REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Český soběstačný dům. Nadšení, které posouvá hranice šetrného stavitelství

Český ostrovní dům, nově přejmenovaný na Český soběstačný dům chce posunout stavitelství a budovy do zcela jiné úrovně. Jak název napovídá, jde o využívání lokálních zdrojů, dílčí nezávislost na energetické síti, vodovodu či kanalizaci, při zachování standardů moderního bydlení s ohleduplným přístupem k životnímu prostředí. Je snaha aplikovat koncepty nejen na samostatné domy, nýbrž i celá sídliště a menší obce, což začíná zajímat některé osvícené starosty. V projektu nejde jen o vývoj technologií, důležitá je i výchova mladých talentů, českých projektantů a architektů, kteří budou vědět jak na to. Nadšení lidé projektu nechybí. A kam se Český ostrovní dům od svého vzniku posunul?

ESTAV.cz se ptá...

Naposledy jsme si povídali v listopadu 2016, kdy proběhl první ročník studentské soutěže tenkrát ještě nazvané Český ostrovní dům. Projekt bylo v plánu postavit, byť ve změněné formě. Jak je stavba daleko?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Ušli jsme velký kus cesty. Zjistili jsme, že systém řízení budovy, která není napojena na žádné inženýrské sítě a zároveň se chová jako úspornější běžný dům na trhu není k dispozici. Představoval jsem si to řízení jako živoucí, přizpůsobivý organizmus. Spousta firem deklaruje, že takové řešení má, ale po opravdu poctivém a intenzivním schůzování po všech čertech jsme byli vlastně nuceni si řízení vyvinout sami ve spolupráci s naším partnerem společností ELPRAMO. Ta se zaměřuje na tzv. chytrou elektroinstalaci v segmentu luxusnějších rodinných domů a jako jediná měla odvahu do toho s námi jít. Vznikla tak testovací laboratoř, kde máme zprovozněno kompletní složení technologií do posledního čidla, čerpadla, baterie, solárů na střeše. Řízení je hotovo přesně podle mých představ, běží na hardwarovém mozku jednotek Tecomat Foxtrot, jsme tak po technické stránce připraveni realizovat a stavební projekt aktuálně čeká na územní souhlas.

Testovací laboratoř projektu Český soběstačný dům v pražském Hloubětíně

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou nejcennější zkušenosti z tohoto projektu?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Největší zkušeností je to, že i s nulovým rozpočtem a bez dotací se díky skvělým a nadšeným lidem, kteří se na nás nabalují dají dělat opravdu smysluplné věci. Další zkušeností je, že když se člověk vydá na nějakou cestu, čekají ho tam další velice zajímavé odbočky, které by byla škoda neprozkoumat. Musí je ale umět dobře vybírat, jinak se v tom ztratí. Mám třeba obrovskou radost z toho, jak roste naše studentská soutěž zaměřená na různé podoby soběstačnosti budov nebo celých komplexů budov. Letos už se nám zadání podařilo na několika vysokých školách dostat přímo do výuky. Můžeme se těšit na nové generace profesionálů, kteří budou mít šetrnost v krvi, a to je myslím dost potřeba. Zároveň jako vedlejší produkt souznění s našimi partnery vznikl i koncept domácího bateriového úložiště, protože jsme prostě cítili, že je potřeba. Dostat ho na trh je v prostředí dotací a svázané energetické legislativy ne oříšek, ale ořech. Organizujeme také zdarma školení a přednášky pro studenty i širokou veřejnost. Kromě toho všeho se už nemůžu dočkat, až skončí všechno to stavební papírování, já se navléknu do montérek a budu dělat podavače na vlastní stavbě našich dvou ostrovních domů.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké další plány máte se stavbou?

Pavel Podruh, odpovídá ...

V jednom domku budu bydlet já se svou ženou a malým synem. Druhý dům si bude možné kdykoliv rezervovat a udělat si řekněme dovolenou mimo přípojky. Cílem je domy provést co největší počet lidí a ukázat jejich funkčnost a úspornost. Ideálem je nadchnout a zažehnout snahu chtít ke svému vlastnímu stavění či rekonstrukci přistoupit trochu jinak. Moc se mi nechce používat moderní slovíčko udržitelnost, ale dávají mi čím dál větší smysl slova umírněnost, šetrnost, jednoduchost, soběstačnost. Prostě nebrat zbytečně moc a snažit se také něco vyprodukovat. Nebude se stavět tisíce ostrovních domů, to je samozřejmě extrém, ale tisíce částečně soběstačných domů, které umí třeba své přebytky elektrické energie ve vhodnou chvíli sdílet s ostatními je určitě vylepšením aktuálního stavu. Decentralizace. Zároveň celý projekt a technologickou rozvahu zveřejníme jako open source k libovolnému využití a replikaci. Nechceme si nic držet pro sebe, ale pomoci vývoji.

