Lampa na práci
Od stojací lampy, která má sloužit k osvětlení pracovního stolu, chcete kromě stylového designu především účelnost. Co vás bude na pracovní stojací lampě zajímat nejvíce?
- Intenzita světla – když se musíte na všechno dívat zblízka nebo naopak při čtení textu na bílém papíře mhouřit oči, pak není množství světla optimální. Pokud nemáte lampu se stmívačem, změňte její umístění nebo výšku světelného zdroje.
- Umístění lampy – zdroj světla musí být zastíněn nebo směřovat tak, aby vás neoslňoval a aby se neodrážel v obrazovce počítače.
- Vypínač – v ideálním případě je na dosah ruky a zároveň dostatečně vysoko, abyste ho nemuseli hledat pod úrovní pracovní desky, kde na něj není vidět. Některé stojací lampy mají nášlapný vypínač na přívodním kabelu, takže je můžete ovládat nohou, i když se lampa nachází o něco dále.
Proč místo stolní lampy používat stojací? Pracovní lampičky umístěné přímo na stole sice můžete přenést na libovolné místo, ale při použití stojací lampy ušetříte místo na stole. Také si zajistíte osvětlení větší pracovní plochy díky vyššímu umístění světelného zdroje. Stojací lampu navíc nepřevrhnete ani neshodíte, až budete přesunovat hromadu knih nebo šanonů k okraji stolu.
Lampa k odpočinku
Stojací lampy se stínidlem, které zabraňuje přímému pohledu do zdroje světla, umí v prostoru navodit útulnou a přátelskou atmosféru. Jsou ideální například u sledování televize. Jejich tlumené osvětlení nikoho neoslňuje a zároveň poskytují dost světla na to, abyste viděli, kde je ovladač nebo miska s chipsy. A pokud nemáte u televizoru podsvícení, pomůže příjemné světlo stojací lampy snížit kontrast mezi zářící obrazovkou a potemnělým prostorem obývacího pokoje. Díky tomu si vaše oči u obrazovky více odpočinou a vy nebudete chodit spát tak unavení.
Když chcete vytvořit příjemnou a uvolněnou atmosféru, jednou z možností je použití stojacích lamp, které svítí jen směrem nahoru. Výsledkem je měkké ateliérové osvětlení, ve kterém nevznikají rušivé stíny. Čím bělejší strop máte, tím více světla se odrazí a rozptýlí zpět do prostoru. Takové nepřímé osvětlení je optimální pro lidi, kteří jsou citliví na oslnění, jako například senioři nebo lidé se zánětem spojivek.
Lampa na čtení i k jídlu
Chcete se zabořit se do křesla a začíst se do oblíbené knihy? Když už si na takovou pohodu najdete čas, tak si i dobře posviťte, ať se nemusíte s knihou ke světlu všelijak natáčet a naklánět. Stejně jako u pracovní lampy si potřebujete svítit tak, aby se zdroj nenacházel ve vašem zorném úhlu a zároveň abyste si nestínili vlastním tělem. Jednou z možností je použít takzvanou obloukovou lampu.
Ta se tak jmenuje kvůli svému prohnutému tvaru a s Křižíkovou lampou z 19. století nemá nic společného. Díky horizontálnímu oblouku může stát lampa třeba i dva metry od místa, na které shora svítí. Nepřekáží tak u konferenčního stolku, který osvětluje lépe, než kdyby na něho světlo dopadalo ze strany. Nikdo tak nebude vrhat stín na rozloženou deskovou hru nebo slavnostní pohoštění.
Obloukovou lampu můžete využít i k osvětlení jídelního stolu v místech, kde není elektrický vývod pro lustr nebo kde jsou příliš vysoké stropy, znemožňující zavěšení klasických kuchyňských lustrů.
Jednu, dvě nebo tři? Stojacích lamp není nikdy dost
Stojací lampy mají své kouzlo a umí navodit pohodovou atmosféru. Mnohdy se k lampě pojí zajímavý příběh a není neobvyklé, když jich najdete u někoho doma hned několik. Přes den výrazně doplňují interiér a večer slouží ke čtení, k práci i odpočinku. Každá lampa má své místo a vyjadřuje osobitost svého majitele. Dopřejte svým očím světelnou pohodu a sviťte si vždy tou správnou stojací lampou.
Sdílet / hodnotit tento článek