Eva Le Peutrec: Architektura musí být v prvé řadě o pokoře
Eva Le Peutrec, rodačka z Hořic, která v čínské Šanghaji pracuje šest let v rozhovoru mimo jiné říká: "V Šanghaji žije 22 milionů obyvatel a jednou z věcí, která člověku chybí, je osobní prostor, jaký máme v Evropě. Od 80. let se ale například právě v nejlidnatější Šanghaji situace výrazně změnila. Zatímco dřív připadaly ve městě asi čtyři metry čtvereční obytného prostoru na osobu, dnes se tu staví až dvousetmetrové byty. Chci, aby se ve stavbách, které dosahují velikosti 50 fotbalových hřišť, lidé cítili dobře, aby nebyli ztracení, každý si našel svou polohu, vypil si kávu a nabral sílu.“
Celý rozhovor v pořadu Host Lucie Výborné.
Nyní navrhuje i v Nové Kaledonii, kde žije se svým manželem. V Číně navhrla celkem 24 mrakodrapů, první z nich naprojektovala, když jí bylo 29 let. Od té doby stojí za návrhy nejenom výškových budov, ale i hotelových komplexů, multifunkčních center a kancelářských budov. Doslova na zelené louce navrhla město, které má milion obyvatel.
Pokud už má vzniknout nové město najednou, je lepší když u toho stojí architekt
V Číně investoři vše přepočítávají na peníze. Postavení ženy v Číně je stále komplikovaná otázka, ale v mém případě už pochopili, že i žena může mít velký potenciál a invetorovi přinést velké peníze. Ve vrcholové architektuře je minimum žen a je to pro ženu velmi náročné, obtížně slučitelné s rolí matky.
Lidi to táhne do měst, venkov se vylidňuje a města budou růst. Budou větší v rozměrech až megapolí. Přirozený je vývoj měst, jak jej známe z Evropy, kdy z malých sídel postupně vyrostla města, kde se výstavba nabalovala. Ale situace v Číně je jiná. Pokud už má vzniknout nové město najednou, je lepší když u toho stojí architekt.
Sdílet / hodnotit tento článek