REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Jsou projekty velké, nákladné, zásadní svým významem nebo provedením. A pak takové, které přináší radost. Spokojeným klientům a často i jejich tvůrcům. Knihovna v zahradě je rozhodně tím druhým případem. A vůbec to neznamená, že by byla o něco horší než realizace projektů ze skupiny první. Rozhodně je stavbou, která v sobě „má duši“, což jistě dosvědčí každý náruživý čtenář a milovník knih.

Ať už jste literárním všežravcem, nebo si dopřáváte jen dietu beletrie, pokud máte rádi knihy a jejich čtení, bude Knihovna v zahradě vašemu srdci blízká. Milovníci knih si čtou rádi všude tam, kde je jim příjemně. Nemusí být nutně obklopeni tichem, ale jistý stupeň pohody se cení. Stejně jako dostatek světla. Nikdo si nechce kazit oči. Vůbec není od věci, když občas pozvednete zrak z popsaných stránek, a můžete se na chvilku zahledět do dálek. A jen tak se zamyslet nad tím, co jste se právě dozvěděli a jak vás to oslovilo.

Příjemně neobvyklé zadání

Ano, spousta lidí si čte rádo v přírodě, nebo na zahradní terase. Ale zase je tu vítr, který nám neukázněně převrací stránky? Někdo v křesle, jiný na gauči. Kolik je lidí, tolik je chutí, a se čtenáři je to podobné. Pohodlné posezení, dostatek světla a čerstvého vzduchu ale bude nejspíš patřit k těm společným kritériím všech.

Vše má své pro a proti, a z kladů i záporů ideálních nároků na knihovnu s čítárnou vychází i projekt architektů ze studia Mjölk. Projekt tak prostý, jednoduchý (a snad i nenáročný), až je vlastně geniální.

Knihovna v zahradě je skromná dřevostavba, nacházející se na soukromém pozemku majitele v Zadní Třebáni. Místě, ke kterému má evidentně silný vztah. A architekti Jan Mach a Jan Vondrák se tu mohli „v záchvatu nadšení z neobvyklého zadání“ dokonale vyřádit. S elegantní lehkostí zpracovali studii, která v roce 2011 vyústila v nevšední dílo. Posuďte sami.

Nenáročná neznamená nekvalitní

Knihovna je dvoupatrová, lehce zateplená věžička na půdorysu 2.25 x 2.25 m, vysoká necelých 5 metrů. Dole se čte a topí, nahoře se spí a sní. Do patra se leze po žebříku, který je součástí jedné z knihoven a vede až na střechu. „Tam by měla být vyhlídková terasa na pozorování okolní krajiny, nebo poslouchání ptáků a vší té havěti, co pobíhá a poletuje okolo,“ komentují architekti.

Domek má dvě parádní okna, neotvíravá, na pevno zasklená. Konstrukce je ze dřeva s vnitřním opláštěním ze smrkové překližky, která bude mezi trámky zateplena izolací tlustou cca 10 cm. Pod vnějším opláštěním z lehce transparentních laminátových pásů by měla prosvítat růžová barva izolace. Náklady na celkové provedení? V materiálu a práci bratru přibližně za 120 000. Což jako investice do pohody není zase tolik.

A kde si budete číst vy?

Stavba má už svou historii, pohnutou, chcete-li. V listopadu 2011 knihovna vinnou technické závady začala spontánně hořet. „Ale po šesti měsících se nám ji podařilo dát do původního stavu a dnes knihovna dělá už druhým rokem radost spokojenému majiteli,“ říkají Mjölk. Knihovna v zahradě skutečně nepatří k projektům, které by sbíraly prestižní ceny a oslovovaly odbornou veřejnost. Nemá toho zapotřebí.

Foto: Barbora Kuklíková

Dělá radost, a to úplně stačí. Jako místo, kde je vám dobře s knihami, je dokonalá.

Údaje o projektu

Název projektu: Knihovna v zahradě
Typ projektu: Netradiční dřevostavba/instalace
Architektonické studio: Mjölk
Lokalizace: Zadní Třebáň, Česká republika
Vedoucí projektu: Jan Mach, Jan Vondrák
Spolupráce: Daniel Rohan, Daniel Baudis, Lukas Holub, Pavel Nalezeny a Jakub Adamec
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2011
Počet podlaží: 2
Plocha podlaží: 22 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Yifan Liu

Rozhledna, ve které lze bydlet. Chata jako periskop sledující krajinu

Kostra z ocelových příhradových nosníků, kůže fasády vyrobená z tepelně ošetřeného dřeva, interiér v běleném dubu. Materiálově tedy určitě rekreační objekt Pill není žádnou nepřístojností. Pozornost ovšem vzbuzuje svým podivným tvarem a výškou. I navzdory tomu si může hovět na okraji lesa…

foto: Ypsilon Business Photography

Zjistili, že dvě auta nepotřebují. Garáž přestavěli na zahradní pokoj

Požadavky jaké máme na bydlení, se mění a vyvíjí. A je na architektech, aby na tyto změny dokázali reagovat. Příkladem může být zajímavá rekonstrukce, kombinace přestavby a rozšíření rodinného domu v belgickém Lebbeku. Dům tu přišel o kus garáže, ale namísto toho získal více místa pro život, zelenou střechu a přístup…

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Nápaditý francouzský domeček La Petite Maison je třeba chápat v kontextu svého okolí. Nemusí být větší, protože plně využívá okolí. Dětským i obývacím pokojem se může stát zahrada, louka a hřištěm i nedaleká ves. Lehce odstíněné dění v okolí je pro něj zásadní, ale příjemně překvapuje i zevnitř.

Foto: Adriano Pupilli

Domek jako velká skládačka. Roste společně s rodinou

Dřevěný mini-domek, který jste naprojektovali svým potřebám, vám sedí jako dokonalá druhá kůže i bezpečný krunýř před nepohodou. Tísnit vás začne tehdy, když uvnitř začnete žít dva, nebo rovnou tři. Co pak? Krab poustevníček musí vyměnit schránku, protože větší mu nenaroste. To by čekalo i na vás, pokud náhodou…

Foto: Matt Dunkinson, Richard Battye

Malý dům inspirovaný velkým obrazem

Syntéza umění a architektury, projekt se vzdělávacím přesahem. Ano, většinou v nás takový popis oprávněně vyvolává nepříjemné mrazení, jak se zase někde vytvářela nějaká strhující konceptuální kompozice milovníků umění pro umění. Observatoř je ale jiná, a ve své podstatě podchycuje to, co by mělo být přirozenou…

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou oblastí, rozhledna usazená v rovinaté krajině se v posledních letech stala projektem typově nepříliš atraktivním, na to…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejpovedenější z 21 loni otevřených nových rozhleden v Česku je vyhlídková věž na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Tuto 36 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru šroubovice mohou lidé navštěvovat od loňského 19. června. Druhou příčku v hlasování Klubu přátel rozhleden obsadila Salaš u Velehradu, třetí nejvyšší…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA