Co znamená návrh zdarma?
Z mého pohledu jde o reklamní slogan, protože zdarma není nikdy nic. Vždy to musíte někde zaplatit. Nikdo zdarma nepracuje. V interiérech to značí fakt, že cena je započtena v kalkulaci nábytku. Ke zvážení čtenářům dávám, kdo takové "zdarma" návrhy tvoří, jaké má znalosti, zkušenosti a hlavně, zda mu takový návrh k něčemu je. Ve většině případů jde o jednoduché grafické vyjádření například kuchyňské linky, bez detailů a souvislostí s ostatním zařízením a vždy s přihlédnutím pouze k sortimentu nábytku daného studia.
Jaký je rozdíl mezi designérem a dekoratérem?
Bohužel v naší zemi jsme si ještě nezvykli na specializaci profesí, natož na jejich vzájemnou spolupráci. A tak stavební projektant je současně interiérový designér, a dekoratér upravuje rozmístění příček. Mezi těmito profesemi je však velký rozdíl. Projektant má na starosti stavební záležitosti, designér vnitřní vybavení, ergonomii, materiály, a dekoratér na konci vybere závěsy a polštářky. Pevně doufám, že v budoucnu bude v tomto jasněji, a to nejen po stránce obecného přehledu, ale i po stránce legislativní.
Kolik stojí návrh interiéru?
Cenu určuje poptávka a množství nabídek. Obecně lze říci, že návrh vás bude stát tolik, kolik od něj očekáváte. Rozhodně bude dražší projekt se 3 variantami ve fotorealistickém provedení, než skica a konzultace s definováním materiálů. Zavedený designér či studio bude mít jiné ceny, než začátečník. Pokud si přejí čtenáři slyšet nějaké číslo, lze říci, že průměrná cena za návrh jedné místnosti je od 5 - 15 tis. Kč.
Proč vůbec hledat pomoc profesionála?
Zde je třeba zmínit, že to musí být opravdový profík, nejen zapálený amatér. Takový designér vám ušetří čas, vyřeší interiér do detailu tak, že pak opravdu řeknete: "takto bychom to sami nezvládli". Má řadu zkušeností, velký přehled v materiálech, myslí na detaily a přemýšlí v souvislostech. Ohlídá dotažení konceptu až do konce a také vám může při realizaci ušetřit i zajímavou sumu peněz.
Kdy se obrátit na designéra?
Čím dřív, tím líp! Například při stavbě domu je nejlepší čas na řešení interiéru ještě před požádáním o stavební povolení. Interiér se vytváří v souladu s exteriérem, vše na sebe navazuje a využívá se vše na maximum. Niky na skříně mají odpovídající rozměr, vypínače mají správnou pozici, stejně jako rozmístění svítidel atd. atd. V opačném případě nelze s interiérem již tolik dělat, nebo jen za cenu vícenákladů. Když už stojí příčky, jsou podlahy, interiérové dveře a rozvody hotové, málokdo má chuť to měnit, a nastává čas kompromisů, což je v případě nového bydlení velká škoda.
Jak vypadá návrh interiéru a co má obsahovat?
Návrh může mít mnoho podob od skici rukou, přes 2D výkresy až po vizualizace. Důležité je, aby klient i realizátor pochopili veškeré detaily, vše se dalo vyrobit a zrealizovat za daných finančních podmínek. Návrh bez specifikace prvků a materiálů, bez kót a řešení detailů je jen hezký obrázek.
Zakázková výroba - proč?
Protože se nemusíte omezovat na konkrétní rozměry, na úzký výběr materiálů, úchytek a jiných doplňků. Protože váš interiér pak bude jedinečný, přesně na míru prostoru a vašim požadavkům. Protože neplatíte za značku, ale za skutečný nábytek. Za mě jasná volba.
Spolupráce s výrobcem?
V první řadě je třeba zmínit, že výrobce musí být osvědčený, zaběhlý, s trvanou pozicí na trhu a dostatečným strojním vybavením. Velkou truhlářskou firmu nelze porovnávat s příležitostným přivýdělkem dvou pánů v garáži, i když oni se mohou dostat na některé zakázce na zcela jinou cenu. Česká výroba nábytku je na velmi kvalitní úrovni. Pokud je návrh v pořádku a výrobce dodrží technologické postupy, mělo by vše klapnout. Nehleďte tedy jen na finální cenu, ale jděte se podívat do výroby!
Kdy ukončit spolupráci?
Spolupráci s designérem nebo chcete-li s klientem, je ideální ukončit ve chvíli, kdy to začne skřípat. Pokud se to stane, je to většinou hned na začátku. A tak radím oběma stranám: "když cítíte, že je něco špatně, ukončete to". Komplikace a nedorozumění se bude stupňovat a na výsledku to bude pravděpodobně znát. Bude vás to stát víc energie a přemáhání, a to za to nestojí!
Realizací to nekončí?
Když vše běží, jak má, tak to realizací nekončí. Spokojený klient často požaduje další služby a předává reference. Ty jsou pro řadu designérů největším zdrojem dalších zakázek. Proto je třeba vše dotáhnout do konce. Spolupráce musí být na obou stranách, jak na straně designéra, tak i na straně klienta. Protože v interiéru bude bydlet klient, a nikoli designér!
Sdílet / hodnotit tento článek