REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Turistická útulna za polárním kruhem poskytuje jedinečný výhled

Extrémní klima, stavba za polárním kruhem, doprava materiálu s pomocí helikoptéry, a konečná fáze realizace v řádu hodin. Ruští BIO-Architects skutečně umí kolem svých projektů dělat rozruch.

Promyšlená reklamní strategie? Jistě, tah na branku se profíkům ze studia BIO-Architects rozhodně upřít nedá. Na rozdíl od svých kolegů po celém světě totiž nenabízí stovky projektů, ale jen jeden jediný, ve stovkách modifikací. Je to pořád ten samý dům, vždy jen dokonale uzpůsobený lokálním podmínkám. A v případě DublDom z Kandalakša pořádně mrazivým podmínkám.

Projekt DublDom není na našich stránkách novinkou. Čtenáře jsme s ním seznámili na konci loňského října, v článku Modulární obytná buňka ze dřeva je určena do extrémních podmínek i na vodní hladinu. Představa plovoucího domu byla skutečně inspirující.  Šéf-architekt a designér Ivan Ovčinikova zjevně nechce ustrnout ne vývoji. Tedy alespoň ve smyslu působivých lokací pro své univerzální obydlí. V roce 2016 proto rozjeli internetovou kampaň Find your place, ve které mohli lidé podávat návrhy na to, kam obydlí zasadit. Šlo pochopitelně o soubor dost „škodolibých“ tipů na destinace typu močálů, ledovcových jezer nebo u mořského pobřeží. Byl to ale záměr.

Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov, Galina Latushko

Aby stavba měla hlubší význam

Ovčinikov spolu s kolegy hledal další místo, které by nemilosrdně prověřilo odolnost jím navržené modulární obytné buňky. Návrhů se v rámci soutěže sešlo přes pět stovek, a z nich si pak BIO-Architects vybírali na základě několika kritérií.  Pochopitelně chtěli něco trochu jiného, než chatu plovoucí na moskevském rybníku, to už mají za sebou. Zajímalo je, jak originální by destinace byla, jak důležitá by byla pro případné uživatele a jakého sociálního významu by v místě instalace nebývala.  A tak jejich finální volba padla na návrh Alexandera Trunkovkiyho, a vesnici Kandalakša.

Murmansk: věčně bílé místo na mapě

Kde to je? Tuhle otázku si trochu nepřekvapivě museli nejspíš klást i rodilý občané Ruska. Zmíněné město sice hostí 30 000 obyvatel, ale protože se nachází 68 kilometrů a Polárním kruhem, moc o něm slyšet nejde. Nachází se v promrzlé Murmanské oblasti, na břehu Kandalakšského zálivu, který je výběžkem Bílého moře. Ano, je to jedno z nejchladnějších míst evropského kontinentu. Krátké léto tu o sobě dá vědět „vedry“ mezi 8-14°C, než rtuť v teploměru spadne na svůj obvyklý průměr minus 9°C. O dvouciferných mrazivých extrémech raději nemluvě, jsou nedílnou součástí zdejší zimní reality.

Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov, Galina Latushko

Lidé tu mají rádi zimní sporty, na jiné tu klima moc není

Lidé v Kandalakšce si na zimu prostě zvyknout museli, a chtějí si ji patřičně zpříjemnit. V posledních letech tu zažívají neobvyklý rozmach zimní sporty, ať už sjezd nebo běžkování. S infrastrukturou pro výkon takových aktivit je to tu ale skromné. A poté, co se pod náporem sněhu zřítila i letitá turistická chata, jejíž provoz zajišťoval pro veřejnost Trunkovkiy, zůstali místní bez vyžití. A právě to oslovilo naše BIO-architekty, kteří se rozhodli na svahu Volosyanaya zasadit svůj DublDom. Úkryt před nepohodou, útočiště pro milovníky zimních sportů a aktivního pohybu.

Jak to tam dostaneme?

Parametry prefabrikovaných DublDom se v zásadě příliš nemění. Nejmenší kousky v arzenálu mají 26 m2, ty větší pak pětašedesát. Každý je ale šitý a míru požadavkům klientů, uzpůsobený specifickému napojení na inženýrské sítě nebo rozvody elektřiny. V tomhle konkrétním případě projektu realizace dominovaly požadavky na „nejvyšší standard“ klimatické odolnosti a energetickou efektivitu, do kterých se promítal protipól, v podobě co nejmenší váhy. Proč to? Instantní stavba totiž měla být na místo dopraveno helikoptérou!

Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov, Galina Latushko

Jedna střecha, tři místnosti, dva díly

Projekt vychází z klasického modulu, jehož vnitřní části byly uzpůsobeny poněkud komplikovanému zimnímu provozu,“ prozrazuje Ovčinikov. Z hlediska distribuce vnitřního prostoru je stavba o rozloze 32 metrů čtverečních rozdělena stěnami do tří částí. Úzká vstupní chodba se rozkládá do příhodně nachystané lyžárny po levé ruce, která slouží k odkládání vybavení i „aklimatizaci“ čerstvě příchozích. Po pravé straně se pak nachází dveře vedoucí na toaletu, ke které patří i malý sprchový kout. V obou případech tu zvítězila účelnost nad zbytečnou rozmáchlostí, šatna i koupelna jsou dost těsné.

