Jedním ze současných trendů chytré domácnosti je propojování jednotlivých zařízení do komplexních systémů. U takových případů je tak možné nejen ovládat domácnost prakticky odkudkoliv, ale zároveň si navolit schémata, díky kterým budou jednotlivé prvky plně automatizované. Pro uživatele to konkrétně znamená, že se například rozsvítí světlo v místnosti, do které člověk vstoupí. Nebo se automaticky otevřou garážová vrata jen díky tomu, že se k nim přiblíží některý z automobilů, které jsou v domácnosti využívány.
Jedním z výrazných trendů chytrých domácností je automatizace stínicí techniky. V praxi to znamená, že se prakticky sama ovládá pouze na základě svitu slunce a síly větru. Obyvatelům interiéru tak dopřává vždy optimální slunečné podmínky. „Venkovní žaluzie či rolety lze osadit speciálními slunečnými a větrnými čidly. Stínění se díky nim zatáhne vždy ve chvíli, kdy slunce výrazně svítí a hrozí, že by mohlo výrazně ohřívat interiér. Větrná čidla pak přijdou vhod například při silných bouřkách, kdy se díky nim žaluzie automaticky vytáhnou a silný vítr je tak nemůže nijak poškodit,“ uvedl Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která je předním výrobcem stínicí techniky a garážových vrat. Propojení stínění s chytrou domácností podle něj aktuálně oceňují uživatelé i ve spojení s nestálým počasí.
Pokud totiž lidé vyrážejí na delší dovolenou, zvažují, zda žaluzie nechávat otevřené či zatažené. V prvním případě může dojít k přehřátí interiéru, ve druhém je pak zase poměrně zřejmé, že se doma dlouho nikdo nenachází. „U plně automatizovaných systémů reaguje venkovní stínění nejen na slunečné podmínky, a pouští tak do interiéru vždy jen potřebné množství světla. Zároveň je možné venkovní žaluzie či rolety naprogramovat, aby v určitý čas měnily svoji polohu,“ doplnil Přichystal. Díky tomuto řešení se tak výrazně snižuje riziko, že by se na danou domácnost měli zaměřit zloději. Pohybující se stínicí technika totiž navozuje dojem, že doma stále někdo je. „Statistiky ukazují, že počty loupeží domů v Česku dlouhodobě klesají. Věříme, že částečný podíl na tom mají i systémy chytré domácnosti navázané na venkovní stínicí techniku,“ řekl Petr Přichystal.
Zmíněná automatizace stínění navázaná na počasí přijde vhod i v chladnějších měsících, kdy slunce naopak příliš nesvítí a každý paprsek může přispět tomu, aby byla teplota v interiéru přívětivější. „Uživatel si může nastavit, aby sluneční čidla při vysvitnutí slunce všechny paprsky naopak pustila do interiéru, a ten se tak mohl ohřívat. V kombinaci s tmavými vzory podlahy, které se více zahřívají, to může v některých případech i úplně nahradit topení. Díky těmto prvkům chytré domácnosti tak člověk může profitovat nejen z příjemného vnitřního prostředí, ale také ušetřených nákladů,“ doplnil Petr Přichystal.
Odhady hovoří o tom, že díky systému komplexní chytré domácnosti je možné na vytápění v zimních měsících ušetřit až 30 procent nákladů. V takovém případě je však nutné mít k chytré domácnosti připojený i systém vytápění, který zaznamená, že se například venkovní žaluzie díky slunečnímu svitu vytáhly a je tak možné topení zastavit či alespoň výrazně omezit. „V takovém případě se pak jedná o úspory v rámci tisícikorun za rok, což rozhodně není zanedbatelná částka. V zimě tomu může pomoci stínicí technika ještě jedním aspektem. Předokenní rolety totiž díky své konstrukci fungují i jako skvělý tepelně-izolační prvek. Během noci tak mohou v interiéru udržet teplo navíc,“ řekl Petr Přichystal.
Silným trendem současnosti je pak podle marketingového manažera společnosti Lomax také možnost ovládat některé prvky hlasem. „Zavedli jsme proto tuto možnost i pro naše produkty. Lidé si mohou naprogramovat konkrétní pokyny pro otevření či zatažení žaluzií, například v návaznosti na místnosti, ve kterých jsou umístěny. K samotnému ovládání jim pak stačí například smartphone s chytrým rozhraním, jako je například Siri u výrobků Apple,“ uzavřel Petr Přichystal.
Sdílet / hodnotit tento článek