REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Aukce energií: Jak s nimi ušetřit a na co si dát pozor

Účast v aukcích byla ještě v nedávné minulosti považována za dobrý způsob, jak nakoupit elektřinu a plyn velmi výhodně. Jak je tomu dnes? Je účast v aukcích nyní dobrým nápadem? A jak se bránit v případě podezření na nekalou obchodní praktiku?
Aukce energií: Jak s nimi ušetřit a na co si dát pozor

Nedávno jsme psali o tom, že se energie budou zdražovat a zda se vyplatí změnit dodavatele.

Pokud si nechcete nechat ujít již žádný z článků na ESTAV.cz aktivujte si e-mailový zpravodaj zdarma.

Pro přehled uvádíme stručnou definici některých pojmů, se kterými se zákazník může setkat:

Burza energií

Burza se liší od jiné formy obchodování tím, že účastník obchodování prodává energii burze nebo nakupuje energii od burzy. Přesněji řečeno obchoduje s centrální protistranou. V uzavřeném kontraktu nikdy nefiguruje odběratel nebo dodavatel. Dalším důležitým znakem burzy je způsob vyrovnání závazku. Na burzách se závazky vyrovnávají finančně (bez fyzického dodání) nebo fyzicky s dodáním energie. Většina obchodů se vyrovnává finančně, jedná se o spekulativní nákupy a prodeje v dobrém slova smyslu. Obchodníci tedy nenakupují nebo neprodávají většinou fyzické dodávky elektřiny nebo plynu. U nás působí energetická burza PXE. Účastníky obchodování jsou jen nejsilnější obchodníci, banky a fondy, protože obchodování je velmi finančně náročné.

Obchodníci ale využívají spotových trhů, kde nakupují energii na hodinu až na den dopředu. Na spotových trzích je hodně obchodníků a velkých podniků, které jsou schopny výrobu přizpůsobit cenám energie v průběhu dne. Obchodníci mohou obchodovat tímto způsobem u Operátora trhu s energií (OTE) a na energetické burze PXE.

Ceny na burze a spotovém trhu jsou podkladem pro tvorbu cen na trhu s energií pro domácnosti.

Aukce energií

Aukce je soutěž několika obchodníků s cílem dosažení nejlepší ceny pro zadavatele. Největší aukce se odehrávají na Českomoravské komoditní burze Kladno, která trošku připomíná burzu a kde nakupují hlavně státní instituce a samospráva. Ceny zdejších kontraktů mají pro nás hlavní význam v tom, že ukazují, jaké ceny v současné době jsou aktuální, bez vlivu konkurencí stlačených cen tak, jak tomu je na trhu pro domácnosti.

Aukce energií pro domácnosti

Vše začalo v Říčanech, okolo roku 2013, kdy při organizování výběru nového dodavatele pro město přítomný radní navrhl, aby se podobná soutěž zorganizovala i pro občany města. Protože výsledky aukce byly přímo pohádkové, rychle se aukce rozšířily po celé republice. Hlavní představitelem aukcí byla společnost eCentre, která přišla s oprávněným požadavkem, že je třeba si účastníky aukce nějakým způsobem pojistit, aby počet zájemců o aukci byl stejný před i po aukci. Smlouvy sice obsahovaly pokutu za nedodržení závazku o účasti, ale závazek se dal vždy v solidních termínech bez sankce vypovědět. Aukční společnosti až do poloviny roku 2016 využívaly toho, že trh pro domácnosti ve své setrvačnosti nabízel mnohem vyšší ceny energií, než byly na burze a účast v aukcích tehdy znamenala vždy značnou úsporu peněz.

Účastnit se aukce v době poklesu cen je pro účastníky výhodné. Naopak v době růstu cen mohou být aukce pro zákazníka méně výhodné nebo nevýhodné z pohledu stávajících cen na trhu pro domácnosti.

