REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou oblastí, rozhledna usazená v rovinaté krajině se v posledních letech stala projektem typově nepříliš atraktivním, na to aby vzbudila nějaký rozruch.

Finální zpracování ale všem zúčastněným vyrazilo dech, a o mimořádném stavebním počinu Seinäjoki se rázem začalo psát po celém světě. Jak to? Ze zdejší rozhledny mohou za horizont nahlédnout i vozíčkáři.

Je to přiznání, které bolí: prakticky všechny rozhledny budované v Evropě v posledních deseti letech vypadají většinou podobně. Uniformitu zpracování navíc podtrhuje fakt, že často stojí na místech, ze kterých moc velký výhled do krajiny není. Ani z té u Seinäjoki není až tak zásadní panoramatický vjem, byť stojí na pobřeží jezera Kyrösjärvi.  Podstatné ale je, kdo se odtud může rozhlédnout: skutečně každý. Tedy i ti, kteří nemohou zdolat bariéru schodů, byť by sebevíc chtěli. A to vše díky nekonvenčnímu nápadu architektů ze studia OOPEAA, který jistě bude inspirovat i další podobné úpravy na již stojících rozhlednách.

Úplně na začátku to byla jen taková úsměvná idea, se kterou jsme si v kanceláři pohrávali,“ říká Anssi Lassila, zakladatel OOPEAA. „Řešili jsme alternativní zpracování jinak poměrně fádního a konvenčního projektu. Zarazil nás fakt, že i když je každá rozhledna přístupná všem, pro řadu lidí má přístupnost jasně definované limity. A tuto bariéru jsme se rozhodli rozbít.“  Lassila, spolu s Juha Pakkalou a Anne Kaivo-oja se rozhodli pojmout celý koncept vyhlídkové věže jako částečně uzavřený tubus, kterým se vinou nakloněné odrazné zrcadlové plochy. Jinými slovy, celá vyhlídková věž je trochu předimenzovaný periskop.

Bezbariérový přístup po mostku nad svahem pobřeží umožní lidem se sníženou schopností pohybu dopravit se do přízemí, a odtud přehlédnout celý horizont, aniž by se museli trmácet na nejvyšší patro vyhlídky. Stavba, která je vytvořena z laminovaného CLT dřeva, je pokryta fasádou impregnovaných modřínových desek. Díky tomu, i když celá struktura vyčnívá osm metrů nad terén, nerušeně zapadá do prostředí okolních jehličnatých lesů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Yifan Liu

Rozhledna, ve které lze bydlet. Chata jako periskop sledující krajinu

Kostra z ocelových příhradových nosníků, kůže fasády vyrobená z tepelně ošetřeného dřeva, interiér v běleném dubu. Materiálově tedy určitě rekreační objekt Pill není žádnou nepřístojností. Pozornost ovšem vzbuzuje svým podivným tvarem a výškou. I navzdory tomu si může hovět na okraji lesa…

Foto: OBA creators

Místo jedné velké rozhledny v Krkonoších architekti navrhli čtyři malé

Krásy přírody jako celek každý vnímáme jinak, jejich přirozenost chápeme odlišně a působí na nás subjektivně. Divoce zarostlá džungle někoho vábí a jiným přijde zoufale neuspořádaná. Takže zatímco jedni docení les v kontextu pralesa bez cest a značek (a hlavně bez dalších lidí), jiní preferují značené cesty pro pěší…

Zdroj: Radek Úlehla/coatman

Zrcadlová fasáda Věčných lovišť umožní nahlédnout do minulosti

Areál protivzdušné obrany Drnov byl vybudován pro ochranu hlavního města Prahy. Od města je vzdálený asi hodinu cesty autem. Oblast je dnes navštěvována širokou veřejností, neboť hlavní bunkr slouží jako vojenské muzeum. Kolem rozsáhlého podzemního objektu je rozmístěno i několik menších servisních bunkrů pro mobilní…

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Jsou projekty velké, nákladné, zásadní svým významem nebo provedením. A pak takové, které přináší radost. Spokojeným klientům a často i jejich tvůrcům. Knihovna v zahradě je rozhodně tím druhým případem. A vůbec to neznamená, že by byla o něco horší než realizace projektů ze skupiny první. Rozhodně je stavbou, která…

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních „svědků časů minulých“ díky pozdějším nutným…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA