Barev a vzorů zde bylo, že oči přecházely. Podívejme se, co zaujalo nás skrze fotoaparát. Všeobecně lze říci, že zůstává trend zaměření na přírodní materiály, ale pryč je doba kdy všechno v interiéru bylo bílé nebo hnědé. Firmy se zaměřují na stále rozmanitější požadavky designérů.
Dřevo
Tento archetypální materiál nepřestává udivovat jak svými konstrukčními schopnostmi, tak možnostmi proměny designu. Vhodným kombinováním dřevin či jejich povrchovou úpravou lze tvořit nespočet designů. Některé z nich zachovávají dřevo v jeho přírodní podobě, jiné jej využívají jako základ pro další tvorbu.
Beton a teraco
Beton a teraco jsou materiály, které by se daly propojit názvem umělý kámen. Pryč jsou doby, kdy beton musel být jenom šedivý. I on může hrát všemi barvami. A pak záleží jen na designérovi, co z něho vytvoří. O konstrukčních možnostech betonu asi nikdo nepochybuje, ale co je teraco? Teraco je již tradiční materiál, speciální broušený a leštěný beton (směs cementu a ušlechtilého kameniva), který vytváří zajímavé vzory. Hodí se do zvláště zatěžovaných prostorů, chodeb veřejných budov na schodiště a podobně.
Kámen
Od kamene umělého, se přesuneme ke kameni přírodnímu. Tradiční materiál, který člověk využívá podobně dlouho jako dřevo, a tak jeho zpracování, naše znalosti o něm a možnosti využití jsou na velmi vysoké úrovni. Kámen mění svoji tvář povrchovým opracováním. Jeden druh horniny se může tvářit zcela jinak v lámaném, řezaném nebo leštěném stavu. Na veletrhu BAU bylo k vidění mnoho aplikací, nás zaujaly vany z jednoho kusu kamene nebo vany lepené z více částí kamene, popřípadě kamenná kuchyňská linka. Jen ta dvířka potřebují poněkud silnější kování.
Nepálená hlína
Další přírodní materiál, ke kterému máme blízko je hlína. I její využití jsme na veletrhu v Mnichově zaznamenali. A světe div se, i ona dokáže mít jinou barvu, než na jakou jsme zvyklí. Přírodně barvené jílové omítky již dávno nemusí být jen okrové, žluté a hnědé. A že lze i nepálenou hlínu využít jako konstrukční materiál věděli moc dobře i naši předci, jen my jsme na to zapomněli. Takže jsme viděli i tuto stovky let starou novinku – nepálené hliněné cihly, doplněné o moderní způsob využití: hliněné desky. Vlastnosti, výhody a nevýhody nepálené hlíny nemusíme pravidelným čtenářům ESTAV.cz nijak dlouze představovat.
Keramika
Poněkud známější využití je hlína pálená – tedy keramika. Mistři v jejím využití jsou tradičně Italové, přinášející jedinečný design keramických obkladů a dlažeb. V minulém článku z veletrhu BAU jsme si ukazovali také fasádní keramické systémy firmy Wienerberger, dnes v tomto odstavci si můžete prohlédnout i další způsoby řešení fasády z keramických tvarovek netradičních tvarů a barev.
Sklo
Málokterý materiál je tak hojně oblíbený u architektů a designérů jako je právě sklo. Jeho možnosti se dnes zdají být prakticky nekonečné a s technologickým pokrokem se objevuje stále nové a nové aplikace. Asi nejnovější je řešení firmy AGC, která kombinuje sklo a led technologie. Celé skleněné plochy tak dokáží měnit barvy a vytvářet vzory zcela dle přání. K vidění byla i originální kombinace dvojskla s vloženými materiály (tahokov či dřevěné rošty) do meziskelní mezery. Možná aplikace? Všude kde je požadavek na originálně vyhlížející a snadno udržovatelnou akustickou příčku s prostupem světla při zachování určité intimity oddělených prostorů.
Sdílet / hodnotit tento článek