REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tvoříme interiér s českou designérkou: Obývací pokoj

Tato společenská místnost musí splňovat řadu požadavků. Je to místo reprezentativní, kde se setkává rodina s přáteli a příbuznými, současně je to místo, kde rodinní příslušníci sledují televizi nebo zde odpočívají u knihy či jiné aktivity. Zde si často hrají malé i velké děti, pohybují se domácí mazlíčci a v mnoha případech pokoj slouží jako pracovna.

Propojení s jídelnou a kuchyní je další specifikum, o kterém se dočtete i v kapitole kuchyní. V neposlední řadě je to prostor, kde jednou do roka stojí vánoční stromeček, který potřebuje také své místo.

Hlavní vybavení obývacího pokoje

Do této části bytu jednoznačně patří pohovka. Velmi často se používá rohová sestava, ale může to být trojsedák, dvousedák nebo i zcela atypický tvar. Volit lze z typizovaných výrobků (z katalogu různých značek) nebo si nechat čalouněný nábytek vyrobit přesně na míru. Při výběru řešte nejen typ potahu, ale také detaily zpracování a typ kostry. Luxusní typy mají různé doplňky od polohovacích podhlavníků až po elektrické ovládání sedáků a opěráků.

Zakázková výroba čalouněného nábytku vám umožní vybrat si jakýkoli typ potahu, rozměr sestavy, typ rozkládání a řadu dalších detailů.

Některé pohovky disponují úložným prostorem a velká poptávka je po rozkládacích pohovkách. Pohovku lze rozložit pomocí různých systémů. Jeden z typů umožňuje vložit část čalouněné plochy pod sedací polštáře, ty se při rozkládání vysunou a vyzdvihnou. Tím se sedací část velmi jednoduše zvětší. Jiný systém pracuje na principu sklopení zadní opěradlové části a vysunutí sedací, čímž opět získáme snadno lehací plochu pro příležitostné přespání. Další varianta pod sedací částí ukrývá dvojitý rozklad, takže lehací plocha je pak opravdu velká a vyspí se na ní příležitostně dvě osoby. Tím výčet rozhodně nekončí, ale výše uvedené patří mezi nejčastější, které najdete jak u typizovaných pohovek, tak i výrobků na míru.

K pohovce neodmyslitelně patří křesla. Osobně doporučuji volit spíše jiný typ křesla než je pohovka, aby se prostor odlehčil a nepůsobil tak fádně. Křeslo může mít stejný potah jako pohovka, ale nemusí. Naopak lépe vydá kontrastní řešení, například pohovka v neutrálních odstínech s několika výraznými polštářky a v této výrazné barvě zvolené křeslo.

K pohovce lze přidat také taburet, jenž může mít různý tvar (čtverec, obdélník, kruh i jiný) i různý rozměr dle prostorových možností interiéru. Stejně jako v případě křesla, i zde není nutností stejná barevnost potahového materiálu. O všem přemýšlejte v kontextu (viz kapitola nejen koncept) aby celek nebyl ani příliš fádní, ale disharmonický.

Tip designérky

  1. Jestliže si necháte vyrobit čalouněný nábytek na míru, můžete si zvolit nejen potah, rozměr, tvar područky a různé typy nožiček, ale také měkkost/tvrdost PUR pěny.
  2. Myslete na detaily! V některých případech bude velmi dobře vypadat obšití potahu kontrastní nití.
  3. Sladit lze také potah pohovky nebo křesla s potahem na čalouněné židli. Nemusí jít pouze o jednu barvu. Velmi dobře vypadá kombinace několika barev z jedné kolekce látek.

Několik mešních stolků před rohovou sedací soupravou je mnohem praktičtějších. Foto: Muenkel design

Dalším typem nábytku, který do obývacího pokoje patří, je konferenční stolek. Ten může být ze stejné kolekce jako ostatní nábytek nebo lze vybrat i zcela odlišný typ. Stolky se vyrábí ze dřeva nebo jeho imitace, mohou být i z kovu, skla, plastu, kamene a jejich vzájemných kombinací. Mohou být nejen obdélníkové a čtvercové, dobře vypadají i kulaté a organické tvary, jež příjemně narušují strohost a přílišnou geometričnost některých místností. Dříve byl nejčastější jeden větší stolek před pohovkou, dnes se více používají dva až tři stolky různých rozměrů a výšek, někdy i zcela rozdílných typů. Stolky z těchto sestav jsou menší a snazší na manipulaci.

Tip designérky

Při výběru různých typů konferenčních a odkládacích stolků hledejte jedno společné pojítko. Může to být tvar, materiál, barevnost. Dobře funguje, když se použije doplňková barva, která se objevuje i jinde v interiéru. Rozdílné výšky stolových desek jsou vítané!

