Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Víkendový dům dává majiteli svobodu. Na chatu jezdit nemusí, má ji na své zahradě

Netradiční materiálové provedení, a hlavně důraz na maximální pohodlí. Zhruba tak se dá vystihnout projekt chalupy, se kterou si slovenští architekti rozhodně vydobyli patřičnou pozornost. Nabídli totiž projekt, který vás místo víkendové cesty na chatu přiměje zůstat doma.

Říkáme tomu zasloužená chvilka pohody, ale ve skutečnosti to zase tak velké uvolnění není. Taky už ve čtvrtek večer balíte, abyste v pátek mohli vyrazit na chatu/chalupu hned z práce? Hezky polední dopravní špičkou, až do poklidného lůna divočiny? Kde vás čeká nevytopená bouda, obhlídka škod po posledním krupobití, dřevník plný pavučin… a jen co se tu trochu rozkoukáte, zjistíte, že nápad s výpadem na čerstvé povětří dostala polovina vašich sousedů? Relax se nekoná, a než stačíte všechno uvést do pořádku, už zase sedíte v autě nazpátek (odpolední špičkou), abyste byli – odpočatí a plní síly – v pondělí zase v robotě? Pravidelné migrace na chaty a chalupy prostě patří k fenoménům, které lidé ve městech na Slovensku a v Čechách sdílí. Ale musí to tak být? Nebo ještě jinak: nešlo by to o něco lépe?

Je vůbec třeba jezdit na chatu?

Nebudeme napínat, šlo. A šlo by to vlastně tak dobře, že za to šéfarchitekt projektu, Pavol Pokorný, získal v roce 2012 cenu BEFFA, za nejlepší dřevostavbu v Čechách a na Slovensku. Jeho originální projekt se přitom rodil z úvah, které byly nastíněny výše. Klient si totiž přál víkendový dům. Prozradíme, že pochází z Nosic u Púchova, a pracuje v Bratislavě. Což je, vzdušnou čarou, 160 kilometrů. Takže scénář páteční a nedělní chvatné přepravy z/do a na chatu by se tu opět bezezbytku naplnil. Navíc prvotní zadání klienta bylo prý „velmi vágní, až benevolentní“. Nepřál si v zásadě o moc víc, než jen něco podobného srubu, někde v horách na středním Slovensku. Aby měl po práci kam zmizet a kde relaxovat. A to je právě ten moment, kdy se prosadil diplomatický talent architekta. Přednesl klientovi trochu jinou vizi. Vizi, v níž se nebude vytvářet chata nebo chalupa někde cestou, ale prakticky pár kroků za již existujícím domem klienta.

Foto: Dano Veselsky

Doma je doma. I o víkendu

Protože má k dispozici dostatečně velký pozemek, a ve své podstatě okolí jeho stávajícího pozemku je vlastně příjemně venkovské a malebné. Za takových podmínek je tedy zbytečné ztrácet čas a peníze přejížděním. Relaxovat se dá i na chatě, v zahradě, kterou máte jen kousek za domem. Zvlášť, když jste na dohled Javorníků. Víc „přírody“ stejně jinde nedostanete. Přístup je to rozhodně netradiční, ale efekt se mu upřít nedá. Protože chata, kterou „máte doma“ bude vždy ideálně připravená vašim potřebám. Nemusíte moc ztrácet čas balením ani obavami, že jste něco nezabalili a bude vám to chybět. Navíc tohle blízké zázemí nabízí bezkonkurenční komfort. Spoustu věcí totiž ve vzdálené chatě nenecháte, aby vám ji někdo přes týden nevybílil. Takže? Víkendový pobyt nyní velmi spokojeného klienta začíná v ten moment, kdy se pro to sám rozhodne, a na svou „chatu“ může klidně dorazit v pantoflích.

Netradiční tvar na srub, na moderní dřevostavbu ideální

Víkendový dům, s užitnou plochou 130 metrů čtverečních, je rozložen mezi přízemí a první patro, v atypickém rozvrstvení hmot a zužujících se objemů. Vnitřní jádro domu je prostorem společenským, který slouží jako jídelna a obývací pokoj. Tady se obyvatelé setkávají, a atmosféru společně stráveného času podtrhuje „rodinný krb“ kachlových kamen, doplněný o rezervu elektrokotel. Tato místnost těží z otevřenosti, díky které získává dostatečně kapacitní rozměr. Deset židlí jídelního stolu stejně jako nekonečně dlouhý gauč dávají dost místa každému.

Foto: Dano Veselsky

Na něj pak navazuje kuchyně, která rozhodně není minimalistická. Dalším, plně funkčním rozšířením tohoto prostoru je střešní atrium a předsunutá terasa.  Při popisu přízemí bychom se rozhodně měli zastavit u „wellness“ sekce Víkendového domu. Ta má totiž skutečně lázeňský standard, nechybí sauna a vířivka, volně napojené na koupelnu. Je to něco, co byste si na víkendové chalupě nebo chatě asi jen tak nedopřáli. Ale přitom to ztělesňuje onen relax a pohodu, kterou vyhledáváme.

