REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vybíráte podlahu? Tipy pro správný výběr!

Přemýšlíte o výběru podlahy do domácnosti a nevíte si rady? Nevěšte hlavu, připravili jsme si pro vás článek, který vám při výběru a rozhodování určitě pomůže.
Přemýšlíte o výběru podlahy do domácnosti a nevíte si rady? Nevěšte hlavu, připravili jsme si pro vás článek, který vám při výběru a rozhodování určitě pomůže. Zdroj: eamadeo.cz

Cena se odvíjí od kvality

Důležitá informace na úvod – při koupi podlahy se nevyplatí šetřit! Ještě předtím, než začnete přemýšlet o ceně, by vám měli v hlavě proběhnout ještě jiné a daleko důležitější úvahy, které probereme v tomto článku. Pokud tedy zrovna nevybíráte lino na zahradu mezi jahody, nebo do sklepa, měla by být cena na posledním místě. Ve finále na dražší a kvalitnější podlaze ušetříte, protože podlaha z kvalitních materiálů poslouží o mnoho déle než levná a nekvalitní podlaha.

Ve výběru podlah vždy platíte za kvalitu, nehraje se tu na žádné značky jako je to například u oblečení, kosmetiky nebo elektroniky. Pokud je jeden koberec dražší než druhý, pravděpodobně byly na jeho výrobu použity kvalitnější materiály, nebo složitější technologie, které zajišťují vyšší odolnost, nebo luxusní vzhled koberce. Za málo peněz hodně muziky v podlahách zkrátka neplatí.

Jaká podlaha do ložnice a jaká do obýváku?

Pokud se chystáte pořídit podlahu do ložnice i do obývacího pokoje je potřeba vědět, že podlahy, které jsou vhodné do ložnice zpravidla nebývají vhodné do obýváku. V ložnici trávíte o mnoho méně času než v obýváku a přesně z tohoto důvodu budou i jiné nároky na odolnost podlahy. Dá se tedy říct, že podlaha v obývacím pokoji se používá téměř nepřetržitě a v ložnici opravdu minimálně. Pro úplný začátek je dobré vědět, zda chcete koberec nebo lino. Pokud máte splněný tento první krok, můžete se pustit do dalšího rozhodování. Tady začíná ta správná podlahářská alchymie. Prozradíme vám, na jaké parametry se při výběru dívat.

Lino (PVC, vinyl v rolích)

Zátěžová třída

Zátěžová třída určuje celkovou odolnost podlahy. Zátěžové třídy se označují číslem od 21 do 43. Nejnižší čísla značí nejmenší odolnost podlahy, a naopak čísla nejvyšší mají tu největší odolnost. Podlahy s nižší zátěžovou třídou jsou vhodné do prostorů, kde není kladen velký důraz na odolnost tedy například ložnic. Naopak podlahy s třídou 43 jsou vhodné do nejzatěžovanějších průmyslových prostor. Abyste se v číslování zátěžových tříd vyznali, podívejte se na detailní vysvětlení Jaké jsou zátěžové třídy?

Nášlapná vrstva

Nášlapná vrstva je nejvrchnější vrstva lina, vyrobená z průhledného odolného plastu, která chrání dekor podlahy a uvádí se v milimetrech (např. 0,30 mm). Čím větší nášlapná vrstva, tím lépe chráněná podlaha.

Tloušťka

Tloušťka podlahy má vliv na její pevnost. Pokud víte, že v místnosti budete často šoupat nábytkem, neustále vám něco padá nebo používáte kolečkovou židli, nedoporučujeme vybírat tenké lino.

Podklad

Poklad je velmi důležitý, protože ovlivňuje nejen celkovou tloušťku lina, ale má izolační a vyrovnávací vlastnosti a tlumí kročejový hluk. Nejčastěji využívaným podkladem je filc. Ten však není vhodný do vlhkých místností.

Koberec

Ještě předtím, než se pustíte do výběru koberce, je důležité vědět, že pokud máte v plánu používat kolečkovou židli, zapomeňte na koberec s vysokým vlasem, ve kterém by se kolečka židle utopila a došlo by k rychlému poškození nášlapné vrstvy, která lino chrání. Tento problém se dá však snadno vyřešit podložkou pod kolečkové židle.

Zátěžová třída

Zátěžová třída je ten nejdůležitější parametr, protože určuje celkovou odolnost koberce. Označují se číslem od 21 do 43, tedy stejně jako u lina. Pro upřesnění – koberec s nejnižší zátěžovou třídou 21 je vhodný do ložnice a se zátěžovou 43 do nejzatěžovanějších průmyslových prostor.

Výška vlasu

Toto rozhodnutí doporučujeme pečlivě promyslet. Nejprve si určete, zda chcete mít pohodlný, měkký a huňatý koberec, který má větší izolační schopnosti, ale je méně odolný a horší na údržbu anebo dáte raději přednost koberci s nízkým vlasem, který je naopak velmi odolný a snadný na údržbu.

Materiál

Nejčastěji používanými materiály jsou polyamid (PA) a polypropylen (PP). Polyamid je sice o něco dražší, ale na druhou stranu odolnější, má nízké izolační vlastnosti, příjemnější na dotyk a je tak vhodný pro podlahové vytápění. Také se lépe barví, proto se prodává v jasnějších barvách než zmiňovaný polypropylen.

Podklad

Jako podklad pod koberec se nejčastěji používá filc, nebo mřížka AB (Action Back, nebo také juta). Filc má izolační a vyrovnávací vlastnosti a tlumí kročejový hluk, ale nehodí se do místností s vysokou vlhkostí.

Za poskytnuté informace děkujeme odborníkům na podlahy z www.eamadeo.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Pexels - max vakhtbovych

Jaký koberec je vhodný do hotelu?

Pokud se snažíte nabízet v pohostinství ty nejlepší služby a zároveň tak špičkový zážitek pro vaše zákazníky, nezapomínejte na vhodný výběr hotelového koberce, protože takový zážitek začíná již při prvním kroku v bezchybném prostředí. První krok se váže s podlahou, a proto vám poradíme jak vybrat ten správný hotelový…

Jak zařídit malý byt? Pomocí světlých barev a chytrého nábytku

Jak zařídit malý byt? Pomocí světlých barev a chytrého nábytku

Zařídit garsonku nebo malý panelákový byt nemusí být nic složitého. Stačí volit světlé barvy, držet se jednoho materiálu a vybírat chytrý nábytek s úložným prostorem. V našem článku se dočtete triky a tipy od bytových designérů.

Laminát nebo dřevo? Poradíme s výběrem podlahy do bytu

Laminát nebo dřevo? Poradíme s výběrem podlahy do bytu

Mezi základní prvky každého interiéru patří kvalitní podlahová krytina. Podlaha výrazně ovlivňuje vzhled i atmosféru v celé místnosti. Nejedná se pouze o interiérový doplněk, který se dá kdykoliv vyměnit za jiný, proto je důležité při jejím výběru zvážit hned několik faktorů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA