„Open House existuje proto, aby pomohl udělat města po celém světě otevřenější a přístupnější. V tomto roce plném výzev se celá komunita Open House dala dohromady, aby vytvořila společný online festival s programem, který nabídne dosud nevídaný pohled do měst celého světa, od Santiaga, Lagos po Taipei,“ říká Phineas Harper, ředitel organizace Open City, která spravuje síť Open House Worldwide.
Festival bude zahájen o půlnoci z pátku na sobotu 14. listopadu koordinovaného světového času (tj. v 1.00 hodinu ráno našeho času) a představí organizátory z různých měst mezinárodní sítě. Následný program festivalu v podobě prohlídek, diskuzních panelů či krátkých filmů a dokumentů je rozdělen do několika tematických bloků, které otevírají aktuální otázky současné architektury a urbanismu. Open House Worldwide se dotkne problémů, kterým lidé v souvislosti s architekturou a tvorbou prostředí po celém světě čelí – od změny klimatu přes bydlení a mobilitu, veřejný prostor, sociální život ve městech, po světový design a kulturní dědictví. Podobně jako všechny jiné akce Open House, je festival Open House Worldwide přístupný zdarma a vysílán bude na webových stránkách Open House Worldwide, a také v události na Facebooku. Příspěvky z jednotlivých měst budou ke zhlédnutí převážně v původním jazyce s anglickými titulky. Program festivalu je již nyní k dispozici.
„Open House Praha je hrdým členem mezinárodní sítě Open House Worldwide od roku 2014 a těší nás, že jsme se mohli podílet na přípravě této významné mezinárodní události a prezentovat Prahu vedle nejvýznamnějších světových metropolí. Věříme, že lidem v této nelehké době zprostředkujeme alespoň virtuálně návštěvu světových měst i palčivá témata, která nyní hýbou světem,“ doplňuje Andrea Šenkyříková, zakladatelka a ředitelka festivalu Open House Praha.
Open House Praha se do festivalu zapojí videem vysílaném v samotném závěru festivalu, v neděli 15. listopadu od 23.00 hodin. Představí v něm tři pražské ikonické budovy reflektující dějiny českého moderního státu. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, nadčasová stavba z 30. let 20. století, reprezentuje období první Československé republiky. Sakrální prostor je navržen slovinským architektem Jože Plečnikem a pyšní se největšími prosklenými hodinami v Česku. Kongresové centrum Praha, monumentální palác vystavěný za socialismu pro konání sjezdů komunistické strany, dnes multifunkční budova s jedním z nejlepších akustických sálů na světě. Tančící dům, pravděpodobně nejznámější česká moderní stavba, která se stala symbolem přerodu porevoluční demokratické éry. Jejími autory byli český architekt chorvatského původu Vlado Milunič a kanadský architekt Frank O. Gehry. Průvodcem na cestě za poznáváním pražských architektonických skvostů bude Adam Gebrian, český architekt a popularizátor architektury. Video vzniklo díky spolupráci s internetovou televizí Mall.tv a bude uváděno v češtině s anglickými titulky a bude též tlumočené pro neslyšící diváky do mezinárodního znakového systému.
Rosario Skyline from altamira building
Koncept festivalu Open House vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Díky svému úspěchu se festival postupně rozšířil do více než 40 měst celého světa. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide, která vznikla oficiálně v roce 2010 a spravuje ji nezisková organizace Open City, registrovaná ve Velké Británii.
Sdílet / hodnotit tento článek