V současné době máme v Kalkulátoru cen energií TZB-info dva výsledky aukcí. Jedná se o aukci pro Skautskou energii (pro roky 2019 a 2020) a pro dTest. Vysoutěžené ceny Skautské energie jsou vždy prakticky nejvýhodnější na trhu, protože zde působí na dodavatele váha možnosti získání mnoha tisíc odběrných míst. Smlouvu u dodavatele ve Skautské energii máte vždy na dobu určitou, dříve na rok, nyní, s ohledem na očekávané zvýšení cen, na dva roky, to znamená, že po uplynutí závazku (dvou topných sezón) lze bez sankcí z aukce vystoupit. dTest zase dává možnost neuzavřít obchod v případě nevýhodných cen pro zákazníky.

Aukce pro tyto společnosti se pořádaly před podzimním výrazným zdražováním, proto ještě zcela nevystihují cenové poměry na současném trhu.

Pozor na smluvní podmínky aukcí

Není aukce jako aukce. Některé společnosti jsou rizikové. Pokud někdo občanům dnes nabízí účast v aukcích, tak vzhledem k nárůstu cen na trhu má jiný úmysl, než dodávat levnější elektřinu nebo zemní plyn. Záměrem je připoutat si zákazníka po prakticky nekonečně dlouhou dobu a v případě, že odmítne, tak zinkasovat peníze za sankce, jejichž velikost se může lišit.

Pořadatelé aukcí nejsou dodavateli energií a neřídí se energetickým zákonem, kde je zákazníkům umožněno v určitých případech odstoupit od smlouvy nebo ukončit smlouvu po jejím vypršení. Z aukce ale zákazník nemůže bez sankce odejít, a to i přes to, že v následující vlně dostane mnohem vyšší cenu, než která je na trhu.    

Zákazník si často podpis smlouvy na aukci nepromyslí nebo nemůže promyslet a smlouvu uzavře. První zprávou pro zákazníka je pak oznámení o výsledku aukce, kterou ale zákazník dostane až po čtrnáctidenní lhůtě na odstoupení od smlouvy. V této době již nelze od smlouvy o účasti v aukcích odstoupit bez vysokých sankcí odstoupit. Nedávno varovala Česká televize v pořadu Černé ovce o aukcích Energetické kanceláře.

Jak se bránit před nekalými aukcemi

Podle dTestu z poradny online VašeStížnosti.cz:

Podnikatel má povinnost spotřebitele seznámit se službou a jejími hlavními vlastnostmi. Pokud tak neučiní, mohou být naplněny znaky klamavého opomenutí, jež je nekalou obchodní praktikou. Jestliže naopak společnost záměrně vede jednání se spotřebitelem takovým způsobem, že se přihláška jeví jako nezávazná, i když tomu má být ve skutečnosti naopak, jedná se o klamavé konání, které je také nekalou obchodní praktikou. Užívání nekalých obchodních praktik ve vztazích se spotřebitelem je zakázáno § 4 odst. 4 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud poskytovatel aukcí energií užívá při poskytování služeb nekalé obchodní praktiky, doporučujeme spotřebiteli, aby takové jednání společnosti nahlásil na Českou obchodní inspekci. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese https://www.coi.cz/podatelna/.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia - 4ku3_stocksolutions

Pojmy z energetiky, které je potřeba znát při pohledu na své vyúčtování

Nerozumíte svému vyúčtování za elektřinu nebo za plyn? Je potřeba se zorientovat v pojmech, které se na něm vyskytují. Při kontrole vyúčtování za dodávku elektřiny nebo plynu, při změně dodavatele, při porovnávání nabídek cen – tam všude se vyskytují. Přinášíme přehled základních pojmů z energetického trhu, se…

Zdroj: AdobeStock-vchalup

Aukce elektřiny a plynu: Výhoda nebo podvod?

Aukce byly vítaným nástrojem pro zlevnění elektřiny i plynu domácnostem. Dnes jsou spojovány se šmejdy a s nekalými praktikami. Mají si lidé dávat na aukce pozor? V čem jsou špatné a kde naopak pomáhají? Podíváme se na to, z čeho aukce vznikly a zda i dnes existují výhodné a férové aukce.