Stavebnictví v Česku roste a zakázek přibude podle ředitelů firem z oboru i v následujících letech. Stavební i projektové firmy mají historicky nejvytíženější kapacity (90 %, respektive 87 %). Cena jejich práce se tak pravděpodobně odrazí ode dna. FOR ARCH proto očekává další rekordní návštěvnost, rostoucí ceny totiž přilákají i lidi, kteří se rozhodnou stavět svépomocí.
Projektanti jsou využiti z 87 %, stavební firmy dokonce z 90 %.
Obě skupiny mají z minulosti v zásobnících práce neziskové nebo ztrátové zakázky za miliardy. Pět let firmy bez zisku podnikaly kvůli udržení kapacit nebo referencím, teď už jim to finanční situace nedovoluje a trh podle zástupců obou segmentů poroste i v následujících letech. Ceny projektů i stavebních prací tak začnou pozvolna růst.
Je možné, že ceny odradí některé Čechy od specializovaných firem.
Místo toho budou opět stavět svépomocí. Lidé jsou na peníze opatrní. Už v roce 2008 začal růst počet rekonstrukcí oproti novým stavbám. Tehdy spadalo do obnovy budov 23 % celkového objemu finančních prostředků, nyní v průměru 29,4 %. Stavební úřady přitom ročně vydají stavební povolení za stovky miliard korun.
Desetitisíce kutilů zabývající se přestavbou či rekonstrukcí se už roky inspirují a vzdělávají na pražském stavebním veletrhu FOR ARCH.
Právě zde nalézají pod jednou střechou veškeré informace, ať už o stavebních materiálech a výrobcích, o stavební technologii a realizaci, novinkách na trhu, až po financování a realizaci staveb. Bez velké časové náročnosti mohou zjistit parametry výrobků od jednotlivých vystavovatelů a ihned je u vedlejšího stánku porovnat s těmi konkurenčními.
Největší zájem o FOR ARCH je mezi Pražany a Středočechy.
Pro výrobce a dodavatele ze stavebního oboru je účast na veletrhu výborná příležitost, jak prezentovat své výrobky a služby nejen odborníkům, ale i zástupcům široké veřejnosti.
Stále větší zájem ze strany vystavovatelů budí například soutěž GRAND PRIX o nejlepší exponáty prezentované na veletrzích. V roce 2014 bylo v soutěži posuzováno celkem 46 soutěžních exponátů či technologií, a to z hlediska technických parametrů i celkového přínosu pro daný segment.
Pozn.: Data o vývoji stavebnictví do zprávy poskytla analyticko-výzkumná společnost CEEC Research
Sdílet / hodnotit tento článek