REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Kde se nachází ráj? Čtyřicet minut od skoro devítimilionového New Yorku, necelých 15 minut od sjezdu z mezistátní dálnice, tři minuty od poslední asfaltové silnice. Právě tady, obklopený lesy a pastvinami, stojí velmi povedený rodinný dům Cedar and Stone.

Stát New York, to není jen jedno obří město. Vlastně, když si odmyslíte obří stejnojmennou metropoli, zjistíte, že na ploše dvakrát větší než Česká republika je až nečekaně venkovsky hezky. A právě tady, v rurální pohodou a bohatou historií oplývajícím okolí Hickory Hill, se nachází dvacetihektarový částečně zalesněný pozemek s jezerem, skalami a pastvinami, kde si klienti studia Mago Architecture nechali naprojektovat a postavit originální rodinný dům.

Pravda, vzhledem k jisté izolaci obydlí od okolní zástavby a převaze udržované zeleně by si onen dům zasloužil spíše přízvisko „sídlo“. Protože svým stavebním pojetím skoro evokuje malý panský zámek. Aspekt starého rodového sídla ale úspěšně potlačuje moderním provedením, které budí zaslouženou pozornost. Jedná se o novostavbu rodinného domu, která navazuje na existenci dávno již neexistujícího objektu z roku 1800, jež tu stál dříve. Kulturní okolí domu nese právě znaky toho, že tu v minulosti již něco stálo. A nový objekt na to citlivě navazuje.

Foto: Mago Architecture

Americký cedr? Ale jděte…

Projekt s názvem Cedar and Stone nás trochu mate. Kámen jako ústřední stavební materiál tu rozhodně nechybí, jen trochu opatrně s cedrem. Ten se na východním pobřeží USA přirozeně nevyskytuje, a jako cedr tu bývají označovány obří túje a zeravy. Na monumentalitě jim to samozřejmě nikterak neubírá, a jejich světlé pryskyřičnaté dřevo není o nic méně kvalitní. Pro majitele dvacetihektarové parcely z toho plynou jen dobré zprávy, protože dřevo ke stavbě mohl získat přímo na svém pozemku. Tím bylo zajištěno přirozené splynutí objektu s místem lokace, a současně i velmi nízká uhlíková stopa. Což jsou věci, na které ve státě New York poslední dobou hodně myslí.

Vzhůru a ještě výš

Šéfarchitekt Mago Architecture, Hannibal Newsom, si při zpracování plánu rodinného domu dal hodně záležet na tom, aby dojem „monumentality“ (to slovo tu nejspíš ještě několikrát zazní) umocnil. Zužitkoval mírně svažitou topografii terénu, a celý objekt vyzdvihl na soklu ze svahu vystupujících základů, čímž jí vizuálně přidal na síle. Takže když se k objektu přibližujete zpevněnou štěrkovou cestou, kolem miniaturní lyžařské sjezdovky pro děti, máte Cedar and Stone před očima po celou dobu jako nejvýraznější dominantu. Díky vyvýšení totiž na úzké čelní straně dosahuje výšky od prahu po špičku lomené střechy deseti metrů. Pokud bychom k domu „šli od lesa“, tedy ze strany severní, uvidíme jen průměrně vysokou stavbu se sedmimetrovým štítem.

Foto: Mago Architecture

Zdání nezvyklé velikosti podporuje ještě provedení čelního štítu, který je prakticky po celém průběhu plochy veden ve skle. Atypická 3 metry vysoká obdélníková okna, jež navazují na prosklené dveře pod nimi, vytváří téměř souvislou plochu skla.  Je to snad katedrála ztracená v lesích? Inspirace dávnou gotikou nám v mysli vyniká, když vezmeme v potaz relativně úzký čelní profil. A zase ta monumentalita: Cedar and Stone se bude vždy vůči svému okolí jevit současně přirozený (materiálem) i nápadný (výrazností, stylem). Protože jeho boční fasáda je kompletně vytvořená z tmavého lámaného kamene.

V souladu nebo kontrastu proti okolí?

