Dřevostavby jsou v trendu, stejně jako dnes frčí nenáročné mini-domky a rozmanité verze mobilního bydlení. Jenže každý trend se časem vyčerpá, protože má své funkční limity: i na zdánlivě nekonečné cestě životem jednou opravdu budete chtít zakotvit, byť se dnes zaklínáte tím, že vydržíte v neustálém pohybu nadosmrti. Jednou skutečně objevíte místo, kde budete chtít (nebo budete muset) zůstat. A pak zjistíte, že dosud vděčná skromná mobilní dřevostavba už prostě nestačí vašim potřebám. Končí tím sen o nezávislosti a nenáročném přístupu k bydlení? Nikoliv. Australští architekti z týmu Adriana Pupilliho mají pro takové případy připravený plán B. A je to plán dost atraktivní. Rozbíjí totiž mýtus zmíněných funkčních limitů.
Návrh „domu“ je hotový za hodinu
Podívejme se na to z pohledu klienta, který by rád bydlel. Na počátku je tu klasické firemní zadání, kdy si musíte (zatím jen v kanceláři poblíž Sydney) sednout s architektem, a probrat krok za krokem své požadavky a přání. Je to klasika: počet místností, počet oken, metry čtvereční. Nástřel takového plánu, plus pár nezbytných vizualizací, pak dostane ke zpracování technik. Mnoho práce nemá, dohlíží totiž jen na materiálové specifikace a to, aby digitální verze v programu IMBYkit odpovídala zadání. Protože všechny informace „přechroustá“ software počítače. Toho samého počítače, který bude v následujícím kroku řídit CNC frézy a řezačky továrního stroje, které se zakousnou do desek o rozměrech 1200x24000. Proč tolik okolků?
Materiál na dům je pohromadě za dva dny
Digitalizace projektu je kouzelná v tom, že umožňuje maximální omezit plýtvání materiálem. A zrovna úspora materiálu, energie, výrobních sil, prostě to, co lze vyčíslit ekologickou stopou, je něco, na čem si tihle architekti zakládají. Většinou pracují s „eko“ překližkou, která má FSC certifikaci nezávadnosti (a podléhá stavebním kódům PAA a výrobním standardům JAS-ANZ) a nenechávají zbytky. Co je tedy výstupem? Patentovaná skládačka, ze spousty dílků různých velikostí. Od vás jako klienta se očekává jen schopnost ovládnout aku-šroubovák a držet se stavebního manuálu. Krok za krokem se tak sami účastníte na tvorbě vlastního domu.
Postaveno máte za odpoledne
Ano, z oblých tvarů několika dílů máte spíš pocit, že stavíte překližkového dinosaura. Ale jak do sebe zapadají další součástky, dostává konstrukce jasné obrysy. „Je to jednoduchost uzavřená do obalu elegance,“ naznačuje s decentní neskromností Adrian Pupilli. Spoustu části do sebe jen zacvaknete, a už drží. Spoje, které by potrápili nejednoho tesaře, totiž přichystala předem ona počítačem řízená řezačka. Hotovo je v řádu hodin, a ještě stihnete pauzu na oběd. Co je výsledkem vaší vlastní práce? Dům nebo domek, přesně podle vašich představ, postavený bez těžké techniky a kompletně z udržitelných materiálů. Nic víc, nic míň. Pravda, v našich klimatických podmínkách bychom měli přidat nějakou tu tepelnou izolaci a systémy vytápění.
Architekti, kteří šibalsky nechali projekt vymyslet (a sestavit) vás samotné, teď mohou být spokojení. Oni přišli „jen“ s konceptem a neotřelým modelem produkce stavby podle konkretizovaného zadání. A jistě, během tvorby projektu dozírají na to, aby seděla měřítka a objemy, fungovaly ty fundamentální principy architektonického designu (větrání, maximalizace přirozeného světla, výhledové linie) Vychvalovat tedy můžeme jejich přístup, který dává klientům značnou míru volnosti i odpovědnosti za výsledek. Což je to, co si spousta klientů žádá, místo prostého řešení na klíč. K něčemu, co si postavíte sami vlastníma rukama, máte přeci jen větší vztah.
Tíseň? Tak přidejte místnost, nebo dvě.
Pořád je tu ale ještě jedna zásadní výhoda, která narušuje princip funkčních limitů. A to? Když z nejrůznějších důvodů „vyrostete“ z objemu takového prefabrikovaného domu, není díky jeho modulární povaze problém jej prakticky jakkoliv rozšířit. Prostě jen dokoupíte další dílky skládačky, a přistavíte si místnost, nebo dvě. Nebo tři? To je opravdu jen na vás. A zase: rozšíření domu vám nezabere moc času. A kdyby vás přeci jen jednou tohle nenáročné bydlení omrzelo? Můžete jej rozebrat do poslední součástky, a kompletně poslat k recyklaci. Z překližky vašeho domu si tak bude moci postavit svůj malý dům velkých snů někdo jiný.
Sdílet / hodnotit tento článek