřetelných detailů je byt plný. Každý z nich je originál, a vychází ze zakázkové práce, dělané přesně na míru bytu 33m2.

Nepotřebujete metry, když máte fantazii

Unikátním rysem bytu jsou vnitřní kruhová okna, která přenáší světlo z bočních oken přes ložnici do středu domu, včetně koupelny. Soukromí v bytě pro jednoho obyvatele problém není. Atmosféru přesto zdařile podtrhuje chytře řešené osvětlení, které z jednotlivých úseků minimalistického bytu vytváří velmi příjemné a pohodlné místo pro život. Studio Bazi tímto projektem dokázalo, že k působivé proměně skutečně nepotřebujete rozsáhlý prostor, pokud vám nechybí nekonečný rozměr tvůrčí fantazie.

Údaje o projektu

Název projektu: 33 m2
Typ projektu: rekonstrukce bytu
Architektonické studio: Studio Bazi
Lokalizace: Moskva, Rusko
Vedoucí projektu: Alireza Nemati
Zakázková výroba: Santacole, Fritz Hansen, villeroy&boch, Lehni, Thonet
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2017
Využitelná plocha podlaží: 33 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA