„Najít vhodný pozemek pro stavbu rodinného domu není vůbec lehké. Pomineme-li žalostný stav stavebních parcel v urbánní struktuře měst a obcí, je třeba už při takto omezeném výběru uvažovat o dispozicích domu, o jeho správné orientaci ke světovým stranám, o umístění zahrady, terasy či ložnice,“ říká na úvod majitel stavební parcely v malé obci na Mladoboleslavsku a představuje dům, o kterém s manželkou dlouho snili.
Inspirace cestováním
Manželé nevybírali dům z katalogů, ale chtěli mít svoji oblíbenou Provence, kam pravidelně dojížděli, o kousek blíž. „Z Prahy je sem coby kamenem dohodil,“ podotýká majitel a pokračuje vyprávěním o historii pozemku a nelehké cestě ke kýženému ideálu. Na pozemku o rozloze téměř 3 000 m2 se prapůvodně nacházela obecná škola se zahradou, která byla zbořená před více než dvaceti lety a v době první návštěvy budoucích rezidentů byl pozemek zarostlý náletovými stromy a křovinami a z větší části sloužil jako skládka. Byla nutná důkladná úprava terénu a oddělení od sousedního pozemku, nevzhledného objektu výletní restaurace. Pak teprve mohla přijít na řadu stavba a společně s ní i zahrada.
Důraz na kvalitu
„Diskuse s architekty o finální podobě a dispozicích našeho domu a zahrady byly poměrně dlouhé a komplikované, ale nakonec jsme dospěli k řešení, které nám ve všech směrech vyhovuje,“ říkají manželé. „Získali jsme stavební povolení a byly zahájeny první práce. Stavební firmu jsme sice vybrali ve výběrovém řízení, ale přesto jsme se nevyhnuli obvyklým tuzemským problémům, jako je nedodržování daného harmonogramu, nekvalita či špatná koordinace většiny subdodávek a tak dále a tak dále. Vše jsme nakonec zvládli jen díky podpoře ze strany technického dozoru investora a stavba byla řádně dokončena,“ dodávají. Jako základní konstrukční materiál zvolili stavební systém Velox. Dům s francouzskými okny a stylovými okenicemi je nepodsklepený, jednopatrový, na půdorysu tvaru „L“; užitná plocha představuje asi 150 m2 s dispozičním řešením 5+kk. Vytápění zajišťuje plynový kotel, většina místností má podlahové vytápění. Součástí domu je též stylový zahradní domek, propojený s vlastním domem krytou chodbou, nechybí ani venkovní bazén s vysouvací markýzou. A přirozeně též nádherná rozkvetlá zahrada s vodními prvky a dřevěnými doplňky.
Krása je v harmonii
Provensálský styl je možné sledovat nejen v architektuře domu (typické francouzské okenice a markýzy) a zahrady (výsadba bylinek), ale také v případě nápaditého interiérového designu. Manželé si jej z větší části navrhli sami. Inspirací jim byly již zmíněné cesty po Francii i znalost moderního designu v jednoduchém stylu z celého světa. „Důraz jsme kladli zejména na sladění všech barev a výběr vhodných doplňků, svítidel a materiálů. Výrobou velkého nábytku a jeho instalací jsme pověřili specializovanou firmu,“ vysvětlují. S řešením interiéru začali s dostatečným předstihem, aby bylo vše kompletně dokončeno současně s hlavní stavbou, terasou a zahradou. Během zhruba půlročního využívání domu pak provedli několik drobných úprav, například doplnění vysouvací markýzy nad bazénem, v oknech přibyly žaluzie a na zahradě se objevily nové stromy a keře. „V současné době se vše blíží stavu odpovídajícímu našim původním představám. Dá se říci, že jsme si konečně splnili svůj odvěký sen,“ říkají na závěr návštěvy spokojení majitelé.
Technické údaje
Typ: Nízkoenergetický jednopatrový rodinný dům nepodsklepený
Užitná plocha: 150 m2 s dispozičním řešením 5+kk
Konstrukce: Stavební systém Velox, systém ztraceného bednění ze štěpkocementových desek. Při této technologii se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění ze štěpkocementových desek, které se po vytvrdnutí betonu stávají trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí.
Výplně otvorů: Okna a okenice ve francouzském stylu s izolačním dvojsklem s různě širokými distanční rámy, naplněné vysoušecím prostředkem, který zabraňuje kondenzaci vodních par v meziskelní dutině. Celoobvodové spojení skla s distančním profilem je provedeno organickým trvale plastickým tmelem, který působí jako bariéra proti pronikání vlhkosti do meziskelní dutiny. Vnější okraj izolačního skla je utěsněn pružným tmelem. Takto konstruovaná izolační dvojskla jsou odolná proti mechanickému namáhání – tlaku, nárazovému větru a vibracím. Kombinují se zde různé druhy plochého skla, čímž lze zajistit požadované vlastnosti tepelně-izolační, protisluneční, zvukově izolační a bezpečnostní.
Vytápění: Plynový kotel a podlahové vytápění
Autor původního projektu: architekti mjolk Liberec
Sdílet / hodnotit tento článek