Ona změna bydlení však nemusí nutně znamenat stěhování se na úplně nové místo – šlo by spíš o rekonstrukce a úpravy. Jen 16 % ze všech dotázaných totiž plánuje koupi nového domu nebo bytu. Pokud by ale ke stěhování do nového přeci jen došlo, šlo by o bydlení, které je ekologicky šetrné. Až 78 % všech účastníků průzkumu by totiž preferovalo bydlení v pasivních domech.
Ekologii chceme
Některá z novodobých forem moderního bydlení zajímá kolem poloviny z nás: tématu „ekologického bydlení“ se věnuje 59 % dotázaných, novinkám ve sféře již zmiňovaných pasivních domů 48 %. Více než polovina by pak ráda žila v chytré domácnosti. To souvisí také s tím, jak Češi vnímají výhodnost takových staveb – podle nich je klasické novostavby co do úspor nemůžou překonat.
Chtěl/a byste bydlet v pasivním, nízkoenergetickém nebo nulovém domě?
Pro Čechy jsou hlavními asociacemi spojenými s ekologickým bydlením hlavně šetrnost k životnímu prostředí (30 %) a nízké náklady (22 %). Každý šestý respondent si vybavil solární panely, každý osmý recyklaci. „Se solárními panely a jejich vlivem na chod domácnosti je seznámeno přes 96 % Čechů, není tedy divu, že jsou i jednou z nejčastějších asociací, co se zeleného bydlení týče. Propad pak nastává u dalších možností, jak šetřit energiemi, případně je jinak využívat. Například o zadržování vody má přehled už jen lehce přes polovinu dotázaných, o zeleni na fasádách a jejích možnostech pak ví 44 % respondentů,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.
Výdaje navíc či papírování s dotací nechceme
Bez nadsázky by se však dalo říct, že u teorie veškeré nadšení pro ekologické domácnosti zatím bohužel většinou končí. Druhou věcí jsou totiž pořizovací náklady a investice, které jsou se šetrnými a udržitelnými formami bydlení spojené. Za vysoké považuje počáteční investice do ekologických domů 93 % všech dotázaných. Že ani žádosti o dotace na ekologická řešení nemají u Čechů na růžích ustláno potvrzuje fakt, že kromě pořizovacích nákladů se Češi obávají také administrativy spojené s vyřízením dotací. „Příliš velké časové náročnosti a administrativy při vyřízení dotací se obává přes 90 % lidí. Jako pozitivní ale můžeme vnímat fakt, že Češi o těchto dotacích a zvýhodněních vůbec vědí – kladně zde odpovědělo 74 % respondentů,“ uvedla Vokálová.
Finanční motivace od státu přitom nemusí být jedinou možností, jak na stavbě ekologické nemovitosti ušetřit. Variantou může být třeba i některý z finančních produktů, který nabízejí banky. Banka za žadatele například uhradí třeba správní poplatek za katastr a poskytne třicetiprocentní slevu na získání energetického štítku.
Spokojení jsme, přesto si chceme bydlení vylepšit
Průzkum se ale netýkal pouze zeleného bydlení, zaměřil se i na komplexnější náladu Čechů spojenou s jejich současnými domovy. A odpovědi byly veskrze pozitivní: 74 % dotázaných je se svým bydlením spokojeno, jako hlavní vysvětlení lidé nejčastěji uvádějí dobrou dostupnost škol (90 %) a příjemné okolní prostředí (83 %). Na opačném spektru pak skončily problémy se stavy bytu nebo domu (27 %), případně s jejich vybavením (22 %).
I přes obecnou spokojenost však více než polovina Čechů změnu plánuje. Spíše než stěhování, měli respondenti na mysli rekonstrukce a větší či menší úpravy svých domovů.
A představa o ideálním bydlení Čechů? Dokonce 89 % chce bydlet ekologicky, ideálně v domě (87 %) s garáží nebo parkovacím místem (84 %) a velkou zahradou (76 %). Klasický „český sen“ o domě se zahradou tedy nabývá zelenějších podob.
Data vyplývají z průzkumu pro Hypoteční banku, který vypracovala agentura NMS Market Research. Sběr dat proběhl v Českém národním panelu. Velikost on-line vzorku N=1001. Výzkum proběhl v období mezi 31. 8. – 5. 9. 2018 na reprezentativním vzorku populace České republiky ve věku 18 – 65 let. Výběr proběhl dle kvót pohlaví, věku, velikosti místa bydliště, kraje a vzdělání. Téma výzkumu „Vztah Čechů k ekologickému bydlení a šetrným domácnostem, Spokojenost Čechů se svým současným bydlením“.
Sdílet / hodnotit tento článek