Dnes už se těžko dozvíme, která že automobilka z Chicaga to vlastně byla, a na rohu Michigan Street vytvořila celý auto-blok. Nacházela tu jak montážní hala, tak opravárenské dílny i výstavní salón. Všechno hezky pod jednou střechou. Objekt připomínající cihlovou krabici s nepřirozeně velkými okny by vystavěn před sto lety, a do dnešních dní přežíval v podobě nevábné ruiny. Naštěstí tu někdo zacítil příležitost, a s pomocí architektů ze studia Vladimira Radutnyho tu vytvořili velmi originální loftové bydlení. To maximálně využívá nadrozměrných stropů a průhledů, ale současně měřítka polidšťuje a dodává jim velmi přirozené vyznění.
Dílna, sklad, bydlení
Ano, 209 metrů čtverečních plochy k obývání je pro developery a realitní makléře velké lákadlo. Ale představa, že posledních pár generací to tady sloužilo v lepším případě jen jako skladiště zbytečností a hlodavců atraktivitu prostoru zrovna nezvyšuje. Architekti proto museli sáhnout k zásadním úpravám, při kterých očesali „historický nános“ až na holou kostru objektu. Může se to zdát zvláštní, ale v železných traverzách, ocelových podpůrných sloupech, cihlových stěnách a betonových panelech stropů se skrývala inspirace. Do odhaleného podkladu totiž Radutny zasadil celé prefabrikované na míru vyrobené bloky, chcete-li boxy, uživatelských komponent. Do volného prostoru byla vsazena kuchyň, koupelna a ložnice.
Foto: Mike Schwartz Photography
Povrch dodává autentičnost
Mimo tyto kompaktní části pak z podkladu na obyvatele vystupuje autentická schránka původní budovy. Odhalené zdivo i staré potrubí. Takový byl záměr. Míra integrace starých a nových prvků je ale překvapivě harmonická, a dodává bydlení punc nevšednosti. Kontakt mezi moderními materiály a těmi s pamětí pak vytváří v otevřeném profilu místností přechody, které zřetelně oddělují jednotlivé funkční programy. Kromě oddělení je tu ale prvek kontinuity, který smysluplně místnosti propojuje: dřevěné obklady, totožné v barvě i textuře. Právě ty vás vedou celým loftem, a dodávají mu jednotný styl. Dřevěné ostění navíc chytře maskuje vestavěné spotřebiče a úložné prostory, které se vždycky hodí. Za panelem se skrývá šatník, průchod do prádelny nebo televize.
Není třeba bourat, když umíte rekonstruovat
„I pro nás to byla lekce o tom, jak vhodně uspořádat životní prostředí obyvatel a vyvážit jednotlivé požadavky na obyvatelnost,“ říká Radutny. Lidé mají rádi otevřený prostor, ale vyžadují soukromí. Je tedy zapotřebí oddělit jednotlivé uživatelské režimy. Bydlet v domě s historií je lichotivé, ale současně nikoho neláká břemeno zastaralé konstrukce a nemoderního vybavení. Chicago je vyhlášené svou industriální minulostí, ale s tím se pojí i nemalá funkční zátěž. „Z negativ bylo vždy zapotřebí vyzvednout to, co bylo nositelem přidané hodnoty, a to ostatní bylo zapotřebí potlačit a nahradit.“
Foto: Mike Schwartz Photography
Zateplení celé stavby, výměna oken, instalace klimatizace, kompletní úprava podlah, osazení obkladů vytvořili místo pro život, které se ještě rozrostlo vsazením boxů. Výsledek je velmi lichotivý. Z místa, které bylo jen nehezkou skvrnou minulosti se rázem stalo atraktivní bydlení na ve vynikající lokalitě. Místo, které byste ochotně nazvali svým vlastním domovem.
Sdílet / hodnotit tento článek