Mrakodrap The Shard si posledních sedm let osobuje právo na utváření londýnského panoramatu. Jeho 95 pater a 309,6 metrů výšky ve skle a oceli vám zarámuje celou londýnskou City. Tato druhá největší budova ve Velké Británii (a šestá nejvyšší v Evropě) podle návrhu Renza Piana je prostě nepřehlédnutelná. Proti obloze ostře vyprofilovaný skleněný střep spojuje s šedivými nebesy celý Southwark. Proto možná překvapí, jak se tahle nesporná dominanta dokázala prosadit i „zevnitř“, a ve světě osobitého interiérového designu zazářila vlastně nenápadným vánočním stromkem.
Nahota je krásná
Autorem projektu, který nese oficiální pojmenování Strom (ze) skla, je renomovaný britský designér Lee Broom. Dílo vytvořil jako součást své kolekce Nude („Akt“), ve které poukazuje na to, že přirozená čistota a prostá nahota, či spíše nezahalenost, je výrazově krásná. Vánoční stromek je tedy čistým vyjevením důvěrně známé kónické struktury, která se však při bližším pohledu rozpadá na několik stovek segmentů. Teprve celý soubor prvků dává smysl jako vánoční strom, stejně jako Shard byl jen směsí oceli a skla, než se stal dominantou.
Strom (ze) skla byl vystaven před svátky v roce 2017 v restauraci na 31. podlaží zmíněného mrakodrapu, a svým skulpturálním pojetím na něj silně odkazuje. I když je umístěn v interiéru, rámuje totiž horizont výhledu, jen tentokrát z oken, byť stále s pozadím Londýna. Vytvořen je z 245 ve sklárně manuálně vyfoukaných komponent, se zasazeným LED podsvícením. Každá část připomíná „malý střípek“, a repetitivním zacyklením dochází k vytváření celistvého obrazu stromku o výšce deseti metrů.
Jednotlivé součásti jsou přitom volně zavěšeny ke stropu, a tedy stejně jako Shard připoutány k obloze. Jen tady, s odkazem na poetiku svátků, stříbrnou nití.
Sdílet / hodnotit tento článek