REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ZMĚNA: Den pasivních domů se konat nebude. Organizátoři chystají náhradní program

I letos se měly otevřít dveře v desítkách pasivních domů po celé republice. Inspirace pro české stavebníky se měla konat o víkendu 6. až 8. listopadu, avšak turbulentní doba vládních opatření přinesla další změnu. Akce Dny pasivních domů se konat nebude!

Letošní ročník otevřených pasivních domů neproběhne z důvodů opatření pro omezení šíření nemoci COVID-19.

„Letos poprvé jsme se s ohledem na bezpečí majitelů i návštěvníků rozhodli pasivní domy neotevřít. Respektujeme aktuální doporučení vlády,“ říká Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu (CPD), které akci u nás pořádá. „Přesto se o ty nejcennější informace podělíme, a to formou on-line besed, které stojí na unikátní příručce Zdravý dům od základů. Ta vznikala 11 měsíců a své know-how do ní vložilo 238 stavitelů a tým nezávislých odborníků a poradců,“ dodává Vanický. 

Besedy jsou primárně o tom, jak postavit skvělý dům a nezbláznit se. S průvodci projdete ty nejdůležitější milníky, ale také největší výzvy, které vás při stavbě domu čekají od prvních úvah až po stěhování. Během besedy nasajete zkušenosti a energii od poradců i stavebníků, dozvíte se fígly, jak vaši stavbu zvládnout v pohodě. A navíc si můžete tohle báječné on-line setkání dopřát zadarmo z tepla a bezpečí svých domovů. První termíny jsou naplánované na 6. a 7. listopadu od 20 hod. Přihlašování probíhá na stránkách CPD.

Proč pasivní dům?

„Poslední měsíce nám jasně ukázaly, že čím více času budeme trávit uvnitř budov, tím více si budeme uvědomovat potřebu zdravého vnitřního prostředí, oceníme nízké výdaje za vysoký uživatelský komfort. Pasivní domy už dávno nejsou jen o úspoře energie na vytápění. Své majitele hýčkají celoročně především stabilní teplotou, správnou vlhkostí, dostatkem čerstvého vzduchu bez prachu, pylů a toxických látek, ale také tichem a dostatkem světla. Zkrátka jsou oddaným služebníkem svých pánů,“ říká na úvod Kateřina Braunerová z marketingového oddělení Centra pasivních domů (CPD).

Co jsou to Dny pasivních domů

Dny pasivních domů jsou součástí mezinárodní akce, která letos připadne na druhý listopadový víkend. A co vám prozradí? Například, zda je provoz pasivního domu odlišný od „běžného“ bydlení a jaké jsou skutečné náklady; vysvětlí, že okna lze otevřít dle vlastního uvážení kdykoli a že zcela jistě nebudete otroky moderních technologií; dodají třeba i to, co by udělali dnes jinak a čím se při stavbě poučili… „Osobní zkušenosti jsou ty nejcennější, proto neváhejte využít jejich ochoty a času a zeptejte se na vše, co vás zajímá. Vybrat si můžete domy podle regionu, typu konstrukce nebo podle vkusu. Celkový přehled otevřených domů a praktické informace najdete na stránkách Centra pasivního domu, které akci pořádá a které podporuje lidi, firmy i města v jejich snaze budovat moderní a zdravé bydlení už 15 let.,“ vysvětluje dále Kateřina Braunerová.

Zkrácená topná sezóna je výraznou úsporou

S přicházející topnou sezónou vás jistě přesvědčí, že v pasivních domech začíná sezóna o měsíc i dva později a na jaře dříve končí. Díky chytré kombinaci tepelněizolačních vlastností domu, těsnému napojení všech konstrukcí, řízenému větrání s rekuperací a využití solárních tepelných zisků skrze okna, se topná sezóna, tedy období, kdy je potřeba aby zdroj tepla běžel, výrazně zkracuje. Tím se nešetří jen energie, ale i zdroj samotný a prodlužuje se jeho životnost. To platí pro kotel, tepelné čerpadlo či jakýkoli jiný zdroj. V součtu je to výrazná úspora financí.

Kvalita vnitřního prostředí na prvním místě

Zdravé mikroklima je jedním z nejdůležitějších parametrů jejich bydlení. Ve vyvětraném prostoru se výrazně snižuje koncentrace všech škodlivin, tedy i virů a bakterií, a vykazuje se nižší nemocnost. Nejúčinnějším způsobem, jak zajistit snížení koncentrace škodlivin v interiéru, je správné větrání. Nejběžnější je větrání okny. Toto řešení má ovšem nevýhodu v tom, že člověk není schopen dlouhodobě objektivně sledovat kvalitu vnitřního vzduchu a spolu s odváděným vzduchem odvádí v zimě i velkou část tepla. Druhou variantou, kterou si můžete ověřit při návštěvě pasivního domu na vlastní kůži, je systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Dodává s maximální mírou uživatelského komfortu potřebné množství čerstvého vzduchu a tepelné ztráty snižuje na minimum. Zároveň účinně odvětrává pachy a filtruje přiváděný vzduch od pylu a prachu. Nedochází ani k nadměrnému vysoušení vzduchu. Větrání probíhá bez nepříjemného průvanu, bez pronikání hluku z venkovního prostředí a bez teplotních rozdílů. A zároveň nebrání otevřít okno dle individuální potřeby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Zdroj: Fotolia.com - eugenesergeev

Stínění: Proč stínit a jak stínit okna

Pojem, který je daleko obsáhlejší, než jak to jedno slovo samo vypadá. V jednoduchosti je krása, ale i praktičnost. Denní světlo a oslunění je ošemetný společník. S jeho nedostatkem nesplníme normou požadované penzum pro danou stavbu a typ místnosti, které nás zajímají. S jeho přemírou se pak dostáváme do problémů s…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA