REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Opravdu jsou malé mobilní domky výhodné? Praktické zkušenosti hovoří jasně

Trend nyní hojně rozšířený za oceánem doráží se zpožděním do Evropy. Malé, ba přímo miniaturní domky, jsou nyní na strmém vzestupu. Slibují nezávislost, úspory i to, že je klidně můžete naložit na korbu náklaďáku a přestěhovat je, kam zrovna potřebujete. Zní to slibně? Není od věci se podívat na západ, na výsledky analýz tamních expertů. Zkušenost s malými domy si zrovna nechválí.
Zdroj: AdobeStock-lowphoto

Když se řekne „malý dům“, máme na mysli obydlí od 10 do 35 metrů čtverečních. Třeba i s mobilními základy. Pokud jde o konkrétní provedení, dá se jen těžko vytvářet nějaký průměr. Záleží totiž případ od případu. Cena totiž může být kdekoliv od jednoho tisíce až po 150 000 $. V extrému vás tedy může komfortní mobilní miniaturní domek vyjít dráž, než klasický rodinný dům. Hodnověrných průměrných cen se můžeme dobrat, když se podíváme do katalogů na tento segment zavedených amerických stavebních společností. Napříč třiadvaceti státy činí medián ceny domku 59 884 dolarů. Tedy asi 1,5 milionu korun, což pro našince není úplně výhra. Je to cena slušného bytu v krajském městě, nebo rodinného domu k rekonstrukci.

O dvě třetiny levnější, ale jen na první pohled

Levněji než si nechat postavit je pochopitelně postavit si miniaturní domek sám. Pak se průměrné náklady pohybují mezi 10-35 000 dolarů. Jde to levněji i dráž. Nejrůznější návody a předchystané konstrukční sady vám ulehčí práci. V materiálu můžete být za 7000, když za dalších sedm práci uděláte sami. Bavíme se ale o holé stavbě, bez vybavení. A také bez rozvodů. Varianta, že si stavíte miniaturní domek sami, v ceně přibližně 1500 dolarů za metr čtvereční, vás ale pořád vyjde levněji, než konvenční průměr 3000-4000 za metr čtvereční pořizovací ceny amerického bytu nebo domu. Takže je to levnější? Jen zdánlivě.

Dostupné vybavení domácnosti je totiž designováno pro klasické bydlení, a vy do malého domku potřebujete prakticky každý kus na zakázku. Atypickou postel, stůl i linku. Opět tedy bude záležet na vaší zručnosti. Kompletní vybavení miniaturního domku (od rozvodů, instalatérských prací, řešení kanalizace po nábytek a vybavení) vás může přijít na 10-30 000 dolarů. Náklady na obydlí jste tím prakticky zdvojnásobili, protože chytré instalace nejsou laciné. Nezávislost v podobě solární střechy, chemického záchodu, nádrže a bateriového systému se prostě prodraží.

Co následuje po titulcích?

V kutilských pořadech propagujících alternativní životní styl obvykle vidíme spokojený mladý pár, jak po smontování obytné maringotky vyráží na cestu kolem světa. A pak následují titulky. Jenže realita kočování? Poplatky za parkování, tedy ustájení vašeho domu, vás měsíčně ve Státech přijdou na 500-1500 měsíčně. Řádově víc, než kolik na daních zaplatíte za nemovitost ročně. V případě, že se váš miniaturní dům má hýbat, musíte také počítat s náklady na přívěs a provoz vozu. Sen o ekologické budoucnosti dostává s připojením na vůz dost zakouřené a emisně nečisté obrysy. Takže raději zakotvíte na jednom místě? Pak nezapomeňte připočíst cenu dodatečných základů, drenáže a izolace. Řadově jeden až čtyři tisíce. A samozřejmě i cenu pozemku, buď koupi, nebo pronájem. Jenže to už opravdu bydlíte se vším všudy, za stejné peníze, jen v malém.

Znovu už jej nejspíš neprodáte

Poslední tečku za optimismem kolem malých domů pak dělá otázka zpětného prodeje. Máte šanci, když vás malé bydlení omrzí, prodat jej (ideálně se ziskem) dál? Prakticky vůbec. Přibývá sice zájemců o malé domky, ale ti preferují novostavbu nebo vlastní konstrukci, a vlastní lokalitu. Vaše investice do skromného obydlí se tak zatím zpět zřejmě nevrátí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Shantanu Starick

Nájem jako past? Levné domy postavené na přívěsu si v Irsku zamilovali. Staví v komunitě z přírodních materiálů

Češi možná patří k evropské špičce ve vlastnickém bydlení, ale v Irsku je tomu přesně naopak. Ceny nemovitostí tam meziročně rostou o 11 %, a tento trend následují i ceny nájemného. Jako řešení tedy někteří volí malé domky na přívěsu. Tigín v gaelštině znamená malý dům. A přesně o malých, cenově dostupných…

Zdroj: AdobeStock - photoschmidt

Domov v karavanu, maringotce, v přívěsu? Bydlení snů, které není pro každého

Minimalismus je v trendu. Pionýři alternativních způsobů bydlení ze zahraničí nám prezentují nepřeberné výhody bydlení v malých mobilních domcích. Ano, život v domech na kolech, maringotkách a přestavěných mikrobusech má jistě své kvality. Ale také pár neduhů, které se rovněž hodí zmínit. Jaké to jsou?

Zdroj: AdobeStock - Nito

Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu

Výrobky plnící funkci stavby, mezi které patří i mobilní domy, stavební zákon považuje za stavbu a je nerozhodné, že nejsou pevně spojené se zemí základem nebo mají kola a můžete je přesouvat z místa na místo. Ano, čtete dobře, stavbou může být i věc movitá. Mobilní dům musí proto splnit i všechny technické parametry…

Foto: Adriano Pupilli

Domek jako velká skládačka. Roste společně s rodinou

Dřevěný mini-domek, který jste naprojektovali svým potřebám, vám sedí jako dokonalá druhá kůže i bezpečný krunýř před nepohodou. Tísnit vás začne tehdy, když uvnitř začnete žít dva, nebo rovnou tři. Co pak? Krab poustevníček musí vyměnit schránku, protože větší mu nenaroste. To by čekalo i na vás, pokud náhodou…

REKLAMA