Vaše podlaha se pravděpodobně dostane do styku s potravinami, ovocnými šťávami, mastnými olejovými materiály a dalšími tekutinami, které zanechají nepěkné a často i nevyčistitelné skvrny a mapy. Právě proto se snažte orientovat na lehce omyvatelné materiály, a abyste nemuseli podlahu denně čistit, vyhněte se takové bílé dlažbě. Myslete také na odolnost vůči nechtěným pádům hrnců, talířů a kuchyňských spotřebičů a volte raději tvrdší podlahové materiály, které nemají tendenci se odírat a praskat.
Jakou velikost dlaždic zvolit a jak si poradit s vhlkostí?
Zaměřte se především na velkorysé formáty. Čím větší obklad zvolíte, tím snadnější bude jeho údržba. Pro jednodušší položení dlažby vám doporučujeme využít například vyrovnávací systém LEVELYS. Pozitivem velkých dlaždic je i minimalizace spár, které se často zanášejí nečistotami a mastnotou. Pro spárování proto využijte tmavší odstíny spárovací hmoty.
Aby se vlhkost z vaření nedostávala do podlahového povrchu, je nutné nové dlaždice impregnovat přípravky pro vsakování vlhkosti.
Jakou barvu dlažby vybrat do kuchyně?
Bledší barvy skvěle ladí se světlem a díky nim bude vaše kuchyně působit prostorněji a vzdušně. Středně tmavé barvy zase působí útulně a vnášejí do prostoru příjemné teplo. Tmavě hnědé nebo černé podlahy pro změnu dodají kuchyni nádech luxusu a elegance.
Kromě dlažby existují i jiné podlahy, které jsou vhodné do kuchyně – vinyl, korek, linoleum, dřevo nebo laminát. Záleží jen na vašich preferencích.
Sdílet / hodnotit tento článek