REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak budou bydlet lidé na Marsu? NASA sází na 3D tisk

Mohou se sny vyplnit? Mohou lidé bydlet na jiné planetě? Lidé z NASA nikdy neměli malé sny. Přeci jen, tady se plánují lety do vesmíru, nebo rovnou kolonizace planet. Jak by tedy mohlo vypadat bydlení na jinak nehostinném Marsu? Po otestování série návrhů už prý mají jasno, a vítězem soutěže projektů se stalo obydlí vytvořené 3D tiskárnou, zvané Marsha.

V roce 2010 vyhlásila NASA soutěž obydlí, vytvořených 3D tiskárnou. Ano, už tehdy spekulovali o tom, že po robotických průzkumnících přijdou na řadu lidští. Těm by však bylo třeba vytvořit dostatečné operační zázemí, umělý habitat. Scénář NASA od počátku počítá s tím, že příhodné obydlí pro lidskou posádku vytvoří automatizované stavební jednotky. Otázkou bylo, jaký model a design, optimálně zvolit. Zásadní omezení přitom vycházela ze dvou hlavních kritérií: odolnost užitého stavebního materiálu a jeho vzduchotěsnost.

Další limity pak souvisely s energetickou náročností stavby, jejím trváním nebo dostupností stavebního materiálu. Najít správnou odpověď (a v praxi ji v měřítku 1:1 představit) vám pak mohlo vynést odměnu 1,5 milionu dolarů. A teď už víme, že odpovědí a vítězem soutěže je společnost AI SpaceFactory a právě jejich Marsha. Proč?

Jistě, už na pohled je zajímavá svým abstraktním tvarem, připomínajícím keramickou vázu. Zaujme nás vsazeným prostorem oken, tím, že je vícepatrová a v zásadě i vcelku komfortní, prostorná. To jsou ale spíš benefity navíc.

Bydlení na Marsu, Credit: AI SpaceFactory/Plompmozes

Stavět z místního a „přírodního“ materiálu

Experty z NASA ohromil stavební materiál, čedičový kompozit. Něco, čeho je na dávnými sopkami zbrázděném povrchu Marsu vážně dostatek. Pojivem surového materiálu se pak stávají rostlinné polymery, kterou mohou být nenáročnou cestou vypěstovány v uzavřených nádržích. Je to jako cement, který se vám ve skladu průběžně množí. Těžba čediče a pěstování organiky probíhá současně, až je materiálu dostatek.

Bydlení na Marsu, Credit: AI SpaceFactory/Plompmozes

Obydlí budou stavět roboti

Pak už se věci chopí generátor 3D tiskárny, který je schopen obytnou stavbu od začátku do konce vytvořit za 30 hodin. Autonomní stavební proces je nezbytností už kvůli vysoké radiaci, která je ve volném terénu 5000x vyšší, než na Zemi. Stavba ale vytváří dobrou bariéru, schopnou výraznou část zátěže vykrýt. Odborníky z NASA zaujal projekt Marsha ještě v jednom aspektu: poměrně velký důraz totiž kladou na psychickou zátěž, kterou dlouhý pobyt v uzavřeném a izolovaném prostoru může vyvolat. Marsha je dost členitá a prostorná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Prvok - první 3D tiskem postavený dům v ČR (vizualizace)

První český dům z 3D tisku Prvok bude plout na vodě

První český dům stavěný pomocí 3D tisku nese název Prvok. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinkou. Jak bude dům vypadat? Za jak dlouho vznikne? Jaké má tisk výhody pro běžné spotřebitele?…

3D tiskárny budou stavět budovy na Zemi i na Marsu

3D tiskárny budou stavět budovy na Zemi i na Marsu

3D tisk začíná být běžnou součástí technologie výroby spotřebního zboží, ve strojírenství, při tvorbě architektonických modelů a zcela vážně se s ním experimentuje i při výstavě budov. Nejen zde na Zemi ale i na jiných planetách, konkrétně se s 3D tiskem uvažuje při stavbě základny na Marsu. V dnešním textu přinášíme…

Vytiskneme celé domy! Netušené možnosti 3D tisku

Vytiskneme celé domy! Netušené možnosti 3D tisku

S převratným využitím technologie 3D tisku přišli vědci z Univerzity v jižní Kalifornii. Podle nich bude v budoucnu možné rychle, levně a kvalitně „vytisknout“ celé domy. Metoda nazvaná Contour Crafting by mohla být využita i pro budování základny na Měsíci či Marsu.

REKLAMA