Ať už je tedy okolo sníh nebo jarem se zelenající tráva, je dům tím nejvýraznějším, co vám hned na první pohled padne do okna. Že si celou dobu s vámi stavba „pohrává“ zjistíte teprve tehdy, když si dům v klidu obejdete dokola. Tehdy zjistíte, že vůbec není rozsáhlejší, větší nebo prostornější, než jiné podobné stavby. Vlastně stačí spočítat okna, a máte jasno, že se tu nachází tři místnosti v přízemí a stejný počet nejspíš v prvním patře. Ono zdání rozlehlosti ale bylo připraveným záměrem architekta, který se podobně snažil vizuálně naddimenzovat obývaný prostor. Takže?

Foto: Mago Architecture

Výška dává nadhled

Když po schodech vstoupíte do obývacího pokoje (který navazuje na hlavní vchod v průchozím suterénu), jste zprvu ohromeni. Ano, tohle je přímo palácová dvorana. V této části je totiž odrušena stropní přepážka, a dvojitá výška stropu v návaznosti s proskleným štítem za zády působí skutečně velkolepě. Pán či paní domu vám může vstřícně kynout z proskleného vnitřního balkonu o patro výše, zatímco ve vyhřátém krbu praská dřevo, a můžete se podivovat masivním střešním dřevěným trámům, které se tyčí šest metrů nad hlavou.

Chybí už jen hluční rytíři ve zbrojích a opečené sele na královské tabuli. Zdánlivou „nekonečnou délku“ této místnosti, jejíž konec nedohlédnete, zajišťuje absence dělicí přepážky mezi obývacím pokojem a kuchyní (nad kterou už má strop klasickou výšku). Tam kdesi v dáli se pak nachází soukromá hlavní ložnice obyvatel domu, a mnohem méně formální vstup na pozemek za domem.

Foto: Mago Architecture

Jednoduché nápady pro každý den

Když odhlédneme od středověké poetiky, musíme uznat, že architekt Newsom odvedl i na interiéru moc dobrou práci. Prosklený štít je totiž „tím nejméně nákladným“ nápadem, jak do obou pater domu přivést přirozené denní světlo. A fungovalo by to o poznání hůře, kdyby na jižní, vůči svahu exponované straně, ponechal mezi patry stropní přepážku. Ona (já vím, už zase) monumentalita, možná nebyla cílem, ale spíše prostředkem. Zdvojený strop zajistil elegantní prosvícení obou pater bez zvláštních opatření. Klimatizace? Stačí jen otevřít ta správná okna, a severo-jižní proudění se o to už postará.

A v zimě? Krb v přízemí může bez problémů „prohřát“ obě patra. Trvá to sice o trochu déle, ale dobře zaizolovaný dům si své teplo skutečně uchová. Jsou to vlastně benefity-banality, protože všechny tyhle užitečné maličkosti vychází z logického uspořádání a rozumně pojatého návrhu. Nebylo to samozřejmě jen tak. Hannibal Newsom v projektové dokumentaci předkládá 17 různých variant provedení vnější obálky domu, čtyři varianty rozmístění šesti místností a dvě varianty zpracování funkčních programů na společenské/soukromé. Finální výstup, stojící a obývaný Cedar and Stone, je tedy i ukázkou matic a kombinačních řešení. Tvar, který vzdáleně připomíná stodolu, byl vybrán pro svou nenáročnost i historickou návaznost na lokalitu.

Foto: Mago Architecture

Střízlivé míry rozumného prostoru

Celková užitná plocha? Dohromady 350 metrů čtverečních. Zní to divoce, ale uvnitř se přitom nenachází nic extrémního. Relativně vysoké číslo vychází ze započtené plochy chodby v suterénu (která může být využívána i jako skladiště), tzv. mudroomu (převlékárny, kde odložíte mokré šatstvo a špinavou obuv po návratu z túry) u zadního vstupu, a hlavně velmi prostorné nekryté terasy, přilepené k domu na úrovni zvýšeného přízemí. Jsou tu tři ložnice, miniaturní prádelna, dvě malé koupelny s toaletou, obývací pokoj s krbem napojený na kuchyni.

Krajina k domu patří

Krajinářský plán je pak pojat skutečně velkopansky. Do očí praští už provedení vstupní brány, lemované stromořadím. Okolí domu nezalesněné a posečené budou zajišťovat živé sekačky, tedy zapůjčené ovce. Oživení v podobě prořezávky a dosazení se dočkal i malý jabloňový sad. Půlhektarové jezírko v lese za domem, které vznikne prohloubením již existující mokřiny, bude sloužit ke koupání i pro lov ryb. Přesto 70 % z 20 hektarů tvoří netknutý les, který obyvatelé ponechají jeho přirozenému vývoji. Protože právě dojem netknuté přírody a extenzivně obhospodařované kulturní krajiny dotváří charakter jejich stylového domova.

Foto: Mago Architecture

Pokud jde o volbu materiálů, lidé z Mago Architects opakovaně zmiňují „spárování protikladů“. I když pravý virginský bluestone (ano, klasická tmavá čedičová břidlice) je bezesporu přírodní, se světlým dřevem vytváří trochu nekonvenční kontrast. Stavební kámen ukotvuje stavbu v prostoru, koresponduje totiž s drobnými skalisky a balvany v okolí domu, zatímco dřevo ji povznáší lehkostí a vytváří vazbu s okolním lesem. Prostě venkovská selanka se vším všudy. Rustikální dojem ze stavby nesou i šindele pokrývající střechu.

Hannibal Newsom odvedl špičkovou práci v tom, co nazývá „choreografií stavby“. V okolní krajině totiž vystřihla opravdu působivou figuru. Že by monumentální? Unikátní je Cedar and Stone svým pojetím, tvarem a materiálem. A inteligentní návrh moderního interiéru připomíná časy, kdy architekti skutečně neponechávali nic náhodě.  

Foto: Mago Architecture

Co o sobě prozradili Mago Architecture?

Studio bylo založeno v roce 2014 Hannibalem Newsomem. Studio, které má hlavní pobočku v New Yorku, se soustředí na komplexní řešení zakázek, tedy architekturu, design interiérů i krajinářské plány. Díky silné vazbě na univerzitní prostředí ale „expanduje“ také do oblasti aplikovaného výzkumu. V současnosti studio řeší několik projektů komerčních staveb a administrativních projektů v Kalifornii a několik rezidenčních projektů v New York City.

Údaje o projektu

Název projektu: Cedar and Stone
Typ projektu: rodinný dům
Architektonické studio: Mago Architecture
Lokalizace: Hickory Hill, Green County, New York, USA
Vedoucí projektu: Hannibal Newsom
Strukturální inženýring: YJL Engineering
Dodavatel stavby: Hickory Hill Buildings, Inc
Dodavatelé materiálu: Kohler, Marvin, VELUX Commercial
Rok dokončení (finalizace): 2018
Využitelná plocha: 350 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Nanowski – perspektywa

Domy s výhledem na jezero vypadají jako dvojčata

Národní park Tucholské Bory patří v Polsku k těm mladším. Jeho zařazení do výkladní skříně chráněných území si ale rozhodně zaslouží. Zdejší krajina protkaná jednadvaceti jezery je totiž unikátní. A stejně tak unikátní je i projekt, který se přímo na břehu jednoho z těchto jezer podařilo realizovat. Dvojitá parcela…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: BoysPlayNice

Proměna Javornického statku na palírnu. Vypadá, voní i chutná skvěle

Kde se nachází Javornice? Když prozradíme, že kousek od Dubu, úplně si nepomůžeme. Je to ale na dohled od Prachatic, což už by s orientací pomoci mohlo pomoci. A tady, v až kýčovitě malebné krajině jihočeského venkova, dozrál k chuti i užitku nevšední projekt rekonstrukce hospodářské usedlosti.

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Foto: Caylon Hackwith

Bydlení v kokonu. Netradiční barevnost kouzlí s prostorem

Proč je oválná geometrie stavby úspornější? Jak důležité jsou barvy v interiéru? A jak může respekt k topografii terénu významně snížit energetické nároky domu? Tenhle projekt netradičního obytného domu či chcete-li chaty z Long Islandu je nabitý odpověďmi.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA