Tu si ostatně získala už v roce 1972, kdy ji během jednoho léta navrhl a vytvořil architekt z Innsbrucku, Josef Lackner. Zadání, se kterým tento uznávaný mistr pracoval, bylo prosté. Vytvořit srubovou chatu pro hosty, klasický Gasteiger. Popisné slůvko klasický ale evidentně přeslechl, a do stráně nad Bruneckem vsadil poněkud vylepšený model.
Nekomplikované zadání? To už mistra nudilo
Jeho základnou byl pětiboký hranol, opírající se ve svahu o šest nízkých betonových sloupků. Takže výsledek díky svému nízkému profilu skutečně připomínal budovu v letu. Uvnitř ale sezónním obyvatelům nic nechybělo. Uvnitř hlavní místnosti byla po stranách dvě velká lůžka, zatímco v zadní části, vpravo a vlevo od krbu u kuchyně, stály dvě menší postele.
Pro turisty tu máme kostel, zříceninu a jedno UFO
V sedmdesátých letech se tahle stavba s užitnou plochou 60 metrů čtverečních po zásluze stala „celebritou“ lokální architektury. Jenže žádná sláva není věčná, a na slavné Lacknerovo UFO působil zub času i nevlídné vysokohorské klima. Její současný osvícený majitel udělal dvě správná rozhodnutí: rozhodl se pro rozsáhlou rekonstrukci/renovaci stavby před demolicí. A druhé?
A celý projekt svěřil neméně schopnému architektovi, Stefan Hitthalerovi. Který je tu jako doma, takže dobře zná neduhy a bolístky starších rekreačních objektů ze dřeva. Dokázal dobře zareagovat na silné stránky objektu, a v rámci úprav jej posunul k vyšší využitelnosti i optimalizovaného komfortu případných obyvatel. Turistů i lyžařů.
Teplo, které v horách oceníte
Z technických řešení se určitě hodí zmínit zesílení (dříve opravdu nedostatečné) tepelné izolace a instalaci podlahového vytápění. A protože už přeci jen máme 21. století, napojil systém vytápění na šachtu tepelného čerpadla. Výměník má tu výhodu, že dobře pracuje za vyššího rozdílu mezi teplotou interiéru a exteriéru. V mrazivém klimatu Alp je tak rozhodně funkční volbou. Klima a stálou teplotu dále příznivě ovlivňuje rekuperační jednotka. Všechna tato řešení přinášejí větší úspory energie.
Zachovat styl vesmírné lodi
Podstatné je, že tyto intervence neohrozily myšlenku a strukturální kvalitu vnějšího pláště a interiéru. Dům byl také vylepšen instalací sprchy a toalety v suterénu. Kuchyně se stala mnohem jasnější, protože do bočních rohů severní fasády byla přidána, tedy spíše vnořena, malá okna. I ložnice jsou teď prostornější a jasnější. V suterénu prochází denní světlo skleněnou kostkou nad schodištěm a některé vodorovné a svislé pruhy LED vytvářejí atmosféru podobnou atmosféře, kterou Lackner původně vytvořil v hlavní místnosti okny, nepřímým osvětlením interiéru s pomocí bočních světel.
Balkón, co vybízí k posezení
Původní úzký balkon, krytý přesahem střechy, nyní značně poškozený vlhkostí, byl nahrazen konstrukcí z malých modřínových trámů a desek. Celou tuto přidanou (a využitelný prostor rozšiřující o 10 metrů čtverečních)konstrukci podporují diagonální ocelové nosníky upevněné na betonových sloupech. Toto nové řešení nabízí dvakrát tolik prostoru než dříve a stala se z něj terasa, na které mohou ubytovaní výletníci trávit čas odpočinkem.
Jediné, co vizuálně pojí celou stavbu se zemí, je žebřík přístupového schodiště, vyrobený z ocelového rámu cortenové (povětrnostně odolné) oceli. Pokud jej na levné boční straně vytáhnete, vypadá celá stavba zase jako volně se vznášející či natěsno přistávající stroj. Stefan Hitthaler dokázal přeměnit zastaralý rekreační objekt na nový. Rozšířil jeho funkčnost a přidal, v duchu původního stylu, řadu kreativních vylepšení. Je to hezký příklad obnovy respektující původní architektonické dílo.
Sdílet / hodnotit tento článek