ESTAV.cz se ptá...

Jeden z dalších účastníků soutěže, vítěz na děleném prvním místě se do stavby pustil tehdy sám. V jaké fázi se nachází jeho projekt? Spolupracujete s ním?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Ano, jmenuje se Daniel Brýda. Stále na svém konceptu soběstačného kontejnerového bydlení pracuje, tedy reálně ho už svépomocí nějaký čas staví a kompletuje. Vždy mám radost, když mi nahlásí další postup. Dan už ve svém lodním kontejneru bydlí, také se svou ženou a malou dcerou.

ESTAV.cz se ptá...

Český ostrovní dům se začátkem roku 2019 přejmenoval na Český soběstačný dům. Co vás ke změně názvu vedlo?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Potřebovali jsme se trochu rozkročit. Už nám to slovo ostrovní bylo trochu malé, dlouhodobě se totiž zabýváme opravdu celou paletou různé míry soběstačnosti, ne tedy jen tou „odpojenou“ krajní variantou, a to jsme také potřebovali promítnout do našeho názvu. Vlastně se nic nemění, tým zůstává stejný, respektive pořád se rozrůstá.

ESTAV.cz se ptá...

Do jaké míry budou tyto chystané domy soběstačné? Z pohledu dodávek elektřiny, tepla, vody, nebo všeho dohromady?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Pro lepší srozumitelnost budu mluvit o jednom domě. Veškerou elektrickou energii vyrobí 10kWp solárních panelů, které jsou přímo integrovány do střešní skladby. Elektřinu si uložíme do 22KWh bateriového packu složeného z lithiových článků. Pro odborníky konkrétně z vysoce stabilní a kvalitní technologie LiFePO4. Energetické řešení je počítáno tak, abychom byli schopni komfortně překonat zimní období a je rozděleno do 4 různých větví, z nichž ta primární musí fungovat vždy a ostatní jsou řekněme nadstavby. Takže vždy musím svítit, vždy musím topit, a hlavně mít vodu. Celý energetický systém sestavil Michal Klečka, spolumajitel společnosti GWL Power, která je jedním z největších distributorů lithiových baterií v Evropě. Díky tomu máme po boku opravdu špičkové lidi, kteří mají zkušenost z tisíců projektů po celém světě. Máme štěstí. Teplou vodu nám bude většinu léta vyrábět také solární energie a k té se bude postupně přidávat teplo z automatického kotle na peletky. Ten disponuje navíc Stirlingovým motorem, jenž zároveň z tepla ještě vyrábí elektrickou energii a dobíjí baterie. Vodu budeme čerpat z vrtu na pozemku, několikrát ji v domě využijeme, včetně té dešťové, kterou budeme kromě jiného splachovat a na konci máme bio ČOVku. Celý vodní management a technologické řešení vody navrhla a dodává firma Envi-Pur. Důležité je asi ještě jednou říct, že dům skutečně fyzicky nebude napojen na žádnou přípojku, je to taková naše úmyslná technologická výzva. Výzvy budí lidskou představivost.

Od roku 2008 prodala do celého světa česká firma GWL Power 1,1 milionu kilogramů bateriových článků

ESTAV.cz se ptá...

