Současným trendem je prodloužit si obytný prostor ven, k čemuž skvěle slouží pergoly doplněné o boční clony. Bioklimatická hliníková pergola ESPACIO v sobě snoubí luxus a funkčnost. Její hlavní předností je nadčasový design. Výhodou ESPACIA je i ochrana před nepříznivým počasím, přirozená ventilace a propracovaný dešťový svod schovaný do nosné nohy. Pergolu je tak možné využívat prakticky celý rok a na rozdíl od dřevěných pergol jsou hliníkové snadné na údržbu.
Pergoly nechte odpočívat
Na podzim nejprve smetáčkem ometeme z konstrukce pergoly všechny nečistoty, jako jsou listy nebo napadané větvičky ze stromů.
„Když klesne teplota pod 5 °C, doporučujeme nechat střešní lamely pergoly naklopené do polohy 90 °. Při takovém natočení nehrozí jejich přimrznutí ani poničení, např. kvůli přetížení z napadaného sněhu. Boční clony je vhodné vytáhnout, nebo naopak nechat po celou zimu stažené,“ radí Filip Šimara, obchodní ředitel českého výrobce stínění CLIMAX. Po nastavení lamel a clon už s nimi tedy po celou zimu nemanipulujeme, takže nám odpadají starosti až do jara.
Venkovní rolety a žaluzie Zdroj: Climax
Venkovní rolety a žaluzie kontrolujte
Pokud nemáme pergolu, můžeme si opticky užívat více prostoru skrz velká okna. Ta je vhodné chránit venkovním stíněním, které v létě nepropustí nechtěné sluneční paprsky a v zimě naopak zamezí úniku tepla zevnitř. Venkovní žaluzie Z-90 Noval jsou oblíbeným designovým prvkem, díky kterému můžeme stínit a větrat zároveň. Stejně jako rolety zamezí nechtěným pohledům zvenčí.
Venkovní rolety navíc zeslabí hluk a minimalizují tepelné ztráty. „Podle odborných měření dokážou stažené rolety snížit náklady na teplo až o 30 %. Vzduchový polštář, který se vytvoří mezi staženou roletou a oknem, funguje jako další izolační vrstva omezující úniky tepla z domu,“ informuje Filip Šimara.
Venkovní rolety a žaluzie Zdroj: Climax
Také o ně však musíme správně pečovat, hlavně v zimě. Venkovní rolety a žaluzie před zimou nejprve očistíme vlažnou vodou a mýdlovým roztokem. Vyhneme se všem agresivním čisticím prostředkům, které by mohly stínění poškodit.
„U venkovních žaluzií a rolet přes zimu kontrolujeme, jestli lamely nepřimrzly k sobě, vodicím lištám nebo parapetu. Pokud najdeme námrazu, je potřeba ji opatrně odstranit. Případnému poškození předejdeme i tím, že po dobu mrazů necháme rolety a žaluzie ve stejné poloze,“ doporučuje Filip Šimara a dodává, že CLIMAX nabízí i motory s elektronickou ochranou proti přimrznutí rolety nebo bránící jejímu najetí na překážku.
Sdílet / hodnotit tento článek