Nad tím, jak moc je elektřina v našich životech důležitá, se asi běžně nezamýšlíme. Průšvih přijde, když vypadne elektrický proud a my najednou zjistíme, co všechno nemůžeme bez elektřiny dělat. Je to docela šok, ale je to tak a většinou se modlíme, ať elektřina rychle naskočí, protože ruku na srdce – nejsme schopni bez ní v běžném životě fungovat. Většinou přestane fungovat topení, neohřejeme si jídlo, nerozsvítíme si, zkrátka a dobře výpadek elektřiny nemá nikdo rád. Za to, že nám elektřina funguje jsme tedy kolikrát ochotni platit nehorázné částky, přestože problém může být třeba v dodavateli, který je zbytečně drahý, nikoliv v tom, že bychom elektřinou plýtvali. Doporučujeme srovnání cen elektřiny, které vám pomůže se zorientovat v aktuálních cenách elektřiny na trhu.
Pojďme se ale nyní zaměřit na pár tipů, které by nám mohli s šetřením elektřinou pomoci, a se kterými můžeme začít hned teď. Před tím, než se pustíte do čtení, ale doporučujeme ověřit, že váš dodavatel nepatří mezi ty drahé. Jednoduše si dodavatele srovnejte ceny elektřiny v online kalkulačce. Zabere vám to pár minut. K tématu dodavatelů se vracíme ještě níže v článku.
Pozor na neúsporné spotřebiče!
S nižší spotřebou elektřiny můžete začít hned při koupi nového spotřebiče. Doporučujeme se důkladně pověnovat energetickému štítku a zjistit si, jak moc je spotřebič, který kupujete, úsporný. Od března tohoto roku mají navíc tyto štítky novou podobu, jsou přehlednější a mizí pluska u jednotlivých kategorií. Nejúspornější spotřebič je prostě v kategorii A, ten nejméně úsporný v kategorii G. Štítky navíc obsahují QR kódy, pomocí nichž se z mobilu dozvíte další užitečné informace o produktu.
Výše zmíněné energetické štítky nás pak vedou k zamyšlení, jestli právě neúsporné a staré spotřebiče, které doma máme, nejsou příčinou faktur s nepěknými částkami za spotřebu elektřiny. Proto až budete mít čas, projděte si doma všechny spotřebiče, které máte a zamyslete se nad tím, jestli by nestálo za to investovat do nové lednice, která bude úspornější a bude třeba i méně hlučná, to samé s pračkou, myčkou apod.
Využívejte dvoutarifní sazbu, pokud ji máte!
Přesvědčte se u svého aktuálního dodavatele, zda máte nastavenou dvoutarifní sazbu. Pokud tomu tak je, používejte většinu spotřebičů v době, kdy odebíráte elektřinu levněji (např. pouštějte myčku či pračku na noc apod.).
Srovnejte si dodavatele elektřiny
Jak již bylo zmíněno výše, v neposlední řadě se zaměřte na svého aktuálního dodavatele elektřiny. Právě on může být další příčinou vysokých částek na vyúčtování. Srovnejte si dodavatele a podívejte se, zda byste elektřinu nemohli odebírat levněji. Pomůže vám online kalkulačka elektřiny, kam stačí vyplnit pár údajů a dozvíte se nabídky ostatních dodavatelů na trhu. Pak už je jen na vás, zda se rozhodnete pro změnu. Kalkulačka je zdarma a práce s ní vám zabere pár minut.
Sdílet / hodnotit tento článek