Před třemi lety jsem se ptal na další plány Českého ostrovního domu, směrem například k soběstačným obcím, menším sídelním celkům. Tenkrát jste se mé poznámce usmíval bez konkrétní odpovědi. Dnes už čtenáři ESTAV.cz ví, že právě na toto téma byla i poslední studentská soutěž. Co přinesla? Registrujete nějaký zájem ze strany obcí o tato řešení?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Přinesla fascinující pohled studentů na fungování čtvrti, která se snaží o svou co největší hospodárnost. Vypíchnul bych projekt Zuzany Kopilákové z Bratislavy, která soutěž vyhrála a jejíž práce byla opravdu koncepčně hodně daleko. Ostatně, všechny projekty jsou zdarma ke stáhnutí na našich webových stránkách (www.csdum.cz). Ozvalo se nám i pár nadšených starostů, dokonce jsem zaznamenal zájem i z mého domovského Českého Krumlova, ale to víte, vše je potřeba projednat, projednat projednané, učinit odvážné rozhodnutí je svázaností systému takřka nemožné. Upřímně si myslím, že to musí být řehole pracovat ve státní správě, já bych to asi neuměl, takže si nedělám žádné grandiózní představy. V té privátní sféře je přece jenom o trochu větší svoboda. I proto jsme se velice přirozeně propojili s úspěšným developerem V Invest, který v následujících letech vloží do naší soutěže poměrně velký kus jednoho ze svých projektů a nabídne tak studentům možnost navrhnout realizovatelný koncept takové šetrné čtvrti. Věřím, že se máme na co těšit.  

Návrh hospodárné čtvrti od studentky Zuzany Kopilákové v soutěži Český soběstačný dům 2018

ESTAV.cz se ptá...

Z druhé strany: Problémem profesních projektantů je, že často tvrdí: „Až po nás zákazníci budou chtít soběstačné bydlení, budeme jej dělat.“ Na druhou stranu i osvěta klienta může směřovat od projektanta. Nakolik a v jakém časovém horizontu se tedy myšlenka soběstačného domu může projevit v praxi, kdy ji stavebníci budou skutečně vyžadovat, kde má uplatnění?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Určitě to jsou spojené nádoby. My se snažíme působit na obě skupiny zároveň. Na studenty, kteří se velice brzy stanou profesionálními architekty a projektanty a zároveň na širokou veřejnost, které se snažíme zasít semínko myšlenky. Sleduji, jak nadšených lidí přibývá, kolik nám denně chodí dotazů, lidé začínají chtít. Ideální čas pro chytrou nabídku. Zároveň je ale potřeba měnit standard, na který jsme si nebezpečně zvykli. Spousta lidí jedním dechem prohlašuje, jak dotace kroutí trh a druhým dechem se přiznají, že mají na střeše solární elektrárnu koupenou z velké části z dotací a ještě třeba s neuvěřitelně vysokou, rozumějte dotovanou, výkupní cenou za kWh. V takové situaci už si moc lidí neuvědomí, že často, když na střeše zrovna vyrábí oni, tak s velkou pravděpodobností vyrábí i zbytek regionu a v síti reálně nikdo tolik energie nepotřebuje, protože je jí tam jednoduše moc a horkotěžko to energetici vyrovnávají. Paradoxně je taková energie spíše neekologická, ač pro daného člověka ekonomická. V dnešní době je dost těžké stát si za vlastními slovy. Je potřeba si narovinu říct, že třeba energetická soběstačnost domu, tedy dnes nejdostupnější kombinace solárních panelů a baterie, aktuálně bez dotace rozhodně nemá ekonomiku, ale třeba majiteli přináší jinou přidanou hodnotu, než jen monetární. Reálně takovým nastavením doopravdy systematicky pomáhá nevytvářet odběrové a výrobní špičky.

ESTAV.cz se ptá...

A obligátní otázka na závěr: Je něco, co byste chtěl za uplynulé období působení Českého soběstačného domu zdůraznit? A jaké jsou plány do budoucna?

Pavel Podruh, odpovídá ...

Lidi, lidi, lidi. Nemohu to více zdůraznit. Český soběstačný dům jsou lidé, kteří ho tvoří a ti jsou i jeho budoucností. Děkuji za ně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pavel Podruh a Český soběstačný dům, foto Tomáš Perzl

Čtyři roky práce: Jak jsem získal stavební povolení pro ostrovní dům. Bez úplatků

Získání stavebního povolení byla pro Pavla Podruha, stavebníka Českého soběstačného domu odpojeného od všech inženýrských sítí, mravenčí práce na čtyři roky. Musel kvůli němu projezdit celou republiku i čelit žádostem o úplatek. Nakonec o své vlastní zkušenosti a životech dalších šetrných domácností sepsal celou…

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

Autor: Zuzana Kopilakova

V Česku se chystá první městská zelená čtvrť

V České republice vznikají plány první reálné městské čtvrti, která si dokáže sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou a cíleně zmírňovat oteplování krajiny vlivem tzv. městského tepelného ostrova.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA