A právě před podobnými zásahy varuje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). V někte rých případech totiž mohou ohrozit bezpečnost celého domu a jeho obyvatel. Příčin vidí odborníci několik. Na jedno z první míst stavějí laické či poloprofesionální provádění oprav, kdy stavebníci vycházejí ze zkušeností s opravami zdě ných staveb, ale ty se „chovají“ jinak než panelové. Jeden příklad za všechny: Zatímco ve zděných domech platí, že stěna slabší než 15 centimetrů je příčka, v některých typech paneláků mají i nosné zdi tloušťku pouhých 10 centimetrů.
Laik tak bez výčitek do takové stěny nechá vyřezat široké dveře, v horším případě ji i celou zboří. Takový zásah pak snižuje stabilitu celého domu. Další problémy vidí odborníci v tom, že majitelé, i když si přizvou statika, řeší rekonstrukce individuálně. Jeden statik či projektant tak neví, co navrhl ten pod ním či nad ním, a samostatně dobré řešení může jako celek také představovat nebezpečí. Velkým problémem jsou peníze.
„Od 1. ledna letošního roku byly zvýšeny správní po platky při žádostech o stavební povolení z 300 na 5000 korun,“ říká Robert Špalek, místo předseda ČKAIT. A pět tisíc korun jsou pro někoho nemalé peníze, za něž může pořídit třeba základní vybavení nebo obklady do koupelny, tak kdo by je nechtěl ušetřit? „I z tohoto důvodu vzrostl počet ´černých´ úprav nosných konstrukcí. Ostatně cena stavebních prací, jejíž součástí jsou i poplatky, ovlivňuje kvalitu projektových a stavebních prací více, nežli je zdrávo," dodává Robert Špalek.
Sdílet / hodnotit tento článek