Světlo, dřevo, pohoda

Druhé podlaží domu má obytnou funkci. Po schodech dorazíme mezi dvě oddělené ložnice, hlavní a dětskou, a také prostornou šatnu. Z obou ložnic přitom můžete shlížet do centrálního obytného prostoru společenské místnosti. Kontakt a komunikace jsou totiž důležité i na dovolené. Plán místností je sestaven natolik chytře, že si obyvatelé ani nevšimnou, v jak asymetrickém profilu se vlastně pohybují. Vše tu působí velmi přirozeným a lidským dojmem. K tomu vydatně napomáhá jak štědře řešená střešní okna, tak i materiálové provedení. Protože klient si představoval „něco jako srub“, ne? I když nám fantazie nechybí, srubem bychom tedy Víkendový dům nenazvali. Určitě je ale perfektně řešenou a po všech stránkách moderní dřevostavbou. Byť v kritických partiích zpevněnou ocelovým rámem.

Foto: Dano Veselsky

Modulární konstrukce a volba dřeva podpořila rychlou realizaci stavby, a dodala jí na přitažlivosti. Dovnitř se Víkendový dům staví modřínovými panely, ven se světu hlásí borovicí. Obydlí si přitom díky kvalitně vyvedené izolaci udrželo nízkoenergetický standard, což se dnes rozhodně cení. Exteriér i interiér si po materiálové stránce zachovávají to, co jinak moderní objekt spojuje s představou tradiční dřevostavby. Není to sice srub, ale pořád je to špičkově zpracovaný Víkendový dům. Místo plné pohody, za kterou nemusíte cestovat nepohodlím. Máte ho totiž na dohled od domu.

Co o sobě prozradí Pokorný Architekti?

Počínaje 2008 se Pavol Pokorný zabydlel na slovenské architektonické scéně, a od té doby nepřestává udivovat své kolegy i klienty. V dobrém slova smyslu, protože si za cíl vytknul dosáhnout harmonie mezi technickými a estetickými parametry konstrukční práce. Jeho projekty jsou specifické, protože se výhradně věnuje stavbám v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. A právě možná omezení, které z takového zaměření vyplývají, jej vedou kupředu a inspirují.  Jeho heslem je: „Tak moc, jak je to zapotřebí; tak málo, jak je jen možné a tak dobře, jako to jen jde…

Foto: Dano Veselsky

Údaje o projektu

Název projektu: Weekend House/Víkendový dům
Typ projektu: moderní rekreační dřevostavba
Architektonické studio: Pokorný Architekti
Lokalizace: Nosice, Púchov, Slovensko
Vedoucí projektu: Pavol Pokorný
Spolupráce: Maria Smilnakova, Martin Bujna
Návrh interiéru: Pavol Pokorny, Maria Smilnakova
Inženýring stavby: studio B52
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2009
Rok dokončení (finalizace): 2011
Počet podlaží: 2
Užitná plocha: 130 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Tonatiuh Ambrosetti, David Cloux

Vodu berou z pramene, dřevo z lesa, elektřinu ze slunce. Švýcarská chata s českou stopou sází na přirozenost

Jednoduchost se neomrzí. Pokud je funkční. A to chata ztracená ve švýcarských Alpách nepochybně je. Rekreační objekt, určený k celosezónnímu využití, totiž vychází z velmi nenáročné typologie. „Je to jako postupná evoluce od útočiště, přístřešku nebo chýše kolem ohně,“ prozrazují k návrhu architekti. Jeho základem je…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: Filip Šlapal

Minimalistický dům v rozkvetlé zahradě ukrývá i tiskařskou dílnu

S jasnou představou praktického bydlení přišli do ateliéru Stempel &Tesař manželé, majitelé pozemku v Panenských Břežanech v okrese Praha východ. Chtěli nenáročný rodinný dům s tiskařskou dílnou a celoročně krásnou zahradou, kde budou jasně daná pravidla pro část pracovní a ryze soukromou, relaxační.

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Maličký domek ze dřeva slibuje velkolepý pobyt v zahradě

Nápaditý francouzský domeček La Petite Maison je třeba chápat v kontextu svého okolí. Nemusí být větší, protože plně využívá okolí. Dětským i obývacím pokojem se může stát zahrada, louka a hřištěm i nedaleká ves. Lehce odstíněné dění v okolí je pro něj zásadní, ale příjemně překvapuje i zevnitř.

Foto: PION Fotografia

Dům tvořili architekti dle pocitů zákazníků. Rodina se tu cítí skutečně doma

Když si necháte vypracovat projekt novostavby rodinného domu architekty, jak dalece bude návrh odrážet vaše původní představy? Záleží na tom, jakého architekta si vyberete. Polští architekti dokázali symbiózu mezi přáním klientů a provedení dovést na novou úroveň. A rodinný dům tak dokonale sedí potřebám jeho obyvatel.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Chata v Krkonoších je ze dřeva obložená plechem. Dali jí jméno Černá Voda

Pěkná chata nemusí být velká jako stodola nebo vyumělkovaná roubenka, aby se o ní pochvalně mluvilo. Ta na dohled od hraničního přechodu u krkonošské Pomezní je svými parametry vlastně jen kapesní. Ale její zpracování a celkově chytré provedení jí přidává na velikosti. Tahle horská chata, pojmenovaná Černá Voda, si…

REKLAMA