Vnější dlažba musí často přežít drsné povětrnostní podmínky. I s rezervou má naše klimatická zóna teplotní rozsah zhruba 60 stupňů plus mínus. K tomu musíme ještě připsat kolísání vlhkosti a máme o čem psát.
Keramika je velmi odolný materiál, zejména co se týče vody a vlhkosti, ale ne všechny druhy keramiky jsou ideální pro použití venku. Ty, které nejsou mrazuvzdorné, se na vnější straně lámou.
Pokud jsme vybrali tu správnou exteriérovou dlažbu, tak máme připravenou poslední vrstvu. Je ale potřeba začít „od podlahy“, přesněji od podkladu. Nesprávná příprava podkladu je jednou z klíčových chyb, kazů a nedostatků exteriérových dlažeb, spolu s nesprávným výběrem materiálů a nedodržením technologických postupů.
Podklad musí být:
- pevný,
- soudržný,
- čistý,
- hladký,
- penetrovaný,
- hydroizolovaný,
- vyspádovaný.
Je prakticky jedno, jestli je podkladem beton nebo cementový potěr. Aby byla keramická dlažba funkční, tedy aby po ní mohla voda stékat, musí mít podkladová vrstva spád nejméně 1,75 %. Povinnou položkou technologického postupu přípravy podkladu jsou dilatační spáry, které umožňují roztažný pohyb potěru, způsobovaný vlivem kolísání teplot. Dalším povinným bodem ještě před pokládáním dlažby je poctivá hydroizolace podkladové vrstvy.
Vyrovnaná exteriérová keramická dlažba se hodí na terasu, balkon a k bazénu. Poslouží jako rovný podklad i pod vířivku. I její výběr je hotová věda! Naštěstí existují recenze a testy, díky kterým si vyberete takovou, která se k vaší exteriérové dlažbě bude hodit.
Sdílet / hodnotit tento článek