Rodinný dům u modrého křížku
Autorem této stavby je Aleš Brotánek s jeho ateliérem. Přízemní dřevostavba, která díky masivním hliněným omítkám vykazuje vlastnosti stavby zděné. Založená na jílovitém podloží na vrtaných pilotkách nad terénem.
Dům pro čtyřčlennou rodinu stojí na mírně svažitém, jihovýchodně orientovaném pozemku na kraji menší obce. Přestože se nepřipodobňuje formou původní okolní zástavbě, vynořující se zelená vlna střechy z jižního svahu v kontextu krajiny původní zástavbu neruší.
Začlenění podtrhuje i koexistence s významnou dominantou obce, kterou je v rohu pozemku stojící kamenný kříž, již léta modře natřený. Za křížkem vznikl v rámci úprav pozemku zatravněný terénní val, který dům z pohledu od cesty zakrývá a kříži dává vyniknout. Terénní val odcloňuje dům proti severním větrům a opticky přechází do oblouku zatravněné střechy domu. Jedná se o progresivní řešení u přízemní formy stavby, které potlačuje dojem z celkové půdorysné velikosti domu.
U modrého křížku zdroj: Ekodům o. s.
Od jihu má dům výstup na pobytovou terasu chráněnou přesahem střechy. V návaznosti na terén terasa přechází v přírodní koupací jezírko, které svou proměnlivostí umocňuje prožívání ročních období.
Hlavní vytápěná část domu je tepelně izolovaná recyklovaným papírem a je postavena na vrtaných pilotkách s nabetonovanými pilířky. Na obytnou část domu navazuje nevytápěná část zděná, se závětřím, úložnými prostory a přístřeškem pro dvě parkovací stání.
Řízené větrání s teplovzdušným topením řeší kvalitu vnitřního prostředí. Energii pro potřeby teplé vody i vytápění dodává do zásobníku slunce nebo krbová kamna Hoxter.
Ordinace v Rožmitále v pasivním standardu
Objekt nové ordinace v Rožmitále pod Třemšínem je postaven v centru obce. Jde o počin reagující na aktuální potřeby nejen ze strany práce lékaře, ale i pacientů. Autorem je architekt Jan Brotánek. Zmínit je třeba dva základní aspekty.
Zaprvé se jedná sociálně-provozní aspekt: bezbariérové řešení celého zařízení ordinace, příjem pacientů skrze recepci, toalety s umývárnou pro pacienty, samostatná vyšetřovna sestry a samostatná ordinace lékaře. Dispoziční řešení souladně odpovídá provozním potřebám celé ordinace. Konkrétní práce lékaře je podmíněna především souhrou v týmu se sestrami, které musí dělat jak administrativní úkony, tak vyšetřující úkony. Práce lékaře tak není ztěžována právě onou provozní nesourodostí, kterou vídáme v současných zdravotnických objektech.
Ordinace Rožmitál zdroj: Ekodům o. s.
Zadruhé jde o stavebně technický a ekologický aspekt: objekt ordinace je tzv. energeticky pasivován a je v energetické třídě A dle Vyhlášky č. 78/2013 Sb. Zateplení objektu je na vysokém stupni a zajišťuje minimální tepelné ztráty. Tloušťka polystyrenu na fasádě je 30 cm. Stejně tak okenní otvory jsou vyplněny okny s trojskly. Vnitřní hygienu vzduchu zajišťuje ventilační jednotka s rekuperací tepla (85% tepelné úspory větráním). Celková tepelná ztráta objektu ordinace je 4,0 kW.
Objekt je založen na železobetonové desce na pěnoskle, stěny jsou navrženy z vápenopískových cihel.
Sdílet / hodnotit tento článek