REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

S nárůstem cen pozemků pro výstavbu domu a zahrady, roste i zájem o pozemky svažité, které jsou cenově přijatelnější. Musíme však počítat s náklady na úpravu pozemku i s přizpůsobením dané stavby. Pozemek pro rodinný dům v Řevnicích skýtal i celou řadu výhod. Město leží u toku Berounky devět kilometrů od Prahy a je oblíbeným letoviskem i vyhledávaným bydlištěm lidí, kteří touží po kontaktu s přírodou a mají smysl pro krásu romantické krajiny.

Nebojte se svažitých pozemků

Volné pozemky lze obecně rozdělit do tří skupin: na místa již zastavěná tvořící souvislá sídla, na místa vznikající jako developerské projekty a na volné stavební pozemky, které lze získat do vlastnictví. Parcela v Řevnicích se nachází v klasické uliční zástavbě, ovšem na místě, kde dlouho nikdo nechtěl stavět. Konfigurace terénu a zástavby neumožňuje přímé oslunění z jihu, a tak je jižní štít nového domu stíněn tím sousedním. „Vzhledem ke konfiguraci terénu a okolní zástavby, která s sebou nese absenci jižních solárních zisků, bylo úsilí směřováno k dosažení pasivního domu na nižší dotaci z programu Zelená úsporám, tedy 20 kWh/m2. Bylo zřejmé, že hranice 15 kWh/m2 bude téměř nedosažitelná nebo za výrazně vyšších pořizovacích nákladů,“ podotýká Petr Filip, který zpracovával energetickou optimalizaci domu a posudek na dotaci.

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Nový dům a zahradu bylo nutné přizpůsobit daným podmínkám, pracovat v širším týmu odborníků, a najít nejlepší možné řešení. Velkou výhodou byly kromě výše zmíněného i vzrostlé stromy, které majitel na pozemku v co největší míře zachoval a nyní tvoří dominantu celé zahrady. „Z důvodu nesnadné údržby svahu bude neprosperující trávník ve stínu stromů nahrazen půdopokryvnými rostlinami podle návrhu zahradního architekta. Zahradu budujeme postupně, vzhledem k velké svažitosti terénu nejsou zde práce úplně jednoduché. Přístup techniky je takřka nemožný a veškeré terénní úpravy a přesuny hmot se musí provádět ručně,“ dodává majitel. 

Architektura s nápadem

Strmý svah by měl být pro architekty a projektanty výzvou. Výzvou je i pro majitele, který pracuje v oblasti rezidenčního bydlení. „O tom, že náš rodinný dům bude dřevostavba s difúzně otevřenou obvodovou konstrukcí jsem byl přesvědčený už od začátku. Výběr se tedy i mezi dodavateli dřevostaveb významně omezil,“ podotýká a chválí konstrukci z kolíkovaných nosníků. „Oslovil jsem i několik dalších, převážně větších dodavatelů, kteří nabízejí své osvědčené skladby, ale nejsou dostatečně flexibilní pro změny konstrukce podle mých požadavků,“ dodává.

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Nakonec tedy zvítězil návrh třípodlažního pasivního domu, kde je suterén ze tří stran zapuštěn do terénu, přičemž z jedné strany umožňuje přímý výstup na zahradu. V přízemí je vstup z ulice a hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou, ve druhém nadzemním podlaží se nacházejí dva pokoje, koupelna a sociální zařízení. Druhé nadzemní podlaží se otevírá do hřebenu střechy. Dům je zapuštěn do svahu a dispozičně upraven pro čtyřčlennou rodinu. Okna v prvním a druhém podlaží se nacházejí v úrovni korun stromů zahrady, čímž odkazuje architekt na materiál použitý na stavbu domu. Na fasádě je použita kombinace dřeva a omítky.

Interiér s vůní dřeva

Konstrukční systém často ovlivňuje interiér dřevostavby. Stěny ovšem mohou být opatřeny hliněnou či klasickou omítkou, která materiál vhodně doplní a propojí. „V tomto případě je suterén rodinného domu proveden z betonu, dvě nadzemní podlaží jsou postavena ze dřeva, přičemž na obvodové stěny jsou použity prvky s přerušeným tepelným mostem – kolíkované nosníky, konstrukce střechy pak tvoří krokve, na které jsou zavěšena dřevěná Ička, opět prvek s přerušeným tepelným mostem. V obvodových stěnách je 480 mm tepelné izolace, ve střeše pak 440 mm,“ upřesňuje dané parametry architekt a ukazuje fotografie ze stavby.

