REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chcete pronajmout družstevní byt? Pozor, ve skutečnosti to bude podnájem

Bytové družstvo je právnickou osobou existující za účelem zajištění bydlení svým členům. Družstvo je zapsáno jako vlastník domu nebo bytu v katastru nemovitostí. Člen družstva se pak na pořízení bytu podílel svým vkladem a má k bytu užívací právo. Jaká specifika z toho pro členy vyplývají, pokud se rozhodnou byt neužívat osobně, ale podnajímat ho?
Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Podnájem vzniká tak, že nájemce bytu vám umožní na základě podnájemní smlouvy užívání bytu (Občanský zákoník, § 2215 a § 2274 a násl.). Člen družstva vystupuje v pozici nájemce, třetí osoba, která má v bytě bydlet, v pozici podnájemce. Družstvo jakožto pronajímatel a vlastník bytu má právo se k podnájmu vyjádřit –⁠ může podnájem povolit pro určitou osobu, na určitou dobu nebo bez omezení, může udělit souhlas s podnájmem, odmítnout (i bez udání důvodu) nebo udělený souhlas odvolat. Podmínky pro udělení souhlasu s podnájmem může družstvo upravit ve stanovách, může si také vyhradit úplný zákaz podnájmu nebo podnájem naopak předem umožnit. V případě podnájmu se také může stát, že družstvo bude požadovat administrativní poplatek (jednorázový, ale může být také roční). Podnájem je odvozený od nájemního práva a skončí nejpozději s ukončením nájmu bytu družstevníkem.

Pronajímatel má za podnájemníka zodpovědnost

Pokud chcete podnajmout družstevní byt, je nutné se řídit nejen zákonem, ale také stanovami družstva a nájemní smlouvou. Je třeba družstvo předem požádat o písemný souhlas s podnájmem, jinak byste porušili povinnosti nájemce závažným způsobem a hrozilo by, že byste mohli být v krajním případě z družstva vyloučeni. V některých případech stanovy upravují možnost podnájmu bytu až po jednom roce členství v bytovém družstvu,” dodává předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil.

Nájemce vždy nese vůči družstvu odpovědnost za podnájemce jako by byt užíval sám  – odpovídá za řádné užívání bytu i společných prostor domu, dodržování Domovního řádu, pravidel obvyklých pro chování v domě, apod. Existuje tak vedle sebe vztah mezi družstvem a jeho členem – nájemcem a vztah mezi nájemcem a podnájemcem. Souhlas družstva s podnájmem není absolutní – jako pronajímatel má družstvo právo odvolat svůj souhlas, zejména v případě, že podnájemce bude opakovaně narušovat zásady pro řádné soužití v domě, nebo nájemce přestane plnit své členské povinnosti.

Vždy je nutný souhlas družstva

Vztah mezi nájemcem a podnájemcem se řídí obdobně pravidly občanského zákoníku pro nájem bytu a v případě, že družstvo s podnájmem udělí souhlas, je podnájemce chráněn i vůči družstvu. V nechráněném postavení by se podnájemce ocitl, pokud by družstvo jako pronajímatel s podnájmem neudělilo souhlas. „V takovém případě by vůči družstvu podnájemní smlouva neměla právní účinky a družstvo by se vůči podnájemci mohlo domáhat vyklizení bytu. Kromě toho by nájemce riskoval ukončení nájmu pro hrubé porušení povinností, což by opět vedlo k ukončení podnájmu,” říká Jan Vysloužil. Vzhledem k tomu, že podnájem končí nejpozději s ukončením nájmu, nemá podnájemce jistotu ohledně okamžiku ukončení podnájmu, ani když sám všechny povinnosti plní. Může totiž dojít k tomu, že i z jím nezaviněných důvodů dojde k ukončení nájmu (např. pro neplacení nájemného družstvu). O ukončení nájmu je nájemce povinen podnájemce informovat tak, aby se mohl připravit na včasné vyklizení bytu.

Co když se podnájem týká pouze části bytu?

V případě, že máte v družstevním bytě volný pokoj, a chytáte se ho pronajmout, a přitom nadále budete v bytě bydlet, pak souhlas orgánů družstva nepotřebujete. Pokud není vyžadován stanovami a podnájem bez souhlasu družstva i v tomto případě stanovy nezakazují.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Družstevní bydlení

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, jamrooferpix

Stovky nových bytů v Přerově. Město se chystá na příchod nových obyvatel

Přerov se s dostavbou dálnice D1 a velkým zájmem investorů o průmyslové zóny chystá na příliv nových obyvatel. Podle vedení radnice ve městě vznikne do pěti let několik set nových bytů. Stavět je budou soukromé firmy, ale i město, které má v plánu vybudovat na místě současného hotelového domu Strojař osm desítek…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA