Vyhotovení geodetického podkladu pro projekt stavby
Geodetickým podkladem pro projekt je polohopisný a výškopisný plán, který se vytváří na základě geodetického zaměření skutečného stavu v terénu (budovy, ploty, komunikace, inženýrské sítě, hranice pozemků atd.).
Geodetický podklad pro projekt musí odpovídat požadavkům projektanta-objednatele.
Vyhotovuje se digitálně (ve formátu DWG či DGN), případně v tiskové podobě a předává se projektantovi stavby.
Vytyčení stavby
Podkladem pro vytyčení stavby je schválený projekt. Vytyčení se vždy provádí v polohovém a výškovém systému daném projektem. U větších a tvarově složitějších objektů se vychází z bodů vytyčovací sítě a vyprojektovaných souřadnic lomových bodů objektu, u jednoduchých staveb (rodinný dům) zpravidla stačí okótování budovy vůči hranicím pozemku.
Při polohovém vytyčení se dnes většinou používá polární metoda, kdy totální stanice na základě uložených souřadnic postupně generuje směr a vzdálenost ke každému bodu. V první fázi vytyčení se určí prostorová poloha objektu, což je poloha 2 významných bodů (např. rohů budovy). Poté se provede podrobné vytyčení všech rohů objektu s přesností potřebnou pro výstavbu. (S relativní chybou +/- 0.01m). Vytyčené body jsou stabilizovány obvykle železnou značkou (roxor), prostorová poloha objektu se zajištuje odsazenými body mimo stavbu. V blízkosti stavby je dále nutno stabilizovat minimálně 2 hlavní výškové body a určit jejich výšku v systému shodném s projektem (obvykle Bpv). Na základě geodetického vytyčení pak stavební mistr či stavebník (za asistence stavebního dozoru) vybuduje stavební lavičky.
Oprávněný geodet musí na závěr vypracovat protokol o vytyčení, který obsahuje grafický náčrt vytyčení, seznam souřadnic a výšek bodů vytyčovací sítě a vytyčených bodů, popisové pole, předávací podpisy a datum předání stavebníkovi.
Kontrolní polohové a výškové měření
Na požadavek stavebníka je možno provést kontrolní měření stavebního objektu, při němž se zjišťují polohové a tvarové odchylky mezi projektem a skutečným stavem objektu, svislost stěn, výškové posuny apod.
Výsledky kontrolního měření uvede geodet v protokole o kontrolním měření, který krom grafického náčrtu obsahuje požadované kontrolní údaje.
Zaměření skutečného provedení stavby
V průběhu a po dokončení stavby se provádí polohopisné a výškopisné zaměření její skutečné polohy, výšky a tvaru. U podzemních objektů a inženýrských sítí je nutno měření vykonat před záhozem výkopu. Při zaměřování se používá souřadnicový a výškový systém, daný projektem (zpravidla S-JTSK a Bpv). Po zaměření a zpracování výsledků se vyhotovuje geodetická dokumentace skutečného provedení stavby, která je jedním z podkladů pro kolaudaci stavby a mimo jiné dokladuje shodu skutečného provedení stavby s projektem.
Geodetická dokumentace skutečného provedení stavby obsahuje technickou zprávu, grafické (mapa) a číselné(seznam souřadnic a výšek) vyjádření výsledků zaměření skutečné polohy, tvaru a výšky stavebního objektu. Dokumentace se vyhotovuje v digitální i tištěné podobě a předává se stavebníkovi.
Sdílet / hodnotit tento článek