Centrálním typem nábytku v obývacím pokoji je tzv. televizní stěna. Dříve to byla mohutná, tvarově nesourodá sestav polic a různých typů skříněk. V posledních 15 letech se velmi minimalizovala a dospěla do podoby jedné malé skříňky pod televizí a s poličkami na stěně. Toto řešení je pro řadu domácností nevyhovující, protože zde chybí dostatek úložného prostoru. Poslední trendy ukazují tento nábytek v jiné podobě. Jedná se většinou o vzhledově umírněný systém skříněk, který je sice vzdušný, ale současně poskytuje dostatek místa pro ukládání. Součástí může být i bar nebo malé domácí pracoviště. Police jsou často podsvícené LED diodami. Spodní části se skládají z plných dvířek, v horní části se objevují prosklené vitríny a police. Některé sestavy mají posuvné dveře, za kterými se televize ukrývá. Běžnější jsou dvířka otevíraná na panty, výklopy nebo ve spodní části řešená sklopným kováním. Variant je nespočetně, důležité je zvolit tak, aby tento prvek byl nejen estetický, ale současně i funkční.  

Osobní doporučení

Zamyslete se nad tím, zda má být televize středobodem obývacího pokoje. Existuje řada variant nábytku, kde je možné ji ukrýt, když není právě zapnutá.

Knihovna patří stále mezi důležitý kus nábytku. Obliba knih v dnešní digitální době se příliš nezměnila, ba naopak. Řada lidí se ke knihám vrací. Tento typ nábytku může být jak solitérní, tak i vestavný (od podlahy ke stropu, od stěny ke stěně). Vybírat lze z typizovaných kusů, různých sektorových systémů nebo ji nechat vyrobit na míru. Nejčastěji je korpus knihovny umístěn na soklu, vzdušnější řešení nabízí nábytkové nohy. Netradičně lze knihovnu udělat závěsnou, tzn. že pod ní bude cca 15 cm volného místa. Kdo se na knihy rád dívá, pravděpodobně zvolí knihovnu bez dveří. Po stránce údržby je vhodnější knihovna s dvířky, plnými nebo skleněnými (celoskleněnými nebo rámovými se sklem). Pokud budete dávat do knihovny pouze knihy, stačí vám malá hloubka polic (max. 35 cm). V případě, že sem chcete uložit šanony, zkontrolujte výšku mezi policemi. Aby se sem šanony vešli, musí být mezi nimi 33 cm. Pokud se vám knihovna do obývacího pokoje nevejde, zauvažujte o jejím umístění do ložnice, haly, chodby apod., abyste měli knihy přehledně uložené.

Vitríny a komody jsou dalším běžným typem nábytku tohoto interiéru. Co se týče vitrín, tak ty slaví velký návrat. Velmi obvyklé je jejich celkové prosvícení a použití čirého skla. Sem se neukládá, jako tomu bylo dříve, sváteční nádobí, ale běžně používaný servis a další esteticky zajímavé předměty nebo umělecké artefakty. Vitríny se stávají součastní televizních stěn nebo vybavení kuchyně, které volně přechází do obývací části.

Rada designérky

Dobře zvažte, kolik prosvícených skříněk potřebujete a co do nich budete ukládat. Je třeba počítat s tím, že šanony ani krabičky s čajem apod. se sem nehodí.

Komody představují zajímavý solitér, který může být ze stejné kolekce jako ostatní vybavení pokoje, nebo být zcela odlišný. U tohoto malého typu nábytku se nemusíte bát experimentovat. Výběr velikosti závisí na prostorových možnostech interiéru, výběr typu otevírání na vašich potřebách. Často se vyrábí komody zásuvkové, nebo s dvířky na panty, popř. jejich kombinacemi. Stejně jako knihovny, i komody mohou mít korpus na soklu či nožičkách, popř. být zavěšené na stěně.

Tip designérky

Barevná komoda může rozzářit neutrálně zajímavý interiér. Obávat se nemusíte i zcela stylově odlišného solitéru nebo komody po babičce, ke které máte citový vztah. Zařaďte ji včas do konceptu!

Článek byl vydán ve spolupráci s nakladatelstvím Grada Publishing, a. s. z knihy Tvoříme interiér s českou designérkou od Ivy Bastlové.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Tvoříme interiér s českou designérkou - recenze knihy Ivy Bastlové

Tvoříme interiér s českou designérkou - recenze knihy Ivy Bastlové

První prosincový den se podíváme na jeden tip na dárek, knihu. Knih o interiérovém designu je na trhu spousty, ale kolik z nich je skutečně českých a použitelných v našich podmínkách? Jaká je jejich odborná úroveň? Nedávno vyšla kniha interiérové designérky a autorky článků portálu ESTAV.cz Ivy Bastlové. Knihu…

REKLAMA