Poctivé plánování je pro každého kutila polovinou úspěchu. A platí to i v případě terasy. Zakreslete si vaše představy na papír, vše důkladně přeměřte, sepište si harmonogram prací i seznam toho, co budete potřebovat. Ještě před tím, než vyrazíte směr stavebniny, se zamyslete nad tím, z jakého materiálu terasu postavíte.
Nejčastější chyby při výběru materiálu
Klíčovou roli hraje to, na jakou stranu bude terasa situována. Na jižně orientované terasy svítí po celý den slunce a podlaha je tak vystavená silným slunečním paprskům. Terasa na severní straně zahrady je zase vystavěná nárazům větru i mrazům, svítí sem méně slunce, což může vést k tvorbě mechu. Prostudujte si proto pečlivě vlastnosti jednotlivých materiálů. Některé jsou totiž odolné vůči velkým rozdílům teplot, jiné zase snesou ostré sluneční paprsky, a pro každou terasu je tak vhodné něco jiného. Přečtěte si pár článků o stavbě teras a prohlédněte si nabídku e-shopů se stavebním materiálem, jako je například MerXu. Snadno tak zjistíte, který materiál bude pro vaši terasu nejlepším řešením i které nářadí na její stavbu budete potřebovat.
Dlažba, nebo dřevo?
Terasa obložená dlažbou se velmi lehce udržuje a snese vysoké teploty i mrazy. Při výběru dlaždic se dívejte hned na několik parametrů. Prvním a nejdůležitějším je otěruvzdornost. Ta udává, jak velké zátěži dlaždice odolají a také vám napoví mnohé o jejich životnosti. Tento údaj najdete v popisku materiálu pod zkratkou PEI a platí, že čím vyšší číslo, tím větší výdrž. Důležitá je také protiskluznost, která se mezi parametry skrývá pod písmenem R. Dlažba je obecně velmi oblíbená – je totiž takřka bezúdržbová a má dlouhou životnost. Na druhou stranu ji ostré slunce poměrně rychle rozpálí a během chladných dnů zase studí.
Naproti tomu po dřevěné terase můžete chodit bosi po celé léto. V naší zeměpisné šířce je ideální sáhnout po dřevinách, které jsou odolné vůči mrazům, což je například sibiřský modřín nebo borovice. Počítejte však s tím, že dřevo je nutné alespoň jednou za rok ošetřit nátěrem a také impregnací, která jej ochrání před hnilobou i dřevokazným hmyzem.
Zlatá střední cesta? Seznamte se s WPC prkny
Skvělou alternativou dlažby a dřeva jsou terasová prkna z takzvaného WPC neboli woodplasticu. Tento kompozitní materiál je poměrně novinkou a je složený z dřevěné moučky a polymeru. Oproti dřevu není nutné WPC prkna lakovat ani impregnovat. Navíc nemění svůj tvar, jsou protiskluzová a odolná vůči dešti, mrazům i UV záření. K dostání jsou v pestré škále barev, takže snadno vyberete prkna, který vaší zahradě i domu padnou na míru.
Sdílet / hodnotit tento článek