S požadavky na zvukový komfort se musely stavební firmy, ale především výrobci stavebních materiálů vyrovnat. Příkladem je zdivo z Liaporu, jehož výrobcem je firma Lias Vintířov. Tvarovky Liapor patří svými technickými parametry bezesporu mezi špičku na stavebním trhu, o čemž se přesvědčují nejen projektanti, ale i koncoví uživatelé. Právě akustické vlastnosti příček z Liaporu se stávají rozhodujícími ukazateli pro výběr tohoto materiálu.
Vyhodnocení vzduchové neprůzvučnosti podle ČSN EN ISO 717-1
Měřená konstrukce | Vážená neprůzvučnost Rw (C; Ctr) |
---|---|
Příčka z tvárnic LIAPOR M 115/4 MPa (rozměr: 372 × 115 × 240) oboustranná omítka 2 × 12 mm |
48 (-2;-6) dB |
Příčka z tvárnic LIAPOR M 175/6 MPa (rozměr: 372 × 175 × 240) oboustranná omítka 2 × 15 mm |
55 (-1;-5) dB |
Pohledové příčky
Dalším důvodem používání je také skutečnost, že „Liapor vypadá dobře i bez omítky“, pokud je kvalitně postaven. Tvarovky se pouze spárují a posléze se dle požadavku investora ponechají bez malby anebo se sjednotí barevným nátěrem, nejčastěji bílou barvou. V podstatě zde plní funkci „pohledového betonu“. Ve srovnání s jiným materiálem, u kterého je například protipožární odolnost deklarována společně s omítkou, tvarovky Liapor splňují stejné parametry bez omítky, a tím se stávají pro stavbu ekonomičtější.
Podhledové zdivo, KV Aréna
Velmi časté je využití příček Liapor v podzemních prostorách, kde jsou především kladeny velmi přísné protipožární požadavky.
Příklady uplatnění akustických příček Liapor
Takové uplatnění našlo zdivo Liapor například při rekonstrukci jednoho z nejstarších a nejkrásnějších pražských divadel, a to Hudební divadlo Karlín. Památkově chráněná budova divadla se stala ozdobou města a divadelní soubor se po několikaletém působení v Kongresovém centru mohl vrátit na domovskou scénu. Pohledové zdivo Liapor zde bylo použito v technických a pomocných prostorech, prostorech pod jevištěm a v baletních sálech. Zajímavá struktura tvarovek Liapor umožnila použít zdivo jako režné, bez omítek. Jednalo se kromě příček Liapor M 115 také o tvarovky Liatherm 425, které vynikají velmi dobrou tepelnou izolací a tvarovky Liapor M 240.
Pohledové zdivo Liapor, Galerie Harfa
Další zajímavé stavby s využitím příček Liapor jsou nákupní Galerie Harfa v Praze, použito cca 30.000 m2 pohledových příček Liapor M 175 a Liapor M 115, Rádio Svobodná Evropa v Praze, Lucemburg Plaza, BTP Praha Chodov, nákupní centrum Quadrio v Praze, administrativní budova Maint Point Karlín a kancelářská budova Florentinum v samém centru Prahy, která získala nejvyšší úroveň mezinárodní zelené certifikace budov LEED a řada dalších.
Cementem pojené pohledové tvarovky Liapor R, „režné zdivo“
Dalším důkazem jsou pohledové tvarovky Liapor R. Cementem pojené pohledové zdící prvky známé také pod názvem režné zdivo otevírají rozličné možnosti v architektonickém řešení interiérového i exteriérového zdiva. Průmyslová výroba ovlivnila nabídku formátů zdiva použitých pro řešení fasád a interiérového zdiva. Estetický účinek pohledového zdiva vyplývá z poměru viditelné plochy prvku k maltové spáře. Tvárnice z lehkého betonu se vyrábí převážně z lehkého kameniva Liapor.
Tyto tvarovky jsou ale vhodné i s ohledem na jejich malou tloušťku pro konstrukce akustické. Samotná tvarovka tloušťky 195 mm vykazuje hodnotu laboratorní neprůzvučnosti 50 dB, což ji předurčuje k použití u všech ostatních místností téhož bytu, hotelích a ubytovacích zařízení u pokojů jiných hostů, společenských prostorech, v nemocnicích, kancelářích a pracovnách, v učebnách a výukových prostorách, společných prostorách, chodbách a schodištích. Při použití složených konstrukcí s využitím pohledového zdiva a nosného zdiva lze docílit stavební neprůzvučnosti až 69 dB.
Příklady uplatnění pohledového zdiva Liapor R
Pohledové zdivo Liapor R se uplatnilo na stavbě „Výstavního a sportovně kulturního centra v Karlových Varech“, víceúčelové haly s kapacitou 5 660 diváků a tréninkové hokejové haly se zázemím hokejového oddílu, včetně menší galerie pro asi 100 diváků, propojených spojovacím objektem obsahujícím společné technologické zázemí. Tato skladba a situování vytváří v území základní architektonický tvar v návaznosti na stávající stadion připomínající hmotu podkovy, která svými rozměry připouští umístění velkých objemů obou staveb.
Pohledové zdivo, KV Aréna
V současné době je hala jedním z nejmodernějších komplexů svého druhu ve střední Evropě a pro Liapor velmi dobrou referencí. V současné době se dokončuje další hokejová aréna ve Frýdku – Místku „Hala Polárka“ a opět s využitím pohledové zdivo Liapor R.
Více informací ke zdění tvarovek Liapor najdete na www.liapor.cz
Sdílet / hodnotit tento článek