REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak velkou hypotéku by platili Simpsonovi, Sherlock Holmes nebo Chandler a jeho Přátelé?

Postavy geniálního detektiva Holmese a jeho společníka Watsona zplodila mysl spisovatele A. C. Doyla na konci 19. století, takže se s nimi reálně setkat nemůžeme. Přesto bychom k nim trefili. A také víme, že těmito dvěma neexistujícími obyvateli proslavená Baker Street ve westminsterské čtvrti Marylebone patří k velmi nákladným adresám. Na kolik by tu vyšel jeden byt? A co takoví Simpsonovi nebo Chandler a jeho přátelé?
Zdroj: AdobeStock -  ako photography
Zdroj: AdobeStock - ako photography

Většina z nás nejspíš neměla možnost pobývat trvale po několik let v zahraničí, a řešit náležitosti pořízení obydlí v Anglii, na Novém Zélandu nebo v USA. Takže naše představy o bydlení v těchto zemích jsou do značné míry formovány tím, co vidíme ve filmech a seriálech tamní produkce. Byť se často jedná o imaginární byty a nemovitosti vytvořené ve studiích, vzniklé digitálním CGI překreslením v laboratořích počítačových mágů anebo sestřihaný obraz interiérů/exteriérů několika odlišných staveb do podoby jedné, reálně na nás rozhodně působí. A ruku na srdce – v domě animovaných Simpsonových nebo v apartmánu Moniky a Chandlera ze seriálu Přátelé by se řada diváků orientovala lépe, než v obydlí svých skutečných sousedů přes ulici. Takže není až tak nereálné zakreslit plán domnělých domácností, ze scénáře příběhu odvodit jejich zrovna tak domnělou adresu a vypočíst na základě skutečných statistik realitních makléřů hodnotu těchto imaginárních nemovitostí. A stanovit tak třeba průměrnou výši měsíčních splátek hypotéky, kterou musí filmové postavy v těchto domácnostech řešit.

Kolik platí největší detektiv světa?

Začít můžeme zrovna u zmíněného slovutného detektiva, který je postrachem zločinců z celého Londýna. I když zrovna jeho starostí splátka hypotéky nebude, na adrese Baker Street 221b totiž žije v nájmu. Majitelem domu je nebohá paní Hudsonová, která rozmary svého podivného nájemníka snáší, a ještě mu jako hospodyně chystá snídaně.

Pokud vyjdeme z podoby domu, tak jak nám jej předkládá seriál z roku 1984, vidí realitní makléři hodnotu nemovitosti právě kvůli prestižní westimsterské adrese okolo 1,14 milionu liber. S kompletním bytovým zázemím a vybavením (přenádherné obklady stěn, tapiserie, perské koberce) u 1,5 milionu. A pokud bychom domu přiřkli podobu naznačenou filmy Guye Ritchieho (2009 a 2011), museli bychom ještě připlatit. Je tu navíc terasa a přístavek, které hodnotu domu posouvají ke 2,6 milionům liber. I na Londýn to začíná být drahé. Průměrná měsíční splátka hypotéky na takové bydlení tedy vyjde buď v první verzi na zhruba 4,898 liber měsíčně, a v druhé pak 11 182 liber. Není pak divu, že paní Hudsonová potřebuje i podivné nájemníky. Utáhnout splátky domu na Baker Street je totiž zatraceně těžké břímě.

Obyčejní Přátelé? Spíš přátelé-milionáři

Scénář nekonečného seriálu Přátelé nás upozorňuje na to, že Chandler Bing je jedináčkem ze zámožné rodiny (pracuje v IT), a Monica Gellerová je zprvu zaměstnána jako kuchařka. I tak zůstává záhadou, jak si mohli dovolit apartmán s hodnotou 1,9 milionu dolarů (opět to vychází ze „scénářové“ lokace a dispozic bytu). Měsíční splátka desetileté hypotéky by tu činila 8444 dolarů. Něco jiného už je Simpsonových ze Springfieldu. U něj aspoň víme, že na jistinu/splátku přispěl mladým na pořízení Děda Simpson.

Při daném rozvržení místností, koupelen a pokojů, dispozicích zahrady za domem a prostornou garáží, se dostaneme na odhadovanou hodnotu domu okolo 484 000 dolarů. V podmínkách USA je to bydlení za dvounásobek běžného průměru ceny, ale nic až tak nereálného. Měsíční splátka desetileté hypotéky tu činí kolem 2400 dolarů. Vzhledem k zaměstnání Homera Simpsona (bezpečnostní technik v jaderné elektrárně) to ale nepředstavuje problém. Ze svého platu by neměl mít bydlení pro rodinu utáhnout a naopak, mohou si žít hodně nad poměry. To ovšem neplatí pro velmi početnou rodinu McCallisterových (Sám doma).

Jejich předisponované bydlení, do nějž na svátky zavítali zloději, má hodnotu kolem 1,6 milionů dolarů. A měsíční splátky se tu blíží krvavé sumě 6700 dolarů. A jaká je odhadovaná cena dalších slavných filmových nemovitostí?

Bydlení v noře, anebo raději na zámku?

Nelehkým oříškem pro realitní makléře může být slavná hobití nora, Dno Pytle Bilba Pytlíka. Vtip je totiž v tom, že cena této luxusní a dřevem obložené nory, vedené kompletně ve specifickém designu a zakázkovém nábytku, by jindy vyšla za třetinu - než ji proslavil film. Obydlí se stalo značkou celého trendu, takže jeho hodnota se dnes pohybuje kolem 1,3 milionu dolarů. A počítejte dopředu raději s tím, že vás v realitce „natáhnou“ i kvůli novozélandské krajině, která je za příplatek. Děsivě strašidelné obydlí, vilka rodiny Adamsových za 2,8 milionů dolarů a štědře disponovaný zámeček královny Elsy z Ledového království za 3,5 milionu se zdají být levné. Proč?

Je to skutečně noční můra rekonstrukcí, oprav a úprav. A zvlášť v druhém případě i katastrofou pro vytápění. Pořídit si jeden či druhý objekt znamená uvázat se k břemeni. Jež vás dříve nebo později stáhne ke dnu, splátkami i poplatky za energie. V podstatě násobně lepší investicí (ale taky za násobně vyšší cenu) je pak Highclere Castle, který „znáte“ z Panství Downtown. Za 137 milionů liber tu ale nepořizujete jen skvostné Downtown Abbey, ale i pozemky v širokém okolí. S desetiprocentním vkladem a pětadvacetiletými měsíčními splátkami by vás tahle krása přišla na 580 000 liber.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

REKLAMA