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Z obrázků je patrné, že většina dokončovacích prací byla v režii majitelů. Na fasádě je použita kombinace dřeva a omítky, na podélných stěnách sibiřský modřín, na štítech bílá omítka. Uvnitř domu jsou použity obklady z jedle bělokoré. Okna jsou dřevěná s trojsklem. Zdrojem tepla pro vytápění a výrobu teplé vody je tepelné čerpadlo vzduch/voda, otopná soustava je podlahové topení. Přísun čerstvého vzduchu zajištuje větrací systém s rekuperací odpadního tepla.

„Myslím, že dům se nám povedl a co se týče dispozice, nemáme potřebu cokoli měnit. Občas se zamýšlím, zda střešní krytina, která je provedena z falcovaného plechu neměla být například z betonových tašek, protože při dešti proniká do interiéru hluk více, než jsem z jiných domů zvyklý. Není to ale tak často a výrazně to neruší. Stavebně je dům dokončený, ale zbývá doladit vestavěný nábytek v obývacím pokoji a do budoucna nás čeká i postupná výměna nábytku, který se s námi přestěhoval pouze jako provizorní a jak už to bývá, zůstává s námi dodnes. Samostatnou kapitolou je zahrada, tu budeme dodělávat postupně,“ dodává na závěr spokojený majitel.

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dům v Řevnicích pro čtyřčlennou rodinu

Návrh: Ateliér Sféra (www.sfera-atelier.com)

Montážní dokumentace, energetická optimalizace a posudek na dotaci Zelená úsporám: Ing. Petr Filip, Chytrý dům s.r.o. 

Projekt a výstavba dřevostavby: Chytrý dům, s.r.o. (www.chytry-dum.eu)

Instalace a některé dokončovací práce: Investor Ing. Michal Burian, projektový manažer, EBM Partner a.s.

Konstrukce: Suterén z betonu, dvě nadzemní podlaží ze dřeva, konstrukčně se jedná o lehký dřevěný skelet. Na obvodové stěny jsou použity prvky s přerušeným tepelným mostem – kolíkované nosníky, konstrukce střechy pak tvoří krokve, na které jsou zavěšeny dřevěné Ička, opět prvek s přerušeným tepelným mostem. V obvodových stěnách je 480 mm tepelné izolace, ve střeše pak 440 mm.

Okna: dřevěná s trojsklem

Zdroj tepla a větrání: tepelné čerpadlo vzduch/voda, podlahové topení. Přísun čerstvého vzduchu zajištuje větrací systém s rekuperací odpadního tepla.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Florian Amoser

Malý vesnický dům naplňuje velká očekávání

Chytře řešený, ekologický, s minimální zastavěnou plochou. A přitom precizní ve svém provedení, přesně dostačující potřebám svých obyvatel. Možná je co do vzhledu skromný, ale ukazuje cestu velikánům.

Zdroj: TRI.ŠTRNÁST architekti

Jesenická dřevostavba: Dům pro rodiče je o splněných snech

Minimální stopa v terénu, zužitkování materiálu z původní stavby, dobře propracované napojení objektu na bezprostřední okolí, chytře vystavěný projekt a kouzelné provedení. A jako bonus ještě stavba v nízkoenergetickém standardu. Co víc by si obyvatelé mohli přát? Snad jen, aby si tenhle sen mohli splnit o pár let…

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…

Foto: Jakub Nanowski – perspektywa

Domy s výhledem na jezero vypadají jako dvojčata

Národní park Tucholské Bory patří v Polsku k těm mladším. Jeho zařazení do výkladní skříně chráněných území si ale rozhodně zaslouží. Zdejší krajina protkaná jednadvaceti jezery je totiž unikátní. A stejně tak unikátní je i projekt, který se přímo na břehu jednoho z těchto jezer podařilo realizovat. Dvojitá parcela…

Zdroj: Stempel & Tesař architekti

Romantická vesnická usedlost s vůní benzínu

Romantickou duši zcela jistě nezapře majitel víkendové usedlosti v malebné jihočeské vesnici na pomezí přírodního parku Česká Kanada. Na více než tříhektarovém pozemku si nechal postavit budovy pro rodinu a příležitostné hosty, a to včetně příslušenství a velkorysého zázemí pro automobilové veterány.

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Kde se nachází ráj? Čtyřicet minut od skoro devítimilionového New Yorku, necelých 15 minut od sjezdu z mezistátní dálnice, tři minuty od poslední asfaltové silnice. Právě tady, obklopený lesy a pastvinami, stojí velmi povedený rodinný dům Cedar and Stone.

Nenápadný domek minimalizuje chemii, využívá jen férové materiály

Nenápadný domek minimalizuje chemii, využívá jen férové materiály

Dům, stvořený pro to jedno jediné správné místo, a přesně na míru přání obyvatelům. I když je navenek malý, uvnitř nápady nešetří a poskytuje dostatek komfortu. Přáním majitelů bylo v interiéru minimalizovat chemicky upravené či nepřírodně povrchově ošetřené materiály.

REKLAMA