Pozor na riziková místa
Pokud má dům špatně provedenou izolaci, na studených místech stěn v kontaktu s vnitřním teplem plísně. Můžete je tak nejčastěji najít v rozích, kolem oken, balkonů apod. Stejně tak mohou vzniknout plísně v místech, kde je nábytek těsně přiražen ke zdi.
Varovným signálem jsou orosená okna a zatuchající bytové textilie. V domě je potřeba sledovat správný odvod dešťové vody okapem, stav střechy, rozvody vody a topení, voda nesmí prosakovat zdí. Vlhkost se snadno zvýší v koupelně při sprchování, při praní či sušení velkého množství prádla najednou.
Pomocníci pro boj s vlhkostí
Správnou vlhkost si snadno naměříte pomocí digitálního vlhkoměru. Vlhkost v domácnosti lze ovlivnit s pomocí digestoře, která ji odtáhne do komína. Stejně tak ji můžete regulovat otevřením okna na cykloventilaci. Občas je vhodné vytvořit průvan, který můžete provést i pomocí lopatkového ventilátoru.
Noaton DF 4123 HEPA, odvlhčovač a čistička vzduchu s ionizátorem.
Snížit vlhkost pomohou také odvlhčovače vzduchu. Pro malou domácnost můžete zvolit model s absorpčními tabletami, pro větší místnosti zvolte elektrické odvlhčovače neboli vysoušeče. Ty nasají vlhký vzduch, který v chladiči zkondenzuje a odkape do sběrné nádoby.
Při plísňové alergii nestačí jen hlídat vlhkost v místnostech. Spory plísní se běžně objevují ve vzduchu a během větrání proniknou i do domu. Zbavit vzduch sporů plísní v interiérech pomohou čističky vzduchu. Díky silnému ventilátoru a účinnému filtru, kdy se nejčastěji používá hepa filtr, si čistička poradí s těmito nepřáteli snadno. Ideální model je takový, který zvládne přefiltrovat vzduch čtyřikrát za hodinu.
Sdílet / hodnotit tento článek