Vytyčení prostorové polohy objektu a následné zajištění vytyčených bodů jsou prvními a velice důležitými fázemi stavby. Případné nepřesnosti ve vytyčení mohou stavebníkovi značně zkomplikovat (a také prodražit) proces výstavby. Uvedené problematice je proto nutno věnovat patřičnou pozornost a nezapomínat na kontrolní a ověřovací postupy.
Vytyčení prostorové polohy stavby provádí na základě schváleného projektu úředně oprávněný geodet, přičemž se vytyčené body (rohy budoucího objektu) stabilizují železnou nebo dřevěnou značkou („roxor“ či kolík). Zajištění takto vytyčených bodů pomocí tzv. stavebních laviček může provést buď geodetická firma, nebo stavebník sám (za asistence stavebního dozoru).
Pozor, lavičky...
- Se musí umisťovat na stavbě s rozmyslem, aby se nepletly například při vjezdu na pozemek.
- Nelze bez opětovného rozměření přesouvat.
- Slouží i k výškovému umístění stavby.
- Neslouží k odkládání a opírání věcí ani sezení – hrozí jejich deformace a zkreslení vytyčení.
Jak vytyčit objekt s pomocí stavebních laviček
Stavební lavičky slouží k fixaci vytyčených směrů a výšek v prvních fázích stavby. Lavičky se umísťují v určité distanci od budovaného objektu, aby nebyly poškozeny stavební činností.
Lavičky se budují v minimální vzdálenosti 1,5 m od hrany výkopů a musí být umístěny kolmo k vytyčovacímu směru. Při zhotovení lavičky se nejdříve zatlučou do zeminy dva dřevěné kůly a na ně se zboku vodorovně přibije prkno zhruba 25 mm silné a 100 mm široké. Délka laviček se volí obvykle od 1 do 2 m. U rohů objektu se mohou použít rohové lavičky ve tvaru písmene L.
Všechny lavičky (horní hrana prkna) by měly být ve stejné výškové úrovni, pokud to podmínky dovolí ve výšce podlahy prvního nadzemního podlaží. Při výškovém vytyčení laviček pomocí nivelačního přístroje se výšky přenášejí z hlavního výškového bodu stavby.
Vytyčené směry (spojnice vytyčených rohů objektu) se přenášejí na lavičky pomocí teodolitu nebo totální stanice a vyznačují se na horní hraně prkna hřebíky nebo zářezy. V případě, že si stavebník dělá tuto činnost sám, je možno vytyčené směry přenést na lavičky použitím nataženého drátu (provazu) a olovnic. Je to však pracnější a méně přesná metoda. Po vyznačení všech potřebných směrů na lavičkách se doporučuje provést kontrolu – změřené vzdálenosti rysek na lavičkách musí odpovídat projektovaným rozměrům objektu.
Na lavičkách se mohou kromě hlavních směrů (spojnice rohů) vyznačit i šířky základů, příp. zdí.
Po provedení výkopových prací se musí ve stavební jámě zpětně vyznačit body určující obrys budoucího objektu, popřípadě hrany základových zdí. Přes protilehlé lavičky se natáhne drát nebo tenký provaz. Každý obnovovaný bod je dán průsečíkem dvou drátů natažených ve dvou na sebe kolmých směrech (viz obr.) V místě křížení se pomocí olovnice promítne poloha bodu na dno výkopu a bod se opět označí roxorem či kolíkem. Tímto způsobem je možno obnovit všechny potřebné obrysy a hrany budoucího objektu.
Po ukončení prvních stavebních prací (betonáž základů, zdění stěn) se lavičky mohou odstranit, protože při další stavební činnosti již nebudou potřebné.
Sdílet / hodnotit tento článek