"Začneme obnovou poškozených základů. Zčásti je budeme budovat nově," řekl Kotásek. Základy jsou to jediné, co z historické stavby zbylo. Počátkem června by se měly podle Kotáska začít převážet dřevěné konstrukce. Tesařská firma stavbu z připraveného dřeva už od loňského roku skládala v Hošťálkové na Valašsku.
"Odhaduji, že práce s dřevěnými konstrukcemi začnou v červnu a potrvají do podzimu. Pak by se se mělo pokračovat úpravou interiéru," řekl Kotásek už dříve. Kdy bude stavba dokončena, Kotásek přesně odhadovat nechce. Dodal, že první bohoslužba by se v novém kostele měla uskutečnit v příštím roce.
Práce na stavbě mají zpoždění. Původně měly začít v roce 2018, oddálila je ale jednání s památkáři. Loňské termíny se nestihly vinou sporu biskupství s hasiči, kteří až na třetí pokus schválili protipožární zabezpečení objektu.
Proč a jak hoří památky?
Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, protože v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.
Náklady na stavbu repliky budou 27 milionů korun. Biskupství zatím investovalo zhruba devět milionů, především za likvidaci spáleniště, pořízení a úpravu dřeva, kamene nebo pořízení dokumentace. Náklady pokryje hlavně pojistné za zničený kostel a peníze z veřejné sbírky města Třinec. Dřevo pro výrobu šindele darovalo Biskupství ostravsko-opavské, Statuární město Ostrava poskytlo 300.000 korun na výrobu zvonů, krajský úřad dal 200.000 korun na likvidaci trosek.
Sdílet / hodnotit tento článek