REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

K rekonstrukci bydlení využívají lidé hlavně úspory

Češi se do rekonstrukcí pouští, až když není vyhnutí. Za úvěr na přestavbu se ale nestydí. Dvě třetiny z nás realizovaly v posledních pěti letech rekonstrukci bydlení. Nejčastěji modernizujeme obytné prostory jako je koupelna, kuchyně nebo obývací pokoj. Málo pozornosti ale věnujeme okolí domu, balkonu, garáži či zabezpečení.
K rekonstrukci bydlení využívají lidé hlavně úspory

Čechů je běžné vzít si na rekonstrukci úvěr. Pouze necelá 4 % lidí svěřují realizaci úprav čistě do rukou profesionálů. Inspiruje nás zejména vlastní zkušenost a televizní pořady o bydlení. Ukázala to anketa Raiffeisen stavební spořitelny týkající se našeho přístupu k rekonstrukcím bydlení.

Co nás přesvědčuje o nutnosti rekonstrukce?

Polovina respondentů se k rekonstrukci odhodlala, protože ji považovala už za velmi nutnou. Dalších 27 % dotázaných k úpravám motivovala touha změnit vzhled svého bydlení. Pro pětinu respondentů, kteří renovují často, je důležité žít v moderním bytě či domě zařízeném podle aktuálních trendů. Většina dotázaných (84 %) realizovala spíše úpravy menšího rozsahu. Pouze 16 % účastníků ankety potřebovalo na rekonstrukci stavební povolení.

Graf č. 1: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí)

Čím se necháváme inspirovat?

Největším zdrojem inspirace je pro 60 % z nás vlastní zkušenost s dosavadním bydlením. Téměř 46 % respondentů čerpá inspiraci z pořadů o bydlení, které sledují v televizi nebo na internetu. Dvě pětiny dotázaných vyhledává nápady v katalozích prodejců a téměř shodný počet lidí se inspiruje na návštěvách u přátel a známých.

Na co se při rekonstrukci zaměřujeme?

Téměř polovina z nás bydlení hlavně modernizuje a klade důraz na aktuální trendy
a design. Snažíme se ale i efektivně hospodařit s malým prostorem a rozšiřujeme obytnou plochu, na což se při rekonstrukci zaměřilo 30 % respondentů. „Více než 27 % dotázaných investovalo také do technologií a úprav, které pomáhají snížit výdaje za energie,“ doplňuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Až desetina respondentů uvedla, že jejich cílem je mít bydlení zařízené podobně jako jejich známí či slavné osobnosti. Na požadavky bezbariérového bydlení a ergonomie ale berou ohled pouze necelá 4 % respondentů.

Co rekonstruujeme nejvíce a jak vybíráme vybavení?

Nejčastějším místem rekonstrukcí jsou části bytu nebo domu, kde trávíme většinu volného času a zároveň jsou naší vizitkou před návštěvami. Jsou jimi kuchyně (50 %), koupelna (48 %), obývací pokoj (48 %), ložnice (41 %), předsíň nebo vstup do domu (34 %)
a dětský pokoj (28 %). Méně často investujeme do modernizace rozvodů energií, odpadů a kanalizací, šaten a úložných prostor, okolí domu, balkonu, zabezpečení a garáží.

Při výběru materiálu používaného při rekonstrukci či nového vybavení se 65 % z nás řídí optimálním poměrem ceny a kvality. Samotná kvalita je rozhodující pro 17 % dotázaných a 12 % respondentů upřednostňuje čistě to, co se jim líbí. Jenom necelá 3 % odpovídajících označila jako jediné rozhodující kritérium pouze cenu či samotný design produktu.

Graf č. 2: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí; bylo možné označit více možností)

Z čeho rekonstrukce financujeme?

Dvě třetiny respondentů si zaplatily rekonstrukci z vlastních úspor. Téměř čtvrtina dotázaných finančně podpořila rekonstrukci pomocí úvěru od stavební spořitelny. „Pro 88 % respondentů je běžné vzít si na rekonstrukci úvěr. Tři čtvrtiny dotázaných vidí ideální dobu splacení takového úvěru mezi 5 a 10 lety,“ komentuje Jitka Jechová uvažování Čechů nad financováním rekonstrukcí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Rekonstrukce koupelen, odpady

Čistírna odpadních vod

V Jablonci mohou lidé znovu žádat o dotace na čističky vody

Majitelé rodinných a bytových domů v Jablonci nad Nisou mohou od pondělí znovu žádat o dotaci na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení je pro tento účel na letošní rok připraven milion korun. Zájemci mohou žádosti o dotace podávat až…

domovní vodovod

Máte ještě v domě olověné potrubí? Vyměňte ho s pomocí dotace

Olovo v pitné vodě je nebezpečné a neexistuje ani selektivní technologie úpravy vody, která by dokázala olovo z pitné vody u spotřebitele odstranit. Olovo není ve vodě z vodáren, ale jeho obsah v pitné vodě vytékající z kohoutku může být zvýšen v domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody vody. O dotaci…

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Standa bydlí v panelákovém bytě pražského sídliště Stodůlky. Konkrétně tento dům byl dostavěn v roce 1990 a současný vlastník byt koupil před šestnácti lety. Pro své zájmy a priority nikdy neměl ani pomyšlení na to, že by se pustil do nějaké, byť třeba pouze částečné rekonstrukce. A to i přesto, že byt zůstal po…

Neodborné rekonstrukce bytů v paneláku mohou být nebezpečné

Neodborné rekonstrukce bytů v paneláku mohou být nebezpečné

Panelové byty, ale i celé domy procházejí v posledních více než dvaceti letech částečnými i celkovými rekonstrukcemi. Při nich se odstraňují nejen vady, které si s sebou tyto stavby nesou od samého počátku, jako například nedostatečná zvuková a teplená izolace, ale také se majitelé jednotlivých bytů pouštějí do…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA