REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chytré město napadli hackeři

Baltimore prodělal v květnu těžký kyber-útok na počítače městské správy. Ukázala se tím velmi nízká schopnost měst rozpoznávat a odolávat podobnému nebezpečí. A je to i podstatné varování pro další města, která stále větší množství provozních funkcí přenechávají automatizovaným systémům řízení.
Zdroj: AdobeStock - SeanPavonePhoto

Projekty „chytrých“ měst, kde všechny jednotlivé komponenty běžného provozu vzájemně interagují k plné spokojenosti obyvatel, to je cíl bezpočtu vývojářů, architektů, programátorů a designérů z celého světa. Centrálně řízená klimatizace budov, maximální průjezdnost města bez dopravních kolon, bezchybný svoz odpadů z košů a kontejnerů, které se samy hlásí o vyvezení. Dokonale integrovaný systém bezpečnosti a záchranky, optimalizovaná hromadná doprava, programovatelná závlaha zelených prostranství. Prostě sci-fi model, ke kterému se pomalu blížíme. Jenže mezi snem a skutečností číhá nebezpečí, jak se v polovině května ukázalo v USA. Co přesně se tu odehrálo?

Hrdina, který bere bohatým i chudým

Vypadá to jako špatně sehraný scénář k nepovedenému akčnímu filmu, kde navíc autor hodně opisoval od Smrtonosné pasti 4.0. Jenže je to bohužel skutečnost, a místo herců tu vystupuje 650 000 obyvatel užšího centra města Baltimore, kteří se stali obětí hackerského útoku. Role padoucha připadla anonymnímu virtuálnímu stínu, vyděračskému viru se stylovým jménem RobinHood. Co dělá? Prostřednictvím veřejné počítačové sítě získal přístup k více než 10 000 počítačům městských organizací, a požadoval tučné výkupné v nevysledovatelných bitcoinech. Za rukojmí měl přitom celé město, a místní samospráva byla v podstatě jako celá americká vláda bezmocná.

Útok, kterého si dlouho nikdo nevšiml

Míru komplexního průniku do systému se navíc podařilo zjistit až po několika dnech, v zásadě jen kvůli tomu, že se hackeři pokusili napadnout systém bankomatů. Tady ale pohořeli, a spustili tím poplach. Město Baltimore muselo spustit plošný restart, a jít offline, tedy v zásadě odpojit jednotlivé terminály od sítě a jednotlivě je znovu pod externí kontrolou zapojovat. Městští úředníci, primární cíle i hlavní šiřitelé, si dva týdny nesměli otevřít e-mail a číst poštu. K veškerým databázím měli rázem zapovězený přístup. Což je ve městě, které se pokoušelo být po finském vzoru plně on-line, dost vážný problém. Výkupné prý nezaplatili, kyber-útok město ustálo. Případ teď řeší FBI, protože jde prý už o dvacátou podobnou událost v tomto roce. Podobný atak způsobil v Atlantě škody za 17 milionů dolarů.

Ani v Baltimore to beze ztrát to nebylo. Útočníci prý neměli získat lékařské záznamy pacientů, ale pronikli například do kompletních složek pozemkového úřadu. „Některé prioritní komponenty městské správy jsme dokázali opět uvést v provoz v řádu dnů, jiné vzniklé škody ale budeme opravovat měsíce,“ říká starosta Bernard Young. Pro města, která by se ráda vydala on-line cestou je to ale podstatné varování.

Nehezký scénář budoucnosti?

Jen si to představte: Chcete vrátit knížky do knihovny? Knihovnice se nemůže připojit do systému. Rádi byste se podívali do digitalizovaného katastru nemovitostí na svůj dům? V archivu stojí, že žádný dům nemáte. U dopravního inspektorátu dlužíte půl miliardy na pokutách za špatné parkování. Chcete zavolat městského deratizátora, ale telefon vám na udané číslo neustále vytáčí místní blázinec. Linky jsou přetížené, světla v ulicích svítí přes den a v noci zhasnou, semafory jen tak zmateně blikají. A může to být ještě horší: od energie odpojené nemocnice, nebo si někdo může pohrát s navigačním systémem letadel nad městem. Že to zní šíleně? Ano. V Baltimore k tomu zase tolik nechybělo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA