Je lepší koupit byt v novostavbě nebo ve sto a více let starém domě? Nebo byt v paneláku? Každé z bydlení má svá specifická pro i proti. Architekt Štěpán Lajda s kolegyní Ivetou Mandíkovou dokáže vidět potenciál i tam, kde jiní vidí nevýhody. Tedy v bytech starých i více jak sto let.
„Vysoké stropy sice znamenají úměrně vyšší náklady na vytápění, nicméně nám tento aspekt pomáhá vytvořit velkorysejší, reprezentativnější prostory,“ říká Ing. arch. Štěpán Lajda.
Dalším způsobem, jak využít vyšší stropy, je možné vložení mezipatra, například jako úložného místa, příležitostného lůžka pro spaní nebo pro vytvoření hravější kompozice dětského pokoje. Možností se nabízí více.
Další předností starých domů je například možnost využití původních stavebních konstrukcí jako pohledových, čímž dostává návrh výraznou charakteristiku. V realizacích ateliéru SLIM proto můžeme vidět často odhalené „režné“ zdivo, buď ve své původní barevnosti, nebo ve sjednocené neutrální barvě, kde vynikne plasticita konstrukce. Není třeba se bát ani pohledově využitých prvků krovu, nosných litinových sloupů, kleneb, jejich ocelových konstrukcí apod. Pokud se podaří zachovat původní dřevěné podlahy nebo prvky interiéru – například originální kazetované dveře nebo solitéry dobového nábytku, pomůže to interiéru dodat osobitost. Takovou kvalitu v panelovém domě nebo v novostavbě těžko získáte.
Pozor si musíte dát především na problémy s vlhkostí, statikou či staršími instalacemi. Architekt dodává: „Vlhkost může být z několika zdrojů, prověřit musíme především zemní vlhkost v nižších podlažích, pronikající vlhkost ze střechy či spolehlivost stávajících domovních rozvodů, ze kterých může vlhkost taktéž pronikat. Neméně důležitá je také prohlídka trhlin v konstrukcích a jejich rozdělení na estetické a statické.“
Více informací a ukázky realizací sděluje architekt ve videu.
Sdílet / hodnotit tento článek