Její povodí už od Průmyslové revoluce patří k regionům velmi silně – a velmi negativně – ovlivněným přítomností člověka. Prakticky celá oblast tzv. Teesside je jednou velkou scenérií fabrik, továrních komínů, výrobních hal a strojních závodů. Je, respektive byla.
Protože s tím, jak dochází k transformaci průmyslové báze Velké Británie, se velká část těchto podniků, historicky i ekonomicky, stala nadbytečnými. Místo s ohromnou ekologickou stopou, často připomínající měsíční krajinou plnou výsypek a starých továren, tak lidé a průmysl postupně opouštějí. A spolu s tím se sem nejistě navrací i to, co by se dalo považovat za divokou přírodu.
Ono opětovné zdivočení krajiny je dnes velmi žádoucím procesem, který tu vhodně usměrňují místní ochranářské spolky. Pozemkové trusty, v nichž pro ochranu přírody zapálení lidé vykupují pozemky, na nichž pak vytváří nejrůznější rezervace. Tento model, při němž sami lidé přebírají do své správy přírodně cenná území, je v Anglii velmi populární a efektivní. Už proto, že často k nepoznání dokáže proměnit zpět do téměř původního stavu lokality, a stát samotný to mnoho nestojí.
Přírodní rezervace Saltholme, na severu Anglie, je jedním ze vzácných chráněných ostrůvků, odkud může příroda expandovat do okolní neradostně vyhlížející průmyslově narušené krajiny Teesside. Záštitu nad tímto územím drží pozemkový spolek Teesside, a také organizace Královské společnosti pro ochranu ptáků (RSPB). Což je spolek, který má v rámci ptáko-milné Británie mnohem větší slovo, než ornitologické organizace u nás. Birdwatching je na ostrovech chápán skoro jako národní sport.
Kdepak ty ptáčku…?
Obě tyto organizace, Teeside Environemntal Trust a RSPB, pak v projektu architektů ze studia Child Graddon Lewis vystupují v roli klientů. Zadaly si totiž projekt přestavby a refubrishmentu starého průmyslového objektu do podoby ptačí pozorovatelny. Kryté rozhledny, která by mohla sloužit k monitoringu bahňáků a dalších zimujících druhů ptáků na hladině jezer, v těsném sousedství bývalých továren. Záměr měl posloužit i k tomu, aby přitáhl náležitou pozornost k onomu procesu opětovného divočení krajiny a jejímu návratu k přírodě.
Pro architekty tak pochopitelně tato netradiční zakázka od neobvyklých (ale velmi vážených) klientů znamenala pochopit i to „objevování krásy“ tam, kde jí zatím ještě mnoho k vidění není. Protože okolí Saltholme Pools skutečně není tou klasickou katalogovou rezervací, kde by pro krásy přírody nebylo k hnutí. Je to oblast ve svých hranicích lidmi těžce poznamenaná, která se teprve tou krásnou přírodní oblastí stane. A projekt na to musí v mnoha ohledech reagovat, byť je omezený parametry lokality i rozpočtem.
Co se o architektech chtělo? V krátkosti, aby ze zchátralé útulny pozorovatelů ptáků, která stojí na okraji mokřadů a průmyslové oblasti, udělali místo lákavé a zajímavé. Podbízející se jednak ptáčkařům, tak i místní komunitě a širší veřejnosti. Aby svým projektem proměnili starou a dříve nepřívětivou budovu v důležité místo, hodné zastavení. Zkrátka, aby otevřeli svou architekturou potenciál místa i lokality.
Profesionálové ze studia Child Graddon Lewis si přitom uvědomovali, že příroda (v tradičních měřítcích momentálně trochu absentující) bude v místě hrát mnohem větší roli, než samotná stavba. A proto vsadili na návrh objektu, který svými dispozicemi nepřeválcuje ony přírodní hodnoty. Jen poslouží jako ohniskový bod k jejich obdivování. Proto sáhli po poněkud fádní materiálové struktuře. Proto se drželi nenápadných a zemitých barev.
Přestavba v mezích rozpočtu
Svou roli hrálo i to, že museli vycházet z již existující struktury. Větrem ošlehaného bloku na betonovém soklu a stavbě konstruované z ocelových rámů. Ale poradili si s tím. Už třeba jen tím, že původní neprodyšnou a sevřenou fasádu rozbili průniky průhledů, anebo tím, že k fasádě přiřadili březové obklady, které její surový vzhled značně vylehčily. Stavbě tím dodali příjemný a hmatatelný charakter. Vrcholným prvkem, stavebním zákrokem, je představení druhého patra, které je vloženo do jádra stávající struktury. A nyní umožňuje plné panoramatické výhledy na celé okolí.
Kromě toho, že patro poskytuje vyvýšenou polohu pro rozhledy, slouží tato struktura (střešním oknem) k prostupu přirozeného denního světla do nitra objektu. Navzdory četným logistickým výzvám předvedl tým architektů intenzivní přístup k vynalézavosti, spolupráci a komunikaci, takže celé to dílo bylo realizováno s náklady, jimiž by se asi jiné podobné díla pyšnit nemohli. Vystačili s rozpočtem 150 000 liber (cca 4,5 milionu korun).
Projekt byl pečlivě naplánován již před zahájením stavebních prací, aby se eliminoval jakýkoli dopad na životní prostředí. Veškeré dodatečné materiály byly vyrobeny mimo staveniště, což urychlilo proces na staveništi a snížilo pohyb vozidel při stavbě na minimum. Proces přestavby a modernizace provozu nezahrnoval žádné elektrické ani mechanické služby.
Architekti byli rovněž chváleni za to, že stavba měla nulový dopad na životní prostředí a na lokalitu (nezabírá větší plochu, využívala původní materiály i základy) a její zvířecí obyvatele během výstavby. Proto se také o této pozorovatelně chvalně hovoří jako o velmi vyváženém komunitním projektu, který teď k místu přitahuje podstatně větší demografickou skupinu návštěvníků. A to nad rámec odolného vášnivého pozorovatele ptactva – nově včetně místních škol, rodin, mladých dospělých, turistů a organizací podporujících méně privilegované členy okolních komunit.
Ten nárůst návštěvnosti a proměna demografického složení návštěvníků umožnilo RSPB zavést v této rozhledně pravidelné vzdělávací akce, které jsou jednou ze základních hodnot organizace. A tím se ještě více dodatečně posílila úloha celého objektu.
Údaje o projektu
Název projektu: | Saltholme Pools Bird Hide |
Typ projektu: | návštěvnické komunitní centrum, ornitologická základna |
Architektonické studio: | Child Graddon Lewis |
Lokalizace: | Stockton-on-Tees, Spojené království |
Konzultace: | Jackson Coles |
Spolupráce: | Revit |
Hlavní dodavatel stavby: | Hobson Smith |
Klient: | Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) |
Rok dokončení (finalizace): | 2020 |
Užitná plocha: | 35 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek