REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Knižní nebe Helsinek. Knihovna je ódou na demokracii

Na čestném místě v srdci hlavního města obklopena významnými budovami nedaleko finského Parlamentu stojí modernistická multifunkční knihovna zvaná Oodi. Na ploše více než 17 tisíc metrů čtverečních se nachází veřejný prostor s veškerými vzdělávacími službami posilujícími kulturu a demokracii země.
Zdroj: ALA Architects

„Umístění naproti Parlamentu bylo vybráno symbolicky pro zdůraznění vztahu mezi vládou a lidem, je demonstrací finského zákona o knihovnách a z něho vyplývajícího celoživotního vzdělávání, aktivního občanství, demokracie a svobody projevu,“ píše se na stránkách knihovny, kde je k vidění také mapa s pečlivým označením a popisem všech budov v okolí. Náměstí se jmenuje Kansalaistori a je zde kromě Parlamentu i muzeem umění Kiasma, koncertní sál Musiikkitalo či proslulá multifunční hala Finlandia z bílého mramoru od slavného finského architekta a designéra Alvara Aalta, zrcadlící se v zálivu Töölö. Knihovna Oodi je zde označena jako centrální bod pro pestrou síť veřejných knihoven města Helsinki.

Od městského ruchu k meditaci

Oodi je vskutku pozoruhodná stavba. Na první pohled upoutá dřevěnou fasádou z masivního finského smrku a působivými skleněnými a ocelovými konstrukcemi. Dřevěný obklad přechází přirozeným způsobem do interiéru, do velkolepého vstupního prostoru, který do sebe pojal hned několik místností. Architekti rozdělili funkci knihovny do tří základních úrovní: na přízemí s několika vstupy, které volně navazuje na venkovní prostor s kavárnami, restauracemi, kinem a konferenčními sály.

Zdroj: ALA Architects

Přízemí spojené s nejrůznějšími službami je živé; další patra jsou naopak spíše tichá přizpůsobená pro soustředěnou práci, duchovní aktivity a učení. Najdeme tady kromě velkých sálů i samostatné místnosti či kouty pro rodiny s dětmi. Prostor zahrnuje hudební studia, herny, pracovní a zasedací prostory, dílnu či zázemí pro kurzy. V nejvyšším patře knihovny se nachází velkorysá meditativní čítárna s nádherným výhledem na město, která dostala název Knižní nebe.

Myšlenka obydleného mostu

Z výkresů studia ALA Architects je patrné, že knihovna zaplňuje pouze zhruba třetinu obestavěného prostoru. Architekti na vysvětlenou uvádějí, že po konzultacích s knihovníky a uživateli byly sklady a prostory pro volný výběr knih v návrhu sníženy a oproti tomu posíleny plochy pro restauraci, kavárnu, terasu, kinosál, audiovizuální nahrávací studia a tvůrčí dílny, včetně dalších nezbytností moderního věku, jako jsou například 3D tiskárny či servery a datová úložiště.

Zdroj: ALA Architects

Oodi takto prezentuje důležitost proměny finských knihoven, které by neměly sloužit jenom ke čtení a půjčování knih, ale také k setkávání, příjemnému posezení a debatám o dalším směřování kultury a demokracie. S tím přirozeně souvisejí i další služby na úrovni globalizovaného světa jednadvacátého století. Zajímavá je na celé koncepci studia ALA Architects i myšlenka obydleného mostu podpíraného masivnímu ocelovými oblouky s širokým rozponem. Díky tomuto promyšlenému prostorovému konceptu vznikl velkolepý vstupní prostor bez sloupů, který do sebe pojal řadu místností a umožnil také vznik velkoprostorové čítárny s jedinečnou vyhlídkou. Nadto i s prostorou terasou, kde se mohou lidé potkávat, kochat se výhledy na město či vstoupit na náměstí Kansalaistori.

Chvála finské architektury

Finové patří podle sociologických průzkumů mezi nejvzdělanější národy na světě. Mohou se pochlubit jedním z nejlepších systémů školství a vědy. Také síť knihoven patří k těm nejrozšířenějším. Více než 40 procent Finů je uživatelem knihovny, studovny nebo čítárny. Veřejná knihovna Oodi byla konzultována s občany a otevřena u příležitosti stého výročí nezávislosti Finska s ambicemi stát se nejmodernější veřejnou knihovnou světa. Architekti studia ALA Architects ji nejčastěji představují jako zastřešené náměstí, jako živé místo určené pro přátelská setkávání a odkazují se na další příklady knihoven od neméně významných finských architektů.

Zdroj: ALA Architects

Za všechny snad jmenujme Národní knihovnu Finska (Kansalliskirjasto), dříve univerzitní knihovna, v impozantní budově z 19. století či dům Kaisa, kde sídlí současná hlavní knihovna Helsinské univerzity. Dokončena byla v roce 2012 a okamžitě posbírala několik architektonických cen. Je patrné, že Finové stále patří mezi nejaktivnější stavitele knihoven a čítáren. Velkou měrou se o to zasloužil i proslulý finský architekt Alvar Aalto s modernistickou knihovou Viipuri Library ve městě Vyborg, univerzitním kampusem včetně knihovny Helsinské technické univerzity (Teknillinen korkeakoulu) zaměřené na technické obory a design na poloostrově Otaniemi, později pojmenované jako Aaltova univerzita (Aalto-yliopisto), či oblíbeným Akademickým knihkupectvím (Akateeminen Kirjakauppa) přímo v centru Helsinek.

Knihovna Oodi  (česky óda)

Místo: Töölönlahdenkatu, Helsinky, Finsko
Architekt: ALA Architects / Juho Grönholm, Antti Nousjoki, Janne Teräsvirta a Samuli Woolston
Klient: Město Helsinky
Podlahová plocha: 17 250 m2
Rozpočet: 98 000 000 €
Projekt: 2012–2015
Realizace: 2015–2018

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura