Bakterie s námi žijí od nepaměti a najdeme je samozřejmě i v domovních rozvodech vody. Aby se zamezilo jejich množení, používá se obvykle soubor opatření. Potrubní systémy se navrhují tak, aby obsahovaly co nejméně zákoutí, voda v nich dostatečně cirkulovala a nedocházelo k růstu biofilmů, které jsou pro bakterie pohodlných domovem. Přítomnost mikroflóry ovlivní i výběr materiálu potrubí. Například v měděném potrubí bývá až desetkrát méně bakterií než v potrubí z PVC.
Dezinfikujte
Ať systém vyregulujete sebelépe, bez dezinfekce vody se však zpravidla neobejdete. Používá se chlorace, ozón, chlordioxid, ale i UV záření.
Nyní, kdy voda v mnoha provozech doslova stojí, je lepší sáhnout k dezinfekci vody chlordioxidem. Starosti nám dělá zejména legionella, která se množí v biofilmech. A do těch běžný chlor nebo UV záření nepronikne.
Chlordioxid (oxid chloričitý) se vyrábí v přímo v místě spotřeby speciálním generátorem. Ten pracuje zcela automaticky do vody dávkuje přesně odměřené množství chemikálie. Ať už máte ve správě hotel, průmyslový podnik, pivovar či obchodní centrum, generátor si můžete zakoupit, ale i jen půjčit na dobu nezbytně nutnou.
Více na https://euroclean.cz/sanace-rozvodu/
Hlášená onemocnění Legionářskou nemocí v ČR
Limity legionell v pitné vodě
Limity Legionell ve vodě stanovuje vyhláška č. 252/2004 Sb. kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. Limity pro pitnou vodu: 100 KTJ/100ml, pro zdravotnická zařízení 0 KTJ/100ml
Sdílet / hodnotit tento článek