Univerzální interiér

O to více místa (22 m2) pak nabízí univerzální místnost útulny. Je tu vestavěný kuchyňský kout, široké a pevné stoly s posezením uprostřed, a podél stěn se nachází dvoupatrové postele. Žádné kovové palandy, ale skutečně pohodlné poležení. DublDom z Kandalakša je dimenzován na přespání osmi dospělých osob, ale jak už to tak v podobných horských útulnách bývá, přespat se dá i na stolech. I proto jsou tak masivní. Výzvou pro architekty byla v tomto případě otázka vnitřního klimatu a vlhkosti: rozmrzající šatstvo i lidé by totiž snadno mohli „zapařit“ celý interiér.

Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov, Galina Latushko

Odpovídá tomu systém větrání a také povrchová úprava stěn, tlumící přímou kondenzaci vodních par. Nechybí pochopitelně kamna na dřevo, která jsou odkouřena vysokým komínem. „Stavba je kombinací velmi jednoduchého plánu s high-tech materiály, zařazenými s ohledem na nízké teploty a expozici vůči silným větrným poryvům,“ dodává Ovčinikov. Zvolená skladba materiálů také umožnila snížit očekávanou váhu celého objektu na polovinu proti standardnímu provedení.

Stavba? Rychlostí letu

Největší kuriozitou DublDom z Kandalaška je pochopitelně „rychlost“, s jakou se ho podařilo vytvořit. Stačilo šest do žulového skaliska nastřelených patek, které posloužily jako základ celé konstrukce. Na ně se pak navázala nosná část, kterou usadily dva díly (víc částí nebylo zapotřebí) jež přiletěly vzdušnou cestou. Obydlí tedy vzniklo za den, v čistém čase pak asi za tři hodiny plus drobné finalizace uvnitř. „Je to způsob, jakým můžete rychle vytvářet celá sídliště v extrémních přírodních podmínkách, a přitom minimalizovat dopady stavby na okolní krajinu,“ dodává ještě Ovčinikov.

Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov, Galina Latushko

Výhled za Polární kruh

Interiér je vytvořen s ohledem na průběžné modifikace: postele je možné sklápět, stoly seskládat dohromady. Podle potřeby se tak může navyšovat úložný prostor, právě tak jako počet ubytovaných. Nenáročné barevné provedení interiéru v monotónní šedi má své opodstatnění. Nic totiž nesmí narušovat fenomenální výhled z masivního okna, které zabírá celou jižní stěnu. Tudy do objektu proudí denní světlo, které příjemně prozařuje interiér. „Tohle okno je náš hlavní akcent, největší uživatelské kouzlo DublDom v Kandalakša.“

Než se ale k tomuhle kouzlu osobně propracujete, čeká vás nejméně 40 minut ostré chůze mezi kopečky porostlými vřesem. Pokud tedy nenapadl sníh, to už se vyplatí vypůjčit si skútr (případně běžky). V zimě se totiž stavba stává zcela izolovanou, a jako turistickou základnu k expedicím do okolí ji můžete s místními využívat poté, co se v městě zaregistrujete v turistické kanceláři. To proto, abyste měli přehled, zda už nebude na kopcích přeplněno. Odměnou vám ale rozhodně bude výhled na okolní zasněžené kopce, stejně jako na lodě proplouvající Kandalašským zálivem.

Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov, Galina Latushko

Údaje o projektu

Název projektu: DublDom Kandalaksha
Typ projektu: Zimní turistická útulna
Architektonické studio: BIO-architects
Lokalizace: Kandalakša, Murmanská oblast, Rusko
Vedoucí projektu: Ivan Ovchinnikov, Pavel Sedov
Design interiéru: Pavel Sedov
Dodavatel stavby: ALPOLIC
Klient: Alexander Trunkovkiy
Rok dokončení (finalizace): 2018
Využitelná plocha: 32 m2
Zastavěná plocha: 32 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Ani extrémní vysokohorské podmínky Julských Alp nezastaví invenci architektů a projektantů. Důležité jsou kvalitní materiály a promyšlené konstrukční techniky. Představujeme ojedinělou stavbu navrženou proslulým slovinským architektonickým studiem OFIS Architects.

Foto: Riku Kylä, Tõnu Tunnel, Getter Kuusmaa, Daniel Mets

Malé univerzální obydlí motivuje k ekologičtějšímu chování

Jak vypadá budoucnost architektury na pobřeží? Se zřetelem na probíhající klimatické změny to nejspíš není moc radostná vyhlídka. Zdá se, že bude velmi komplikovaná, bouřlivá, stísněná a pravděpodobně i velmi mokrá. Estonští stavitelé Kodasema se rozhodli svést na vlně lemované černými scénáři, zejména těch o…

Foto: Rafael Gamo

Archa v horách. Dva bratři si postavili chatu kvůli vzpomínkám

Hluboce osobní vztah klientů k lokalitě, kterou sami pomáhali po dlouhá léta spoluvytvářet, si vyžádala od architektů z PPAA velmi citlivý přístup. Jejich projekt měl zhodnotit mimořádný potenciál izolovaného místa, které teď slouží jako vítané útočiště před ruchem měst a civilizací. Místa, kde můžete být se svými…

Foto: Tor Even Mathisen

Želví krunýře za polárním kruhem. Stavba, která odolá arktickému klimatu

Turistické destinace, které vzbuzují respekt i u zkušených norských horalů: Hora Tyven a záliv Storfjellet za polárním kruhem. Právě tady se teď nachází dvě unikátní „organické“ stavby, turistické útulny, které jsou designovány k tomu, aby odolaly těm nejnáročnějším arktickým podmínkám. Jaký je příběh jejich vzniku?