Každý segment realitního trhu má svá specifika. Jiná situace bude u zemědělských pozemků kdy se hlídá například přístupnost a bonita půdy či lesních pozemků kde samozřejmě záleží na stavu porostu a jeho hospodářském využití.
Lokalita má velký vliv na rezidenční projekty. Přitom nemusí jít o rozdíly mezi regiony, ale velký vliv bude mít i samotné umístění parcely. „Pokud bychom vzali teoretický příklad dvou stejných rodinných domů, jeden v klidné části obce, druhý u sjezdu na dálnici bude cena pravděpodobně odlišná. Jenže co je u jednoho typu nemovitosti nevýhodou, může být u jiného výhodou. Třeba mít průmyslový objekt napojený na dálnici je samozřejmě výhodné a jeho cenu to zvyšuje,“ komentuje těžko zobecnitelnou cenotvorbu Lucie Tůmová.
Na první pohled je situace hůře rozlišitelná u pozemků. U těch je nutné ohlídat si územní plán, podzemní i nadzemní vedení sítí, popřípadě jejich dostupnost. To všechno jsou věci, které nejsou vidět na první pohled a je potřeba se o ně blíže zajímat z dostupných zdrojů na úřadech či u správců sítí. Málo kdo si uvědomuje, že až tak důležité, co je zapsáno v katastru nemovitostí, zásadnější dokument je územní plán.
O cenách nemovitostí a co všechno cenu pozemku určuje, zda mají nějaký vliv například vlastnické poměry a další faktory si poslechněte celý rozhovor z živého vysílání ve studiu ESTAV.cz a TZB-info.
Sdílet / hodnotit tento článek