Snímky území zasaženého ničivým tornádem pořídila pro jihomoravský krajský úřad brněnská společnost TopGis, která se na letecké snímkování Česka specializuje. „První kolo snímkování šestadvacet kilometrů dlouhého a až sedm set metrů širokého pásu v oblasti mezi Břeclaví a Hodonínem se uskutečnilo 29. června necelý týden po tornádu. Podruhé jsme oblast mapovali 24. července,“ uvedla Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti.
Snímky jsou velmi detailní, je z nich jasně patrné, jak přírodní živel poničil vedle samotné zástavby i lesy, sady a vinice. „Při srovnání obou časových řad je zároveň vidět také obrovské množství práce, kterou obyvatelé zasažených míst, dobrovolníci a složky integrovaného záchranného systému či armáda za ten měsíc odvedli,“ dodává Drahomíra Zedníčková.
TopGis zmíněnou oblast snímkoval z letadla naposledy v roce 2018 při pravidelném focení celé České republiky.
Tornádo si vyžádalo oběti na životech, mnoho zraněných a tisíce poničených domů. Necelých dvě stě z nich muselo být na základě nařízení stavebních úřadů strženo.
Architekti nabídli projekt zdarma
Architektonické ateliéry edit architects, desk architekti, Marco Maio Architects a YUAR Architects na situaci zareagovaly založením iniciativy Obnova21 a postiženým tornádem poskytují projekt rodinného domu pro bono. Cílem iniciativy je přinášet architekturu tam, kde je to zrovna potřeba. Projekt Dům pro Slovácko vzniká pod záštitou České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Dům pro Slovácko je koncept rodinného domu, který je navržený do uličních proluk vzniklých po stržených stavbách. Návrh čerpá inspiraci v původních slováckých staveních, a to jak dispozičně, tak vzhledově. „V dřívějších dobách měla zpravidla každá obec svého stavitele nebo zednického mistra a ten měl svůj rukopis, vzor, který je při troše pozornosti viditelný až dodnes. Stojí za úvahu s tímto odkazem při obnově pracovat. Velkou výhodou byla podobnost dispozice, stavebních řešení a mnohých detailů. Navíc byl tento vzor flexibilní. A na tuto flexibilitu navazuje i naše myšlenka konceptu Domu pro Slovácko,“ říká architekt Lukáš Janáč z ateliéru YUAR, iniciátor akce.
„Naším cílem je vytvořit projektovou dokumentaci rodinného domu se soudobou dispozicí, materiály a technologiemi a tento projekt nabídnout stavebníkům formou pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Nejen že se tím může významně ušetřit čas a náklady, ale zároveň se pomůže zachovat historický odkaz,“ dodává Janáč. Projekt rodinného domu si půjde jednoduše vyžádat prostřednictvím webu www.obnova21.cz.
Dotace na obnovu postižených oblastí
V programu Živel lidé z tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podali 761 žádostí na obnovu bydlení. Vyplaceno dosud bylo 57 záloh na demolice a projektovou dokumentaci za 28,5 milionu korun. Pracovníci Státního fondu podpory investic (SFPI), který má administraci programu na starosti, s obyvateli postižených lokalit uzavřeli začátkem srpna uzavřel již 16 smluv na dotace v objemu zhruba 24 milionů korun.
Příjem žádostí do programu Živel začal 2. července. Lidé ze zasažených oblastí jeho prostřednictvím mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.
Sdílet / hodnotit tento článek